QNA Technology w prestiżowym, azjatyckim inkubatorze Garage+

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

QNA Technology w prestiżowym, azjatyckim inkubatorze Garage+

Udostępnij:

QNA Technology, jako jedna z kilku firm z całego świata, została zakwalifikowana do ekskluzywnego, tajwańskiego programu inkubacyjnego Garage+ Global Startup. Naukowcy z wrocławskiej spółki rozwijają technologię półprzewodnikowych kropek i tuszów kwantowych. Przynależność do azjatyckiego ekosystemu startupowego, wspieranego przez tamtejszy przemysł technologiczny, to kolejny krok ku międzynarodowej ekspansji nanotechnologicznej spółki.

Garage+ to jeden z największych inkubatorów przedsiębiorczości na Tajwanie, w który zaangażowało się kilkadziesiąt tamtejszych korporacji m.in. D-Link, TSMC czy Quanta Computers. Organizowany pod ich auspicjami program akceleracyjny Global Startup tylko od 2015 r. przyciągnął przeszło 1500 innowacyjnych firm z całego świata, z czego jedynie ok. 5 proc. przeszło przez gęste sito selekcji. W tegorocznej edycji spośród 223 aplikantów tylko 12 zostało zaproszonych do azjatyckiego ekosystemu startupowego. W tym gronie zwycięzców znalazła się wrocławska QNA Technology.

– Azja Południowa-Wschodnia, w tym Tajwan, to miejsce, gdzie w imponującym tempie powstają i są rozwijane zaawansowane produkty technologiczne. Wiele firm z obszaru zaawansowanych technologii ma tam swoje siedziby lub oddziały. Mówimy tu o firmach produkujących wyświetlacze do telewizorów, telefonów komórkowych, gogli VR i AR, infrastrukturę do IoT, biosensory, a także ogniwa fotowoltaiczne. Dzięki Garage+ trafimy bezpośrednio w samo centrum tego ekosystemu. W ramach programu zaplanowano dla nas m.in. 10-dniową sesję intensywnych spotkań B2B oraz B2I. Tam mamy poznać nowych partnerów, z którymi nasze półprzewodnikowe kropki i tusze kwantowe szybciej trafią na linie produkcyjne tamtejszych producentów elektroniki, fotowoltaiki czy zabezpieczeń antypodróbkowych. Garage+ to także ekspozycja na ekosystem inwestorów deep tech z Azji–tłumaczy dr hab. inż. Artur Podhorodecki, CEO i współzałożyciel nanotechnologicznej spółki.

QNA Technology specjalizuje się w syntezie i funkcjonalizacji półprzewodnikowych kropek kwantowych – małych kryształów zdolnych do emisji i absorpcji światła. Spółka opracowała globalnie unikalną metodę przepływową umożliwiającą powtarzalną syntezę dużych ilości nanokryształów o bardzo wysokich parametrach fizyko-chemicznych kropek. Spółka rozpoczęła także projekt opracowania półprzewodnikowych tuszów kwantowych – to kolejny krok niezbędny do szerokiej komercjalizacji opracowywanych w spółce rozwiązań. W osiągnięciu tego celu pomoże spółce, realizowany od początku 2020 r. projekt badawczo-rozwojowy, finansowany w ramach „Szybkiej Ścieżki”. Projekt szacowany jest na ponad 4 mln PLN, z czego 3 mln PLN trafi do spółki w ramach wsparcia NCBR.

– Powstające w naszych laboratoriach półprzewodnikowe tusze kwantowe nadadzą nowe tempo komercjalizacji kropek kwantowych. Jak? Dzięki tuszowi ich wdrożenie wymagać będzie jedynie posiadania przez producenta drukarki np. typu inkjet. Wyświetlacze UHD, gogle VR i AR, smartwatche, ogniwa fotowoltaiczne czy najnowocześniejsze zabezpieczenie antyprodóbkowe — wszystko to będziemy mogli wydrukować tak, jak dzisiaj drukuje się książki zaznacza dr inż. Mateusz Bański, CTO i współzałożyciel wrocławskiej spółki.

Takie spółki jak QNA to absolutna czołówka start-upów w sektorze deep tech w Polsce. Tworzy ona rozwiązania globalnie unikalne i uniwersalne, a wybór do Garage+ Global Startup jest tego najlepszym dowodem – dodaje dr inż. Paweł Wielgus, partner zarządzający w funduszu Kvarko, inwestora w QNA.

Rynek, na którym działa QNA Technology, znajduje się u progu fazy najbardziej dynamicznego rozwoju. Jeszcze w 2015 r. globalna wartość komponentów wykorzystujących kropki kwantowe szacowana była na niespełna 2,5 mld USD. Według raportu Future Markets, w 2025 r. ma to być już 22 mld USD, co – względem roku bazowego – przekłada się na wzrost wartości rzędu 780 proc. Zdaniem analityków, z końcem obecnej dekady rynek ten może nawet osiągnąć wartość 43 mld USD.