PZU i APS ochronią lotniska i zakłady produkcyjne przed dronami. Opracowali specjalny system

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

APS z Gdyni nawiązało współpracę z PZU, z którym opracowało pojazd terenowy do wykrywania i neutralizacji dronów. Pomoże chronić między innymi zakłady produkcyjne i lotniska.

fot. materiały prasowe

Wóz terenowy

– Zastosowanie dronów jest bardzo powszechne. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że dron, który w nieuprawniony sposób wtargnie na teren zakładu produkcyjnego, lotniska czy stadionu sportowego może stać się przyczyną poważnych zniszczeń lub łatwym narzędziem do wywołania paniki – mówi Tomasz Huś, prezes PZU Lab. Jego zdaniem, potrzebna jest technologia, która wykryje niepożądane urządzenie, będzie potrafiła przejąć nad nim kontrolę i bezpiecznie sprowadzi taki sprzęt na ziemię.

Takim rozwiązaniem ma być opracowana wspólnie przez APS i PZU mobilna stacja do wykrywania i neutralizacji dronów Ctrl+Sky Vehicle Mounted. W gruncie rzeczy to pojazd terenowy, który wyposażono w specjalistyczny sprzęt i centrum dowodzenia służące do kontroli powierzonego obszaru i neutralizacji zagrożeń.

Ochrona lotnisk

– Ctrl+Sky to system antydronowy umożliwiający wykrycie, śledzenie i neutralizację dronów-intruzów. Drony od kilku lat skrzętnie umacniają swoją pozycję na rynku usługowym. Nie są już tylko zabawką i nowoczesnym rozwiązaniem technologicznym, to przełom w logistyce, przemyśle i co najważniejsze w bezpieczeństwie – mówi Maciej Klemm, jeden ze współzałożycieli APS.

Wspólnie opracowany system będzie stanowić dodatkową ofertę produktową jaką w swoim portfolio mają startup i Grupa PZU. Partnerzy zamierzają zaoferować rozwiązanie klientom towarzystwa ubezpieczeniowego. Chodzi przede wszystkim o duże firmy, mające skomplikowane instalacje przemysłowe, ale także o areny sportowe i lotniska, gdzie drony mogłyby wyrządzić poważne szkody.

Zaproszenie z Kanady

– Mobilny system APS umożliwia skuteczne wykrywanie i neutralizację dronów całą dobę, w każdych warunkach pogodowych. Łatwe przemieszczanie systemu w miejscu docelowym to przepis na bezpieczną imprezę masową. Ctrl+Sky Vehicle Mounted może chronić wybrane obszary w określonym, wybranym czasie – mówi Radosław Piesiewicz, współzałożyciel APS.

Nawiązanie współpracy z PZU nie jest pierwszym sukcesem jaki startup z Gdyni ma na koncie. Przypomnijmy, że na początku roku APS zostało zaproszone do testów przy projekcie kanadyjskiego rządu Emergency Operations Airspace Management System, którego celem jest opracowanie systemu rozpoznawania i zarządzania bezpieczeństwem lotów dronami.