Rafał Agnieszczak radzi od czego zacząć naukę programowania

Dodane: 13.01.2015

Karolina Halik

Udostępnij:

Języki programowania to języki przyszłości, o czym świadczy duże zapotrzebowanie na specjalistów posługujących się nimi. Rafał Agnieszczak, twórca serwisu Fotka.pl , dodaje, że za kilka lat posługiwanie się nimi będzie tak oczywiste, jak dziś korzystanie z języka angielskiego. 

Fot. deathtothestockphoto.com

Na poparcie swoich słów Agnieszczak dołączył infografikę, która pozwala wybrać język programowania optymalny do potrzeb zainteresowanego. Ilustracja przedstawia szeroką paletę języków i ich zastosowanie, także w ścieżce startupowca.

Którego języka powinien się nauczyć?

W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, od którego języka zacząć naukę programowania, pomaga określenie celu. Autorzy infografiki zostawili do wyboru sześć odpowiedzi. Jeśli przy wyborze języka kierujemy się chęcią zarabiania pieniędzy musimy stanąć przed kolejną decyzją – pojęcia pracy na etacie czy założenia startupu. Decydując się na własny biznes dostajemy do wyboru cztery ścieżki, które prowadzą do różnych języków programowania.

Jeśli chcemy nauczyć się programować gry, czy poznać oprogramowanie 3D powinniśmy zacząć od języka C++, który uchodzi za najtrudniejszy. Technologie mobilne w zależności od wybranego systemu operacyjnego sugerują dwie różne metody. W przypadku Androida jest to Java. Kiedy wybór pada na iOS warto nauczyć się Objective-C, języka charakterystycznego dla urządzeń Apple. Trzeci wybór to sektor przedsiębiorstw, który prowadzi do Javy oraz C#.

Ostatnią możliwością są aplikacje webowe. Jeżeli nie decydujemy się na program, który dostarcza informacje w czasie rzeczywistym, to dobrym wyborem będzie JavaScript, który jest używany w większości stron internetowych. Jeśli nie, to w zależności od upodobań możemy wybrać Pythona, Ruby lub PHP. Podejmując decyzję należy mieć na uwadze fakt, że podobne możliwości wyboru pojawiają się w przypadku zatrudnienia w startupie.

Programowanie okiem przedsiębiorcy

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem