Pure Biologics z 29,9 mln zł dofinansowania do nowego projektu lekowego

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Pure Biologics z 29,9 mln zł dofinansowania do nowego projektu lekowego

Udostępnij:

Pure Biologics – firma biofarmaceutyczna pracująca nad własnymi innowacyjnymi projektami terapeutycznymi oraz realizująca badania kontraktowe – poinformowała o pozytywnej rekomendacji Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, dot. projektu PureBIKE, którego celem jest stworzenie biologicznego leku immunoonkologicznego znajdującego zastosowanie w leczeniu potrójnie negatywnego raka piersi. Łączna wartość projektu wyniesie 40,4 mln zł, z czego 29,9 mln zł zostanie pokryte z dotacji.

Projekt będzie rozwijany w oparciu o platformę PureSelect pierwszej i drugiej generacji, stworzoną przez Pure Biologics innowacyjną platformę selekcji nowych przeciwciał. Wrocławska spółka jako jedna z nielicznych w skali globalnej dysponuje tego typu technologią. 

– Zgodnie z zapowiedziami portfolio naszych projektów dynamicznie się powiększa – PureBIKE jest trzecim projektem lekowym w naszym pipeline, a docelowo chcielibyśmy w najbliższych kwartałach rozpocząć jeszcze jeden-dwa kolejne – mówi dr Filip Jeleń, współzałożyciel, istotny akcjonariusz i prezes zarządu Pure Biologics S.A. – Biorąc pod uwagę statystyki powodzenia projektów biologicznych, tak zdywersyfikowany portfel projektów daje nam duże szanse na uzyskanie obiecujących wyników w klinice – dodaje.

TNBC stanowi ok. 12-17 proc. wszystkich przypadków nowotworów piersi, które są najczęściej wykrywanymi nowotworami u kobiet na całym świecie. Do tej pory naukowcom nie udało się opracować terapii na tę odmianę nowotworu. Na inne typy nowotworów piersi istnieją już leki celowane, które działają na konkretne receptory. Przez to, że w nowotworze TNBC nie jest znany receptor, którego aktywność prowadzi do rozwoju choroby, naukowcom trudno było określić na jaki cel powinien być skierowany lek. Obecne możliwości leczenia potrójnie ujemnego raka piersi są bardzo ograniczone i oparte głównie na wyniszczającej dla pacjentów chemioterapii.

W ramach immunoonkologicznego projektu PureBIKE Pure Biologics planuje opracować bispecyficzny fragment przeciwciała aktywujący komórki układu odpornościowego typu „naturalni zabójcy” do zwalczania nowotworu przez pierwsze ramię aktywne oraz hamujący wzrost i przerzuty guza przez drugie ramię aktywne. 

W połowie kwietnia 2019 r. Pure Biologics poinformowała o pozyskaniu od inwestorów 10,1 mln zł brutto. Intencją spółki było, aby w wyniku oferty do akcjonariatu spółki dołączyły renomowane fundusze inwestycyjne oraz by struktura akcjonariatu spełniała kryteria wymagane dla akcji notowanych na rynku głównym warszawskiej giełdy. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na rozwój innowacyjnych leków biologicznych oraz terapeutycznych wyrobów medycznych opartych o technologie aptamerowe.