Przewaga w biznesie uzależniona jest od szybkości i elastyczności działania. Podsumowanie roku PPNT

Przewaga w biznesie uzależniona jest od szybkości i elastyczności działania. Podsumowanie roku PPNT

Udostępnij:

Współpraca w 2020 roku przybierała przede wszystkim charakter projektowy, jak najmniej sformalizowany, nastawiony na możliwie szybko osiągnięty cel. Poznański Park Naukowo-Technologiczny podsumowuje rok i pokazuje trendy na 2021.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy i firmy technologiczne, podsumowują 2020 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.

Bez wątpienia 2020 był specyficznym, nieprzewidywalnym i stawiającym nowe wyzwania rokiem. Jesteśmy świadomi, jak wpłynął na działalność wielu firm i branż. Transformacja cyfrowa przedsiębiorstw nabrała zawrotnego tempa. Wiele firm wdrożyło technologie cyfrowe, które z dnia na dzień stały się dla nich koniecznością. Taka szybkość działania nie byłaby możliwa bez wchodzenia w sojusze tworzące się między różnymi podmiotami (korporacjami, startupami, inwestorami). Współpraca w 2020 roku przybierała przede wszystkim charakter projektowy, jak najmniej sformalizowany, nastawiony na możliwie szybko osiągnięty cel. Czy takie podejście do biznesu już na stałe zagości w naszym deep-techowym ekosystemie?

Prowadzony przez Poznański Park Naukowo-Technologiczny międzynarodowy projekt ScaleUp Champions również musiał zmierzyć się nowymi realiami. Cały program wspierający startupy z branży deep-tech uległ transformacji oraz reorganizacji działań. W 2020 r. uruchomiliśmy 3 programy wspierające startupy: Program Międzynarodowej Inkubacji, Program Gotowości Inwestycyjnej oraz Program Współpracy Startupów z Korporacjami. Do programów Scale-up Champions zakwalifikowało się ponad 100 najlepszych startupów z całej Europy specjalizujących się w rozwiązaniach dla branży deep-tech. Naszymi partnerami zostało ponad 20 korporacji i 70 przedstawicieli funduszy VC oraz Aniołów Biznesu: PKO Bank Polski, Volkswagen, Schneider Electric, SpeedUp Group, PwC Polska i wiele, wiele innych. Do programu dołączyło tym samym grono topowych mentorów i branżowych ekspertów, którzy szkolą i trenują zakwalifikowane startupy. Zorganizowaliśmy 8 międzynarodowych webinarów i włączaliśmy się w branżowe wydarzenia, skupiając wokół nich ekspertów, inwestorów, przedstawicieli korporacji i przedsiębiorców, którzy dzielili się doświadczeniami i nawiązywali współpracę ze startupami.

W ostatnich miesiącach przekonaliśmy się, że przewaga w biznesie uzależniona jest od szybkości i elastyczności działania. Obserwujemy, że firmy o złożonych strukturach organizacyjnych są coraz mocniej zainteresowane współpracą ze startupami technologicznymi właśnie po to, aby możliwie szybko osiągnąć konkretny cel biznesowy. Trend rezygnowania z prowadzenia własnych długotrwałych, a przez to kosztownych prac badawczo-rozwojowych, który od kilku lat zauważamy, np. w branży farmaceutycznej, zagościł właśnie na dobre w innych sektorach gospodarki. Korporacje szukają sposobu na szybkie wdrożenie przedsięwzięć, a do tego potrzebują gotowych rozwiązań – partnerów (w tym startupów) gotowych do współpracy od zaraz. Wysiłki nie są skierowane na budowę od postaw produktu, ale na znalezienie gotowej technologii i budowę odpowiedniego modelu biznesowego.

Technologia coraz częściej przybierać formę cyfrową. Zauważamy, że nowym źródłem generowania przychodów stają się m.in. zbiory danych. Firmy dostrzegają, że poprzez gromadzenie i analizowanie danych, np. zachowań klientów, dysponują unikatową wiedzą, na której mogą budować dodatkowy strumień przychodów. Umiejętność dostrzegania wartości z posiadanych danych oraz tworzenia partnerstw w celu realizacji konkretnych celów biznesowych będzie z pewnością kluczowym wyzwaniem dla przedsiębiorców w 2021 roku. Aby zapewnić dojrzałym przedsiębiorstwom wiedzę na temat procesów transformacji cyfrowych oraz lepszy dostęp do startupów technologicznych (potencjalnych dostawców rozwiązań), zawiązaliśmy Hub Innowacji Cyfrowych DIH4Future, koordynowany przez PPNT, który swoją aktywność rozpoczął z początkiem 2020 r.

DIH4Future łączy partnerów o różnych kompetencjach, wywodzących się z sektora nauki oraz biznesu. Celem działalności Hubu jest oswojenie przedsiębiorców z najnowszymi technologiami cyfrowymi, wskazanie ich praktycznych zastosowań i sposobów na ich wykorzystanie. Chodzi również o wyposażenie firm w umiejętności miękkie, takie jak gotowość do ponoszenia ryzyka, dzielenia się wiedzą, szybkiego poszukiwania, kreowania i testowania nowych rozwiązań. Działania ta mają mieć przełożenie na skutecznie przeprowadzone przez przedsiębiorstwa procesy transformacji cyfrowej.

Efektem naszej dotychczasowej pracy są przeprowadzone webinaria, warsztaty, analizy, demonstracje, opracowane rekomendacje, strategie transformacji cyfrowej, udostępnione środowiska wirtualne i rozpoczęte instalacje testowe (test-bed). Dzięki nim przedsiębiorcy mają okazję nie tylko otrzymać rekomendacje dotyczące możliwego zastosowania nowych technologii cyfrowych, ale z poznać realne korzyści, które dostarcza rozwiązanie dla ich działalności.

W 2020 roku PPNT również rozpoczął nabór innowacyjnych projektów z branży chemicznej, biotechnologicznej oraz ICT. Obecnie PPNT wraz  z partnerami m.in.: ValueTech Seed  sp. z o.o. (współpracuje z Fundacją Przedsiębiorczości Technologicznej, realizującą program akceleracyjny MIT Enterprise Forum), Enea Innowacje sp. z o.o, czy VC Link sp. z o.o., prowadzi ewaluację biznesową wyselekcjonowanych pomysłów i walidację przyjętych założeń wśród potencjalnych odbiorców danego rozwiązania. Udział w naborze to dla uczestników nie tylko szansa na pozyskanie kapitału, ale także możliwość nawiązania relacji biznesowych. Wybór innowacyjnego i przełomowego technologicznie projektu celem inwestycji zaplanowany jest na I kwartał 2021 roku.

W 2021 roku Poznański Park Naukowo-Technologiczny nie zwalnia tempa. Otworzymy kolejne możliwości dla startupów! Zapraszamy do śledzenia naszych programów.

Autorzy: dr Anna Tórz – PPNT, manager programu ScaleUp Champions, Piotr Nędzewicz – PPNT, koordynator DIH4Future (Hub Innowacji Cyfrowych) i Katarzyna Wlaź – PPNT, manager Zespołu Inwestycji Kapitałowych