– Laptopy gamingowe są świetnym rozwiązaniem dla twórców contentu – Rafał Gajerski (PR Manager ASUS)

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

– Laptopy gamingowe są świetnym rozwiązaniem dla twórców contentu – Rafał Gajerski (PR Manager ASUS)

Udostępnij:

Dlaczego w czasie pandemii wzrosło zainteresowanie laptopami gamingowymi? Czy taki sprzęt odnajdzie się także w biznesie i w startupach? O tym, jak wygląda i jak będzie wyglądał segment komputerów gamingowych w ASUS-ie rozmawiamy z Rafałem Gajerskim, PR Managerem marki.

Jaki rodzaj komputerów ASUSa jest obecnie najpopularniejszy z perspektywy sprzedaży – gamingowe, biznesowe, czy te do domowego użytku?

Rafał Gajerski, PR Manager: Wyciąganie wniosków na temat popularności danego segmentu laptopów na podstawie 2020 roku może być zbyt pochopne. Nanoszone restrykcje, lockdowny, zamykanie biur i przenoszenie pracy do domu sprawiły, że popyt na laptopy ogólnie znacząco wzrósł. Zarówno klienci indywidualni, jak i całe organizacje, byli zmuszeni do zmiany dotychczasowego trybu funkcjonowania, a co za tym idzie, także do zakupu sprzętu odpowiadającego nowym realiom. Z całą pewnością zauważalny był wzrost zainteresowania najwydajniejszymi konstrukcjami, takimi jak laptopy gamingowe w topowych konfiguracjach. Powód? Zastąpienie tradycyjnych stacji roboczych rozwiązaniami mobilnymi do najbardziej wymagających zadań, takich jak obróbka foto/wideo czy praca na wizualizacjach 3D.

Dlaczego twoim zdaniem laptopy gamingowe są też dobrą opcją do pracy? Dla jakiej branży mógłbyś je polecić?

Laptopy gamingowe są świetnym rozwiązaniem dla przedstawicieli zawodów kreatywnych, twórców contentu czy grafików. Ważną rolę odgrywa tu właśnie kwestia mobilności – nawet najbardziej wydajne konstrukcje w niczym nie przypominają ciężkich i masywnych laptopów dla graczy sprzed 4-5 lat. Dzięki temu możemy komfortowo pracować z niemal każdego zakątka świata, co w dobie pandemii także zyskuje na znaczeniu.

Poza tym każdy z nas bywa graczem, niezależnie od tego czy gramy regularnie w najnowsze tytuły AAA, czy raz na kilka miesięcy zachce nam się pograć kilka godzin w Simsy. Jedno urządzenie może nam zapewnić wydajność niezbędną do wygodnej i bezstresowej pracy, a w czasie wolnym –  rozrywkę na najwyższym poziomie.

ASUS Flow X13

Jak dziś wygląda oferta laptopów gamingowych ASUSa? Jakie modele aktualnie macie?

W styczniu, przy okazji targów CES, zaprezentowaliśmy nowy line up urządzeń gamingowych. Popularne w naszym portfolio modele doczekały się odświeżenia, dzięki wprowadzeniu i zastosowaniu najnowszych podzespołów, takich jak procesory AMD serii 5000 czy mobilnych kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 3000. Oczywiście nie zabrakło zmian w designie, ale mówimy tu zdecydowanie o ewolucji i „dopieszczaniu” cenionych już rozwiązań niż o rewolucji.

Czy pojawiły się w portfolio ASUS-a jakieś innowacje technologiczne?

