Przygotuj się na startup weekend – poradnik dla nowicjuszy

Dodane: 21.11.2016

Informacja prasowa

Udostępnij:

Tylko w tym roku, w samej Polsce odbyło się już 11 Startup Weekendów, a jeszcze kilka przed nami. Nigdy nie byłeś ? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się co możesz zyskać wybierając się na ten event oraz jak się do niego przygotować.

Po co mi Startup Weekend?

1. Konfrontujesz swój pomysł z oczekiwaniami rynku i potencjalnymi inwestorami 

Jest to idealny sposób aby w jednym miejscu otrzymać feedback z tak wielu stron. Mentorzy czyli ludzie z otoczenia biznesu i nowych technologii przez trzy dni dają ci pełnowartościowy feedback na temat Twojego produktu. Uczestnicy, mogą być grupą celową, którą poddasz badaniu użyteczności produktu. Jurorzy to zazwyczaj przedstawiciele funduszy inwestycyjnych lub korporacji, którzy powiedzą Ci czy na Twoim produkcie da się zarobić i jak pozyskać na jego rozwój środki finansowe.

2. Poznajesz ciekawych ludzi 

Startup Weekend skupia ludzi, którzy interesują się nowymi technologiami i poruszają się w obszarze startupów. Są to pozytywnie zakręceni freelancerzy, pracownicy korporacji, którzy chcą rozwijać swój pomysł po godzinach, programiści, studenci, a nawet osoby kompletnie z poza startupowych obszarów.

Wszystkich łączy jedno: chęć poszukiwania inspiracji i prowadzenia kreatywnego biznesu, który wywodzić będzie się z pasji. To właśnie sprawia, że podczas startup Weekendu różnice kulturowe, językowe, wiekowe – nie mają kompletnie żadnego znaczenia. Podczas trzech dni intensywnej pracy poznajesz pasjonatów, którzy tak jak Ty chcą czegoś więcej od życia. I o to właśnie chodzi.

3. Uczysz się przydatnych metod modelowania biznesowego 

Poznasz ciekawe techniki modelowania biznesowego. Dowiesz się na czym polega lean canvas. Dokonasz analizy działań, potrzeb i przypadków użycia dla swojego produktu. Czy robiłeś to już kiedyś dla swojego startupu? Jeśli tak to świetnie. Tą wiedzą także możesz się podzielić. Inni pozwolą ci spojrzeć na modelowanie biznesowe ze swojego punktu widzenia. To także może być dla ciebie cenna lekcja.

4. Możesz znaleźć inspiracje 

Pomysły innych maja tę cudowną moc, że inspirują do własnych. To wydarzenie może cię kompletnie odmienić, zwłaszcza gdy wybierasz się na nie bez konkretnego pomysłu. Czasami kreatywność innych otwiera nam furtkę do innego myślenia. A wtedy dzieje się magia.

Jeśli do tej pory myślałeś także, że tylko pomysł ma znaczenie, podczas tego eventu zrozumiesz, że to tylko składowa całej machiny nazywanej startupem. Często bardzo ciekawe startupy nie odnoszą sukcesu, bo zabrakło tam po prostu rzetelnych działań. Zrozumiesz też, że w każdym teamie powinna być osoba odpowiedzialna za masę mało kreatywnych rzeczy, które trzeba wykonać aby biznes naprawdę funkcjonował. Z takim oglądem sytuacji będzie ci łatwiej podejść do tworzenia własnego projektu tuż po zakończeniu eventu.

5. Poznajesz proces powstawania startupu 

W Startup Weekendach nie chodzi często o robienie realnego biznesu. Dużo ważniejszy jest proces tworzenia, który ukazuje błędy, nasuwa pytania. Tu pod okiem mentorów-specjalistów z branży możesz rozwiać swoje wątpliwości i pójść we właściwym kierunku. Dowiesz się o kilku przydatnych narzędziach, które ułatwią Ci wykonywanie grafik, komunikację w zespole, planowanie zadań oraz makietowanie aplikacji. I to wszystko w jeden weekend.

Jak się przygotować?

1. Zrób research 

Znajdź najbliższy Startup Weekend. Ale uwaga, nie chodzi o to aby rzucać się na pierwszy lepszy event. Starannie sprawdź mentorów. To z nimi będziesz pracować przez trzy dni. Wybierz taki event gdzie będą mentorzy, którzy dadzą wartościowy feedback dla właśnie twojego produktu. Ważne by znali branżę i mieli doświadczenie w „mentorowaniu”.

2. Zbierz team 

Zaproś do współudziału kolegów ze szkolnej ławki, lub z pracy. To zawsze fajna okazja do kolejnej integracji a może przy tym wyjdzie wam wartościowe przedsięwzięcie, które zawojuje świat nowych technologii.

Jeśli nie masz planu na team, nie przejmuj się. Na miejscu możesz dołączyć do już istniejącego zespołu i z nim pracować.

3. Zrób benchmark 

Przygotuj listę potencjalnej konkurencji dla Twojego produktu. Ten proces podczas startup weekendu zajmuje zwykle najwięcej czasu bo jest to jeden z pierwszych elementów o który proszę mentorzy. Jeśli zrobisz to wcześniej, zaoszczedzisz i będziesz o krok dalej już na starcie. A może jak powtórzysz swój research to okaże się, że dowiedziałeś się czegoś nowego co ułatwi Ci prace nad projektem.

4.Oceń skalowalność 

Każdy biznes musi zarabiać. I o to pokrótce chodzi w scalowalności. Nie oznacza to, że biznesy które na początku drogi nie są scalowalne nie będą nigdy zarabiać pieniędzy. Tutaj przykładem może być.Kwejk, który na starcie nie przynosił zysku. Także sami twórcy nie za bardzo wiedzieli z czego miałby być generowany. Niemniej jednak w miarę rozwoju serwis odnalazł swój model biznesowy i dziś można powiedzieć, ze jest jednym z lepiej prosperujących serwisów prezentujących treść rozrywkową zarabiających na reklamie.

5. Odpocznij 

To bardzo ważne aby myśleć kreatywnie. Pamiętaj że czeka cię wytężona umysłowo praca przez najbliższe 54 godziny. Warto wcześniej odświeżyć głowę. Pójść na spacer, jogę, pobiegać lub pojeździć na rowerze i przede wszystkim się wyspać. To pomaga się wyluzować i myśleć bardziej twórczo.

Najbliższy Startup Weekend odbędzie się już za kilka dni we Wrocławiu 25-27 listopada i tematem wydarzenia będzie FinTech.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem