Przywileje podatkowe startupów w Irlandii

Dodane:

Agnieszka Moryc Agnieszka Moryc

Udostępnij:

Niski podatek korporacyjny CIT w wysokości 12,5% to nie jedyna zachęta dla startupów do otwierania działalności w Irlandii. Władze “Zielonej Wyspy” kuszą młode firmy dodatkowymi ulgami podatkowymi obowiązującymi nawet przez 3 lata od rozpoczęcia działalności.

Przeanalizujemy w dzisiejszym artykule przywileje podatkowe startupów w Irlandii.

fot. unsplash.com

Irlandia od lat przyciąga przedsiębiorców z całego świata. To właśnie tam swoje siedziby ma wiele innowacyjnych firm o zasięgu globalnym – jak Google, Facebook czy Apple. Raport Forbes 2011 “Best countries for business” umieścił Irlandię na 1 miejscu w Europie i 4 miejscu na świecie pod względem łatwości prowadzenia biznesu. Niskie podatki i proste, przejrzyste prawo to tylko niektóre z zalet prowadzenia spółki w Irlandii.

Ulgi podatkowe dla nowych firm

Nowo powstałe firmy mogą liczyć na szereg przywilejów podatkowych. Irlandzki rząd przygotował specjalną ulgę dla startupów, dzięki której nowo powstała firma może odliczyć od należnego podatku dochodowego spółki (CIT) do €40 000 w skali roku. Wysokość ulgi podatkowej dla startupów zależy także od wysokości odprowadzanych składek na ubezpieczenia społeczne pracowników.

Firma może odliczyć maksymalnie €5000 na pracownika i €40 000 łącznie w danym roku podatkowym. Od 2013 możliwe jest przeniesienie niewykorzystanych ulg podatkowych obowiązujących w ciągu pierwszych 3 lat działalności spółki. Oznacza to, że każda irlandzka spółka limited (odpowiednik polskiej spółki z o.o.) w ciągu pierwszych lat działalności może w każdym roku podatkowym zarobić do €320 000 bez konieczności zapłacenia ani centa podatku dochodowego!

Dodatkowo wszystkie firmy, które w swoim budżecie mają wydatki na badania i rozwój (R&D) mogą liczyć na ulgę podatkową w wysokości 25% kwoty poniesionych wydatków. Zwrot kwalifikowanych wydatków odbywa się poprzez obniżenie należnego podatku dochodowego od zysków spółki (CIT). Aby ubiegać się o należny zwrot spółka musi spełnić kilka wymogów i prowadzić badania, które dotyczą nauki lub technologii. Przykładowo, jeżeli firma w danym roku podatkowym wydała €100 000 na badania związane z R&D, może dokonać odliczenia kwoty €25 000 od należnego podatku dochodowego CIT.

Spółka w Irlandii dla startupów

Aby założyć firmę w Irlandii wystarczy jeden udziałowiec, który jest obywatelem kraju należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a nie-rezydenci mogą nawet skorzystać z uproszczonych metod rejestracji. Spółka musi jednak posiadać tzw. Sekretarza, który odpowiada przed irlandzkim urzędem za sprawy finansowe i za terminowe rozliczenia spółki. Sekretarzem również może być biuro księgowego spółki. Wiele polskich startupów wybiera Irlandię jako miejsca prowadzenia własnej działalności. Minimalny kapitał zakładowy spółki wynosi 250 euro (kwota deklarowana).

Kolejnym czynnikiem zachęcającym przedsiębiorców do prowadzenia biznesu w Irlandii jest bardzo wysoka kwota wolna od podatku, wyższa nawet niż w Wielkiej Brytanii, wynosząca aż 16 500 euro, czyli blisko 68 000 złotych. Dochody udziałowca spółki i pracowników do tego poziomu są zwolnione z podatku dochodowego, co w połączeniu z najniższą stawką podatku dochodowego od spółek w Europie (12,5% CIT) czyni z Irlandii idealne miejsce do prowadzenia startupu.

Agnieszka Moryc    

współzałożyciel kancelarii księgowo-podatkowej AdmiralTax    

Z sukcesem prowadzi firmę w Wielkiej Brytanii. Kancelaria księgowo-podatkowa AdmiralTax operuje na rynkach brytyjskim, irlandzkim i polskim. Często gości w polskich i brytyjskich mediach w roli eksperta w zakresie działalności gospodarczej o zasięgu międzynarodowym. W 2017 firma została nominowana do prestiżowej brytyjskiej nagrody QueensAward for Enterprise za osiągnięcia z lat ubiegłych. Posiada certyfikat zaufania Trusted Company (UK).