Pure Biologics otrzymało od NCBR 10,8 mln złotych. Zmierzy się z rzadką chorobą autoimmunologiczną

Dodane: 30.05.2018

Adam Sawicki

Udostępnij:

Wrocławska firma biofarmaceutyczna Pure Biologics zmierzy się z Zespołem Devica, rzadką chorobą autoimmunologiczną, która może doprowadzić pacjentów do ślepoty. Właśnie pozyskała od NCBR 10,8 mln złotych na walkę z tym schorzeniem.

fot. unsplash.com

Specjalny filtr

Co prawda, otrzymane dofinansowanie nie pokryje w pełni kosztów związanych z projektem, którego wartość oszacowano na 14,7 milionów złotych, ale znacznie przyspieszy praca nad programem. Jego głównym celem jest opracowanie specjalnego filtru do prowadzenia terapeutycznej aferezy, dzięki któremu podczas zabiegu będzie usuwany z krwi pacjenta czynnik chorobotwórczy.

– Wierzymy że opracowany przez nas filtr biologiczny będzie przełomem w leczeniu tak wyniszczającej choroby jaką jest Zespół Devica. Należy podkreślić, że naszym celem nie jest łagodzenie objawów, lecz usunięcie czynników chorobotwórczych z krwi pacjenta, co bezpośrednio pomoże kontrolować przebieg tej choroby – wyjaśnia dr Filip Jeleń, prezes zarządu wrocławskiej spółki biofarmaceutycznej Pure Biologics.

Komercjalizacja projektu

Dzięki pozyskanym od NCBR 10,8 milionom złotych jego zespół rozpocznie prace zgodnie z harmonogramem, czyli już w czerwcu tego roku, a zakończy je do 2023. Jeleń nie wyklucza jednak, że przedsiębiorstwu uda się zrealizować wszystkie niezbędne zadania wcześniej i wówczas komercjalizacja projektu nastąpi przed wspomnianą wyżej datą. Kiedy dokładnie? Na tym etapie jeszcze tego nie wiemy.

– Pierwszym krokiem w projekcie będzie opracowanie aktywnej części filtra dzięki zastosowaniu naszej platformy technologicznej PureApta, a następnie wytworzenie funkcjonalnego, laboratoryjnego prototypu filtra – wyjaśnia prezes zarządu Pure Biologics. Dodaje, że wytworzenie pierwszego prototypu ułatwi także rozwój i komercjalizację kolejnych podobnych wyrobów terapeutycznych.

Czym jest Zespół Devica?

Zespół Devica to rzadka choroba autoimmunologiczną występująca u jednej na 100 tysięcy osób. Charakteryzuje się tym, że  atakuje i uszkadza rdzeń kręgowy chorego, w wyniku czego dochodzi także do zniszczenia nerwów wzrokowych. Choroba może prowadzić do ślepoty i całkowitego porażenia mięśni. W jej leczeniu stosuje się, podawane dożylnie glikokortykosteroidy oraz poddaje się pacjentów plazmaferezie, czyli zabiegowi oczyszczania krwi z niepożądanych cząstek.

Choroba jest na tyle poważna, że aż ponad połowa osób, u których zdiagnozowano Zespół  Devica, traci wzrok i możliwość samodzielnego poruszania się w ciągu 5 lat od wystąpienia pierwszych objawów. Wczesne wykrycie schorzenia może znacząco poprawić sytuację pacjentów, ale potrzebne jest im także skuteczne leczenie, które zapewnić ma Pure Biologics przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.