QNA pozyskuje miliony złotych na rozwój technologii kropek kwantowych

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

QNA pozyskuje miliony złotych na rozwój technologii kropek kwantowych

Udostępnij:

Wrocławska spółka przyspiesza: właśnie skusiła nowych inwestorów. Ci wyłożyli kolejne kilka milionów zł na rozwój technologii kropek kwantowych QNA Technology. Hi-techowa spółka zakończyła projekt BRIdge Alfa i rusza z komercjalizacją niebieskiej kropki o unikalnych parametrach świecenia, zapowiadając przełom w świecie m.in. wyświetlaczy i telewizorów.

2020 r. dla wrocławskiej spółki z sektora nanotechnologii, założonej przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej – dr. hab. inż. Artura Podhorodeckiego oraz dr. inż. Mateusza Bańskiego ma być przełomowy. Spółka, którą nowi inwestorzy wsparli właśnie kwotą kilku mln zł, już należy do grona technologicznych liderów w rozwoju koloidalnych kropek kwantowych. Jej najnowszy produkt – niebieska kropka kwantowa – trafiła na celownik liderów w branży wyświetlaczy.

– W ostatnich miesiącach istotnie wzrosło zainteresowanie naszą firmą ze strony globalnych marek jak i zagranicznych inwestorów. Po dwóch latach pracy, zaprezentowaliśmy kropki emitujące niebieskie światło o wyjątkowo wysokich parametrach technicznych. Parametry naszych niebieskich kropek  półprzewodnikowych znacznie przewyższają te oferowane przez inne nanomateriały dostępne na rynku. Teraz przed nami etap walidacji i komercjalizacji naszej technologii – mówi Artur Podhorodecki, prezes i współzałożyciel QNA Technology.

Spółka, dzięki pozyskanym nowym środkom zabezpieczyła nowy projekt z Szybkiej Ścieżki oraz zebrała kapitał potrzebny na rozpoczęcie działań komercjalizacyjnych jak i na kolejne prace R&D związane z kropkami kwantowymi QNA.dots.

Po niebieskiej kropce kwantowej, kolejnym projektem QNA są tusze fluoroscencyjne bazujące na QNA.dots. Ich opracowanie pozwoli na precyzyjne i oszczędne nanoszenie wysokorozdzielczych warstw kropek kwantowych. Te cechy przełożą się na uproszczenie procesu produkcyjnego i obniżenie kosztów wytworzenia np. wyświetlaczy. To ma być kolejny, technologiczny przełom od QNA, współfinansowany przez NCBR w ramach projektu wartego 4,2 mln zł.

– Opracowanie tuszu umożliwia wprowadzenie kropek kwantowych do procesu produkcyjnego, co otwiera nowy wachlarz ich innowacyjnych zastosowań. To produkt bardzo pożądany w wielu branżach, np. w wyświetlaczach, zabezpieczeniach czy w drukowanej optoelektronice – podkreśla dr. inż. Mateusz Bański, wiceprezes i współzałożyciel QNA Technology.

– Rynek kropek kwantowych najlepsze ma dopiero przed sobą. Według prognoz, do 2023 r. wartość tego rynku wzrośnie do 8,5 mld USD z 2,6 mld USD w 2018 r. – dodaje dr inż. Paweł Wielgus, partner zarządzający w Kvarko, jednym z inwestorów w QNA Technology.

Czym dokładnie są kropki QNA.dots? To nanokryształy wykonane z materiałów półprzewodnikowych, zdolne do emitowania i absorbowania światła o różnej barwie w zależności od ich rozmiaru. Można je postrzegać jako najwyższej jakości barwniki. Potrafią zamieniać elektryczność na światło, światło na elektryczność oraz jeden kolor światła na inny. Te unikalne właściwości fizyko-chemiczne przyciągają zainteresowanie globalnego przemysłu.

Wdrożenie do masowej produkcji QNA.dot oznaczać będzie istotne zmiany jakościowe w wielu obszarach rynku. Mowa tu o wyświetlaczach, fotowoltaice, czy oświetleniu LED oraz sensorach.