Przyspieszyliśmy z liczbą inwestycji i zbieranych rund. Podsumowanie roku Tar Heel Capital Pathfinder

Przyspieszyliśmy z liczbą inwestycji i zbieranych rund. Podsumowanie roku Tar Heel Capital Pathfinder

Udostępnij:

Na początku 2020 roku planowaliśmy przyspieszyć z rozwojem naszego portfolio, powiększając je o kolejne nowe projekty. Ambitnie przyjęliśmy, że chcielibyśmy dołączać jedną inwestycję miesięcznie. Zakładaliśmy również pozyskanie przez nasze spółki portfelowe kilkudziesięciu milionów złotych w ramach kolejnych rund inwestycyjnych i planowaliśmy wyjścia z inwestycji w dwóch lub trzech spółkach.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2020 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.

COVID-19 a Tar Heel Capital Pathfinder

Pandemia COVID-19 nie wpłynęła negatywnie na rozwój Pathfindera ani naszych spółek portfelowych. Na większość z nich – ze względu na branże i przedmiot działalności, czyli gaming, esport, fintech, digitalizacja usług – wpłynęła wręcz pozytywnie. Rynek oczywiście odczuł wpływ pandemii, przez co niektóre plany musieliśmy zweryfikować: część planowanych exitów miała odbyć się na scenie globalnej i w sytuacji, gdy rynek azjatycki i amerykański spowolniły, musieliśmy się z nimi wstrzymać. Udało się natomiast zrealizować wyjścia planowane na rynku polskim (m.in. debiut giełdowy Skinwallet). Niektóre trendy rynkowe – na przykład wspomniana wcześniej digitalizacja usług – przybrały na sile, przez co również nasze projekty realizowane w tych obszarach przyspieszyły.

Sytuacja wywołana przez pandemię pokazała również, że nasz model venture buildingowy jest odporny na niespodziewane wydarzenia, a w niepewnych czasach jego największe zalety jeszcze bardziej zyskują na wartości. Pomagamy spółkom szybko reagować na zmiany w otoczeniu oraz dostosować się do nowych warunków rynkowych. W chwilach gdy inwestorzy uważniej niż wcześniej przyglądają się potencjalnym inwestycjom, aktywne wsparcie funduszu uwiarygadnia działania founderów poszukujących kolejnych źródeł finansowania. Projekty z portfolio Pathfindera mogą też liczyć na wsparcie finansowe potrzebne do odnalezienia się w nowej rzeczywistości, a korzystanie z wewnętrznych zasobów naszego ekosystemu – programistów, ekspertów produktowych, biznesowych, wsparcia księgowego czy HR-owego – pozwala na realne oszczędności i bardziej efektywne zarządzanie budżetem. Razem z naszymi spółkami zdaliśmy ten trudny egzamin bardzo dobrze.

Tegoroczne osiągnięcia/inwestycje

Bardzo przyspieszyliśmy z liczbą inwestycji i zbieranych rund. Uruchomiliśmy aż dziesięć nowych projektów venture buildingowych i zainwestowaliśmy kapitał w cztery startupy na różnych etapach rozwoju (w tym Wellbee, Primetric, Homly). Przede wszystkim jednak cieszą nas sukcesy spółek z naszego portfolio: Skinwallet – właściciel platformy do handlu dobrami cyfrowymi z gier, zbudowany przez nas w modelu venture buildingu – jako pierwszy podmiot działający na rynku e-sportu zadebiutował na NewConnect. RemoteMyApp, dostawca gotowych rozwiązań cloud gamingowych dla globalnych biznesów, pozyskał 2 mln euro finansowania od funduszu inwestycyjnego za którym stoi Deutsche Telekom oraz dostarczył technologię i kontent do platformy cloud gamingowej wprowadzonej na rynek niemiecki przez Deutsche Telekom, Magenta Gaming. PlumResearch, startup dostarczający analizy dotyczące oglądalności treści filmowych, telewizyjnych i VOD największym podmiotom z branży światowej rozrywki, pozyskał 10 mln zł na dalszy rozwój na rynkach globalnych. Dobrych wiadomości było więcej, a łącznie nasze spółki pozyskały ponad 50 milionów złotych kolejnych rund finansowania.

Wraz ze wzrostem liczby inwestycji dołączyły do nas trzy nowe osoby, które wzmocniły kompetencje marketingowe i PR-owe, wsparcia zarządczego dla projektów oraz stricte inwestycyjne funduszu. Rozwijamy też dalej nasz ekosystem venture buildingowy, rozbudowując go o funkcje i infrastrukturę pozwalające dostarczać usługi rynkowe spółkom z naszego portfela wewnętrznie.

Plany na 2021

Niewielki wpływ pandemii na naszą działalność pozwala nam z optymizmem formułować plany na kolejny rok. Będziemy więc jeszcze bardziej dynamicznie rozbudowywać nasze portfolio, a w efekcie planujemy kolejne wzmocnienia zespołu i zasobów venture buildingowych. Gdy globalne rynki wrócą do nastrojów sprzed pandemii, my również wrócimy do tematu planowanych wcześniej wyjść z inwestycji. W planach mamy przeprowadzenie co najmniej trzech debiutów spółek portfelowych na GPW. Będziemy też dalej poszukiwać doświadczonych founderów i menadżerów chcących zaangażować się na poziomie C-level w budowanie kolejnych biznesów technologicznych. Zapraszamy do kontaktu – rekrutacje mamy nieustannie otwarte.

Autorzy: Radosław Czyrko i Arkadiusz Seńko, partnerzy zarządzający Tar Heel Capital Pathfinder