Przyciągamy do Polski startupy z mniejszych krajów regionu CEE – Łukasz Owczarek (MIT Enterprise Forum CEE)

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Przyciągamy do Polski startupy z mniejszych krajów regionu CEE – Łukasz Owczarek (MIT Enterprise Forum CEE)

Udostępnij:

– Polska jest bardzo prężnie rozwijającą się gospodarką i pozostaje liderem w regionie – uważa Łukasz Owczarek, Head of Acceleration MIT Enterprise Forum CEE. W związku z tym spodziewa się, że w ciągu najbliższych kilku lat zaczną spływać do Polski startupy z mniejszych krajów regionu CEE.

Od 2018 roku Łukasz Owczarek zarządza realizacją programu MIT Enterprise Forum CEE. Nadzoruje m.in. proces rekrutacji i selekcji firm, tworzenie agendy programu, budowanie długofalowych relacji z partnerami, mentorami i jurorami oraz organizacje wydarzenia specjalne, a także prowadzi działania komunikacyjne i operacyjne związane z projektem.

1. Jak oceniasz kondycję polskiego ekosystemu startupowego?

Na przestrzeni ostatnich lat polski ekosystem startupowy przeżywa swój renesans. Specjaliści IT, wywodzący się z Polski i regionu CEE, na całym świecie są uznawani za jednych z najlepszych ekspertów w swojej dziedzinie. To ogromna siła naszego lokalnego ekosystemu!

Do wdrażania w ramach swoich struktur innowacyjnych rozwiązań oferowanych przez startupy powoli przekonują się także największe krajowe korporacje, co nastraja bardzo pozytywnie na dalszy rozwój.

W ciągu najbliższych kilku lat powinniśmy spodziewać się więc napływu do Polski startupów z mniejszych krajów regionu CEE. Polska jest bardzo prężnie rozwijającą się gospodarką i pozostaje liderem w tym regionie, co przyciąga spoza granic naszego kraju także inwestorów, gotowych do nawiązania współpracy z młodymi przedsiębiorcami.

2. Jakie są najsłabsze i najsilniejsze punkty polskiego ekosystemu startupowego?

Dzięki zmianom ustawodawczym, które ułatwiają funkcjonowanie startupów oraz wzrostowi dostępności różnych źródeł finansowania, zarówno poprzez środki publiczne jak i prywatnych inwestorów, młode firmy mają zagwarantowany zdecydowanie łatwiejszy start niż w przeszłości.

Dzięki temu mogą skupiać się głównie na rozwoju swojej technologii. Z tego powodu startupy coraz częściej od samego początku swojej działalności myślą globalnie, wpisując internacjonalizację w podstawę swojej strategii rozwoju.

3. Czego możemy się nauczyć od zagranicznych społeczności startupowych?

W dalszym ciągu jednak mamy przed sobą sporo nauki. W USA mamy do czynienia z lepszym, niż na naszym krajowym rynku, sprzężeniem potrzeb rynkowych z dostępnymi i powstającymi rozwiązaniami. W naszym lokalnym ekosystemie startupowym wielokrotnie spotkać się można z projektami, które się powielają i w bardzo podobny sposób starają się rozwiązać jeden problem. Na Zachodzie, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, przedsiębiorcy inaczej, bardziej oryginalnie reagują na potrzeby rynku. To jest podejście, którego możemy się od zagranicznych środowisk nauczyć.

4. Jak MIT Enterprise Forum CEE wspiera polski ekosystem startupowy?

MIT Enterprise Forum CEE poprzez prowadzenie akceleracji w oparciu o model wywodzący się z najlepszej uczelni technicznej na świecie – MIT – od lat przyczynia się do rozwoju polskiego ekosystemu, wspierając najlepsze startupy z regionu CEE i budując wśród największych polskich korporacji świadomość korzyści wynikających z współpracy z innowatorami.

Dzięki zaangażowaniu w program mentoringowy doświadczonych przedsiębiorców i ekspertów z całego świata pomagamy polskim przedsiębiorcom rozwijać się w znacznie szybszym tempie, adekwatnym do tempa rozwoju zachodnich ekosystemów startupowych.

Organizowany przez nas Bootcamp w Bostonie, skierowany do najlepszych startupów uczestniczących w akceleracji, jest doskonałą okazją dla przedsiębiorców, by zapoznać się z największym na świecie ekosystemem innowacji w Bostonie. To podczas tego wydarzenia innowatorzy mogą znaleźć partnerów biznesowych i inwestorów z USA, a część z nich podejmuje decyzję by spróbować swoich sił i rozpocząć działalność na rynku amerykańskim.