Przestrzeń biurowa powinna w sobie łączyć te elementy: funkcjonalność i estetykę – Hanna Talarek

Dodane: 26.09.2016

Wojciech Samborski

Udostępnij:

Istotną rolę w kreacji przestrzeni odgrywa profil firmy, gdyż właśnie ten aspekt wytycza charakter i wygląd wnętrza. Inaczej zaprojektujemy biuro poważnej kancelarii adwokackiej, a zupełnie inaczej agencji reklamowej, gdzie kreacja i pomysłowość jest główną domeną firmy.

Czytasz właśnie część naszego specjalnego wydania pt. „Przestrzenie. O kulturze pracy w polskich startupach i agencjach marketingowych”. Więcej artykułów znajdziesz pod tym adresem. 

 

Na zdjęciu: Hanna Talarek, artysta i projektant wnętrz

Otoczenie ma ogromny wpływ na samopoczucie, a co za tym idzie – również jakość pracy.

Dlatego też bardzo ważne jest, by przestrzeń była dobrze przemyślana i stymulowała do odpowiedniej pracy. W zależności od specyfiki firmy, a nawet danego działu, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wnętrze ma sprzyjać skupieniu, integrować zespół, czy może pobudzać kreatywność. Od odpowiedzi na te pytania zależy wystrój wnętrza, jego kolorystyka, różnorodność i dynamika.

To co łączy każdą projektowaną przestrzeń, to konsekwencja w utrzymaniu charakteru wnętrza i oczywiście funkcjonalność. Niezależnie od charakteru – powinno być komfortowo! Wygodne meble i właściwe sprzęty są ważne. Nie zapominajmy o odpowiednim doświetleniu i dobrej komunikacji. Warto zdecydować się również na motyw przewodni – można zainspirować się logotypem firmy czy nawet krajobrazem zza okna. Wspólny element ustawia i spaja wnętrza.

Na koniec dobrze jest zachęcić samych pracowników do włączenia się w budowanie przestrzeni wokół ich samych, zostawiając im margines indywidualności. Miejsce na ścianie czy regale będzie odpowiednie na wypełnienie przestrzeni osobistym akcentem. Przecież każdy z nas wie, co nam pomaga w pracy i czym lubimy się otaczać – dla jednych będą to abstrakcyjne fotografie, inspirujące książki, a dla innych zwykła tablica korkowa, gdzie umieszczają swoje pomysły. W swoich projektach zawsze staram się zostawić przestrzeń dla swoich klientów. To prowokuje ich do działania i pomaga utożsamić się z wnętrzem, dopełnić je.

Wypowiedzi udzieliła:

Hanna Talarek

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem