Przyszłość bankowości w metaverse. Rozmawiamy z Pawłem Gruzą, wiceprezesem zarządu PKO Banku Polskiego

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Paweł Gruza, wiceprezes zarządu PKO Banku Polskiego, który kieruje pracami zarządu

Udostępnij:

Podczas tegorocznej edycji Infoshare mieliśmy okazję porozmawiać z wiceprezesem zarządu PKO Banku Polskiego kierującym pracami zarządu. W rozmowie z nami Paweł Gruza opowiedział, jak widzi przyszłość metaverse oraz co w cyfrowym świecie będzie robić PKO Bank Polski.

– Docelowo za pośrednictwem metaverse chcemy oferować tradycyjne produkty bankowe – mówi Paweł Gruza, wiceprezes zarządu PKO Banku Polskiego, który kieruje pracami zarządu. Na razie jednak jest to niemożliwe, bo nie istnieją protokoły bezpieczeństwa, które zabezpieczałyby transakcje wykonywane właśnie w metaverse. Z czasem ma się to zmienić, a wtedy PKO Bank Polski wejdzie w ten obszar.

Warszawska Rotunda w metaverse

Przypomnijmy, że na początku miesiąca PKO Bank Polski „przeniósł” do meterversum Rotundę – jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Warszawie. Wspomniana, cyfrowa Rotunda znajduje się na działce na platformie Decentraland. To ona będzie pełnić funkcję cyfrowego laboratorium, w którym PKO Bank Polski będzie zdobywać wiedzę i doświadczenie na temat nowej technologii.

Po zbudowaniu know-how przyjdzie czas na przeniesienie fizycznych produktów bankowych do cyfrowego świata. Poza tym Paweł Gruza dostrzega w metaverse przestrzeń do współpracy między bankiem a startupami. Do tego PKO Bank Polski zamierza wykorzystać tę technologię do immersyjnego onboardingu nowych pracowników, a także do prowadzenia szkoleń wdrożeniowych.