PZU testuje opaskę medyczną, która w razie potrzeby wzywa pomoc medyczną

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

PZU testuje opaskę medyczną, która w razie potrzeby wzywa pomoc medyczną

Udostępnij:

Grupa PZU współpracując z Ministerstwem Zdrowia, stworzyła projekt „Opaska życia”. To po systemie ratunkowym PZU GO, który automatycznie wzywa pomoc w razie wypadku samochodu – kolejna innowacja z zakresu insurtech dostarczona przez PZU.

Ten nowatorski produkt przypomina zegarek na rękę, jednak zamiast wskazywać czas, monitoruje podstawowe parametry życiowe pacjentów – dokonuje pomiarów pulsu, temperatury oraz nasycenia krwi tlenem u pacjenta.

Jak opaska alarmuje w sytuacji zagrożenia życia?

Gdy parametry spadną do poziomów krytycznych, urządzenie automatycznie poinformuje o tych zmianach personel medyczny. W przypadku zagrożenia życia opaska wydaje również sygnał dźwiękowy, aby zwrócić uwagę zarówno samego posiadacza, jak i osób z bliskiego otoczenia. Kiedy pacjent się przewróci, uruchamiany jest detektor upadku, który wyzwala alarm. Ratownicy mogą precyzyjnie ustalić miejsce, w którym jest poszkodowany, dzięki wysyłanej przez urządzenie lokalizacji.

Pilotażowy projekt Opaski życia właśnie ruszył w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach, a następnie zostanie rozszerzony na kolejne placówki służby zdrowia.

Pierwsze testy wypadły pozytywnie

— Pierwsze obserwacje są dowodem na to, że opaska życia spełnia swoje zadanie. Pierwszym pacjentom, którzy mieli ją na nadgarstku, udzielono pomocy na czas, dlatego przeżyli. Chcemy wyjść z dystrybucją urządzenia poza szpitale. W gronie potencjalnych odbiorców są m.in. seniorzy — mówi Damian Ziąber, rzecznik prasowy PZU, który na razie nie może ujawniać szczegółowych informacji dotyczących szerokiej dystrybucji.

Nowe standardy PZU

Intencją PZU jest wyznaczenie nowych standardów w biznesie. Biuro prasowe ubezpieczyciela poinformowało, że „po raz pierwszy w Polsce tak zaawansowane nowoczesne technologie, przy zaangażowaniu niepublicznych funduszy, mają szansę być wykorzystywane na masową skalę w ratownictwie medycznym i służbie zdrowia”.

Opaska życia to produkt ogłoszonej w czerwcu przez PZU społecznej strategii 10 lat dłużej. Akcja łączy działania na rzecz zdrowia, bezpieczeństwa i lepszego życia Polaków.

Oprócz opaski, i wspomnianego systemu ratunkowego PZU GO, do grona innowacji z dziedziny insurtech, ubezpieczyciel proponuje kiosk telemedyczny (mobilny gabinet lekarski) i rozliczanie szkód przez sztuczną inteligencję.