Pure Biologics z 10,8 mln zł dofinansowania do nowego projektu aptamerowego

Dodane: 04.06.2019

Informacja prasowa

Udostępnij:

Pure Biologics poinformowała o pozytywnej rekomendacji Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) dot. projektu AptaMG (PB005), którego celem jest stworzenie filtra biomolekularnego służącego do aferezy pacjentów chorych na miastenię rzekomoporaźną (MG). Łączna wartość projektu wyniesie 16,4 mln zł, z czego 10,8 mln zł zostanie pokryte z dotacji.
Projekt będzie rozwijany w oparciu o platformę PureApta, stworzoną przez Pure Biologics innowacyjną modularną platformę selekcji modyfikowanych chemicznie aptamerów. Wrocławska spółka jako jedna z nielicznych w skali globalnej dysponuje tego typu technologią. Aptamery to nowy, gorący w branży biotechnologicznej obszar naukowy. W styczniu br. AstraZeneca poinformowała o nawiązaniu współpracy z brytyjską firmą Aptamer Group w zakresie wykorzystania aptamerów do stworzenia nowych systemów transportu leków w organizmie pacjenta.

– Zgodnie z zapowiedziami portfolio naszych projektów powiększa się. Dywersyfikujemy w ten sposób ryzyka i budujemy wartość spółki, Mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy w stanie wyraźnie poprawić komfort życia pacjentów chorych na miastenię rzekomoporaźną – mówi dr Filip Jeleń, współzałożyciel, istotny akcjonariusz i prezes zarządu Pure Biologics S.A.

Miastenia rzekomoporaźna to autoimmunologiczna, przewlekła choroba powodująca osłabienie mięśni szkieletowych. W zaawansowanych stadiach prowadzi do śmierci w wyniku zajęcia mięśni oddechowych.

W ramach projektu AptaMG Pure Biologics planuje stworzyć specjalny filtr aptamerowy wykorzystywany do zabiegu aferezy, czyli filtrowania krwi pacjenta, w trakcie którego z krwi usuwany jest czynnik chorobotwórczy.

W połowie kwietnia 2019 r. Pure Biologics poinformowała o pozyskaniu od inwestorów 10,1 mln zł brutto. Intencją spółki było aby w wyniku oferty do akcjonariatu spółki dołączyły renomowane fundusze inwestycyjne oraz by struktura akcjonariatu spełniała kryteria wymagane dla akcji notowanych na rynku głównym warszawskiej giełdy. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na rozwój innowacyjnych leków biologicznych oraz terapeutycznych wyrobów medycznych opartych o technologie aptamerowe.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem