Przetrwałem pierwszy rok prowadzenia działalności. Podsumowanie roku HOLDIS

Dodane:

Karol Wójcik Karol Wójcik

Udostępnij:

Swoją firmę HOLDIS otworzyłem wiosną 2016 roku. Zajmujemy się kreowaniem unikatowych stolików kawowych w kształtach granic miast oraz państw. Jesteśmy jedyną firmą tego typu w Polsce i najprawdopodobniej w całej Europie. Co osiągnęliśmy w ciągu pierwszego roku prowadzenia działalności?

Na zdjęciu: Karol Wójcik, właściciel firmy HOLDIS

Początek działalności HOLDIS był trudny. Koszty materiału (ze względu na jednostkowy zakup) były bardzo wysokie. Drewno do produkcji blatów kupowałem z zamówienia na zamówienie, tak samo nóżki. Stoliki wycinane były ręcznie w oparciu o drukowane szablony. Praca była mało wydajna, stworzenie jednego stolika zajmowało mi wiele godzin. Z czasem jednak firma zaczęła powoli się rozwijać. Coraz więcej osób było zainteresowanych zakupem unikatowego stolika, dlatego musiałem porzucić ręczne wycinanie kształtów. Nawiązałem współpracę z wieloma technikami zajmującymi się obróbką maszynową drewna. Kilka razy zmieniałem dostawców w celu dotarcia do najlepszych surowców.

Dziś po prawie roku działaności, HOLDIS niczym nie przypomina firmy z pierwszych dni jej życia. Stoliki, które sprzedaję produkowane są z najwyższej jakości polskiego drewna. Blaty bukowe oraz dębowe pozyskuję od sprawdzonego dostawcy, zamawiam je w znacznie większych ilościach niż na początku. Nóżki, stanowiące podstawę stolików są produkowane ręcznie oraz indywidualnie dla HOLDIS (klient ma do wyboru kilka rodzajów oraz kolorów nóżek). Same kształty blatów, wycinane są przez doświadczonego specjalistę przy użyciu maszyny CNC z najwyższą dokładnością. Wykończenie oraz impregnacja to już ręczna robota-niezbędna dla zachowania koneserskiego efektu gotowego produktu. Pomimo stałej kolekcji, kreujemy również stoliki na indywidualne zamówienia klientów, co znacznie wzbogaca nasze portfolio.

W ciągu około dziesięciu miesięcy działalności udało nam się sprzedać kilkadziesiąt sztuk unikatowych stolików kawowych, zarówno dla osób prywatnych, jak i firm takich jak np. OCHNIK Development. Większość z nich została zaprojektowana indywidualnie w wyjątkowym charakterze pasującym do wnętrz naszych klientów. Ponadto udało nam się nawiązać współpracę z kilkoma pracowniami architektonicznymi oraz rozpocząć sprzedaż zagraniczną. Kolejnym kluczowym elementem naszej działalności było pozyskanie ochrony w ramach wzoru przemysłowego na stoliki HOLDIS. Uzupełnianie dokumentacji patentowej jest nieodłącznym elementem mojej pracy przez co regularnie pozyskuję ochronę na kolejne modele produktów HOLDIS.

W 2016 roku skupiałem się głównie na realizacji zamówień, przez co zaniedbywałem kwestie marketingowe. Jednak jesienią ubiegłego roku, dzięki jednemu artykułowi na Mamstartup.pl odezwały się do mnie największe wydawnictwa oraz serwisy takie jak: Puls Biznesu, Wirtualna Polska czy Własny Biznes Franchising. Wpłynęło to diametralnie na reklamę oraz zasięg HOLDIS. Jednocześnie współpraca z wyżej wymienionymi mediami była dla mnie wielkim sukcesem.

W 2017 roku chciałbym przede wszystkim rozwinąć sprzedaż stolików HOLDIS poza granicami naszego kraju. Kolejną bardzo istotną kwestią jest dalsze rozszerzanie ochrony patentowej naszych produktów. Zależy mi również na uproszczeniu procesu produkcyjnego oraz rozwinięciu reklamy produktów HOLDIS.

Przeczytałeś właśnie część podsumowania polskich startupów. Zobacz, co w 2016 roku osiągnęły inne polskie spółki technologiczne. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Autor tekstu: Karol Wójcik, CEO HOLDIS.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem