Rafał Agnieszczak podsumowuje 10 lat działalności firmy Furgonetka

Dodane:

Rafał Agnieszczak Rafał Agnieszczak

Rafał Agnieszczak podsumowuje 10 lat działalności firmy Furgonetka

Udostępnij:

Drugiego grudnia były urodziny Furgonetki, od kilku lat mojego głównego zajęcia. Z tej okazji wrzucam kilka faktów z naszej działalności.

10 lat

Tyle właśnie działamy na rynku. Patrząc na np. wykres zarejestrowanych kont to, z dzisiejszej perspektywy, przez pierwsze dwa lata szuraliśmy po dnie. Przypominam sobie ten wykres za każdym razem kiedy myślę o nowej działalności – ile determinacji i wiary w niego trzeba aby nie odpuścić

9 osób

Tyle z ponad 100-osobowego zespołu pracuje u nas od pierwszego dnia działalności. Zaczynali przygodę z nami pracując jeszcze przy innych projektach. Trzon ciągle stanowi “stary”, sprawdzony w bojach, zespół.

8 kurierów

Jako jedyni na rynku od początku myśleliśmy o tym biznesie bardzo szeroko i nadal jako nieliczni obsługujemy wszystkie kluczowe firmy kurierskie. Uniwersalność i kompletność naszej usługi to jeden z głównych czynników sukcesu (w ciągu kilku miesięcy przebijemy barierę miliona zarejestrowanych kont, w tym 160 tysięcy firm).

7 procent

Taką część naszych przychodów od czasów COVID-u przeznaczamy na marketing. W kwietniu, z oczywistych powodów, skokowo wzrosły nam ale pomimo tego postanowiliśmy nie spoczywać na laurach i pójść za ciosem kilkukrotnie zwiększając wydatki reklamowe (w tym po raz pierwszy na radio i telewizję).

6 sposobów

W początkowej fazie Furgonetka to był po prostu dobrze zrobiony skomplikowany (bo agregujący wszystkich kurierów) formularz do nadawania paczek. Teraz oprócz nadań na naszej stronie i w appce oferujemy również możliwość dowolnych integracji poprzez API, gotowe pluginy na platformach ekomersowych, tradycyjne nadania w oddziałach Furgonetka Punkt oraz sporo wdrożeń w aplikacjach firm trzecich (SaaS-y, banki, fintechy itd.).

5 lat

Aż tylu lat trzeba nam było na początku działalności aby zrobić obrót, który udaje się osiągnąć teraz praktycznie w jeden miesiąc. Ten rok będzie rekordowy – spodziewamy się ponad 140 mln przychodów przy ponad 60-procentowym wzroście w stosunku do poprzedniego roku.

4 nogi

Jakbym miał pisać znowu magisterkę to byłaby o upraszczaniu. Więc tak jak stół ma 4 nogi tak my od samego początku mamy cztery działy firmy: dział IT, obsługa klienta, sprzedaż i marketing. I tak ze wszystkim w firmie: jeśli coś nie jest wystarczająco proste aby przekazać to podczas wspólnej jazdy windą to nie jest jeszcze gotowe i musi zostać dopracowane.

3 liderów

Największa platforma ekomersowa, największy operator kurierski i największy bank – takich partnerów mamy lub niedługo będziemy mieli wśród swoich referencyjnych wdrożeń. To efekt wielu lat pracy nad oprogramowaniem i marką, która jest dla nich gwarancją jakości (a co dla przeciętnego użytkownika przez lata było rzeczą niezauważalną i powodowało w nas trochę irytacji pt. “my się tu tak bardzo staramy, a w badaniach nikt nie uznaje, że to jakakolwiek nasza przewaga”).

2 wspólników

Od samego początku ten sam układ właścicielski (po 50% udziałów w firmie) i metoda działania (bootstrapowanie zamiast posiłkowanie się pieniędzmi inwestorów).

1 milion

To nasz poniedziałkowy obrót. Mimo, że spodziewaliśmy się efektu przedświątecznych promocji to rezultat i tak nas zaskoczył.

Autor: Rafał Agnieszczak, przedsiębiorca internetowy.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem