QNA Technology pozyskał od NCBiR 6,2 mln zł. r Środki zostaną przeznaczone na projekt PureBlue.dot

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

QNA Technology pozyskał od NCBiR 6,2 mln zł. r Środki zostaną przeznaczone na projekt PureBlue.dot

Udostępnij:

QNA Technology otrzymał dofinansowanie w wysokości 6,2 mln zł w ramach organizowanego przez NCBiR konkursu „Szybka ścieżka”. Pieniądze zostaną przeznaczone na projekt PureBlue.dots, którego wartość szacowana jest na 9,3 mln zł.

Nanotechnologiczna spółka QNA Technology rozpoczęła właśnie prace w ramach wartego 9,3 mln zł projektu „Innowacyjna technologia syntezy kropek kwantowych PureBlue.dot o  ograniczonej toksyczności przeznaczonych do wysokiej jakości źródeł światła niebieskiego”. Ten innowacyjny projekt, mogący mieć istotny wpływ na rozwój opracowywanych przez spółkę nowych technologii m.in. w branży wyświetlaczy, dofinansowany został z nowego grantu NCBiR w wysokości ponad 6,2 mln zł z przeznaczeniem na prace badawcze, rozwojowe i przedwdrożeniowe.

– Celem tego projektu jest opracowanie nowego produktu – PureBlue.dot. Jest to roztwór koloidalny kropek kwantowych o ograniczonej toksyczności i emisji światła niebieskiego w zakresie 450-470 nm. Wybór koloru emisji podyktowany jest chęcią zaoferowania materiału emitującego światło niebieskie, bezpieczniejsze dla ludzkiego oka – mówi prof. Artur Podhorodecki, prezes zarządu i współzałożyciel QNA Technology – Ponadto PureBlue.dots będzie oparty na nietoksycznych pierwiastkach. Takiego materiału spełniającego oczekiwania komercyjne nie ma obecnie na rynku, a jest on pożądany m.in. przez największych producentów wyświetlaczy na świecie.

Projekt zostanie podzielony na trzy etapy. W pierwszym etapie projektu przeprowadzone zostaną badania przemysłowe nad kropkami kwantowymi, aby umożliwić przesunięcie emisji kropek z  zakresu ciemnoniebieskiego (400-430 nm) do jasnoniebieskiego (450-470 nm), przy jednoczesnym utrzymaniu pozostałych parametrów materiału na wysokim poziomie. W drugim etapie projekt zakłada budowę i walidację eksperymentalnej linii pilotażowej przeznaczonej do syntezy kropek w skali półtechnicznej. Natomiast trzeci etap zakłada wykonanie prac rozwojowych nad kropkami kwantowymi na opracowanej linii pilotażowej przy zachowaniu odpowiednich parametrów fizykochemicznych produktu. Projekt zakłada także skuteczne zabezpieczenie własności intelektualnej powstałej podczas jego realizacji.

– Podstawowym zastosowaniem opracowanych kropek kwantowych będzie elektroluminescencja. Tego rodzaju materiał jest szczególnie interesujący dla producentów wyświetlaczy oraz diod LED, którzy to stanowić będą nasz pierwszy cel w procesie komercjalizacji – mówi Artur Podhorodecki – Odpowiedni odcień niebieskiego koloru emisji, ograniczona toksyczność i optymalizacja dla zastosowań w elektroluminescencji to cechy stanowiące o unikalności i atrakcyjności komercyjnej opracowywanych przez QNA kropek kwantowych.

Potencjał rynku quantum dots szybko rośnie. QNA Technology od 2016 r. rozwija technologię syntezy półprzewodnikowych nanomateriałów tzw. kropek kwantowych (QNA.dots) oraz tuszów kwantowych (QNA.ink). Jednym z udziałowców QNA Technology jest fundusz Kvarko, w którego grupie kapitałowej znajduje się również m.in. Bioceltix – producent innowacyjnych biofarmaceutyków weterynaryjnych. Spółka ta z początkiem kwietnia, z dużym sukcesem przeprowadziła emisję akcji i obecnie prowadzi procedurę ich wprowadzenia do obrotu na New Connect.