Tak, jedną z nich jest zastosowanie ciekłego metalu na procesorach AMD, co dotychczas było niewykonalne. Naszym inżynierom udało się opracować autorską metodę jego nakładania, która jest na dodatek w pełni zautomatyzowana. Z kolei w popularnej wśród entuzjastów e-sportu serii ROG Strix po raz pierwszy w laptopie zastosowaliśmy matrycę o odświeżaniu 360 Hz. Nie mogę też nie wspomnieć o zupełnie nowym produkcie spod znaku ROG – modelu Flow X13. To pierwszy 13-calowy, konwertowalny laptop gamingowy, który stworzyliśmy. Ponadto, towarzyszy mu zewnętrzna karta graficzna ROG XG Mobile. W przeciwieństwie do wcześniej znanych, podobnych rozwiązań, XG Mobile wyróżnia się przede wszystkim swoim rozmiarem (6% wielkości typowych rozwiązań eGPU), zastosowaniem dostosowanego interfejsu PCIe® 3.0 x8, który oferuje wyższą szybkość niż Thunderbolt 4, a także bogatym zestawem złącz rozszerzającym możliwości laptopa. Flow X13 to naprawdę interesujący model, otwierający właściwie zupełnie nową kategorię urządzeń.

Które z tych rozwiązań polecałbyś konkretnej branży? Np. fotografom, grafikom, programistom.

Nasze dwuekranowe laptopy – zarówno ZenBook Pro Duo, jak i Zephyrus Duo 15 – są bardzo cenione wśród twórców contentu. Dwa ekrany dają o wiele więcej możliwości i swobody w pracy. Ekran główny zyskuje na przejrzystości i zwiększeniu ulega przestrzeń robocza. Osie czasu, pędzle, warstwy w programach graficznych łatwo przeniesiemy na dodatkowy (i dotykowy!) ekran ScreenPad Plus. Rozwiązanie ScreenPad Plus obsługuje również wiele narzędzi i aplikacji, które w intuicyjny sposób ułatwiają pracę albo urozmaicają rozgrywkę. Funkcja grupowania zadań umożliwia zapamiętywanie preferowanych przez użytkownika układów okien aplikacji na obu ekranach, a także ładowanie konfiguracji zoptymalizowanych pod kątem różnych scenariuszy.

ASUS ROG Zephyrus Duo 15 SE

A na co obecnie najbardziej zwracają w tych komputerach wasi klienci? Czy ASUS ma takie statystyki?

To oczywiście zależy od potrzeb użytkownika. Na inne parametry zwróci uwagę content creator, potrzebujący wydajności i „prostszej” estetyki na spotkaniach z klientami, a na inne użytkownik, który rozpoczyna karierę w e-sporcie. Jeśli mielibyśmy się pokusić o wskazanie cech uniwersalnych, byłyby to z pewnością wydajne układy chłodzenia (zarówno pod względem temperatur, jak i głośności pracy), wartość odświeżania matrycy i jej jakość czy niezawodność i wydajność zastosowanych komponentów.

Polacy kupują sprzęt na lata, stąd coraz chętniej sięgamy po topowe specyfikacje, które zapewnią najwyższą jakość pracy i rozrywki przez bardzo długi czas.

Czy segment laptopów gamingowych będzie się u was rozrastał?

Z pewnością. Co roku do naszej oferty wprowadzamy nowe, innowacyjne modele. W zeszłym roku pokazaliśmy dwuekranowego Zephyrusa Duo 15, w roku 2021 wspomnianego konwertowalnego Flow X13. Chcemy regularnie dostarczać użytkownikom przemyślane innowacje, które będą usprawniały ich pracę, rozrywkę czy realizację pasji.

W którą stronę będzie szedł ASUS jeśli chodzi o samą estetykę laptopów gamingowych? Czy będą się nadal wyróżniać (świecące klawisze, specyficzne nadruki na obudowie) od pozostałych modeli?

Design naszych maszyn gamingowych, zarówno spod znaku ROG, jak i TUF Gaming, w ostatnich latach przeszedł znaczącą ewolucję. Część serii, np. seria Zephyrus, poszło w kierunku minimalizmu, prostoty. Myślę, że to był strzał w dziesiątkę. Takie laptopy jak Zephyrus G14 czy Zephyrus Duo 15 wyglądają po prostu pięknie, a dzięki surowej estetyce i smukłym profilom są coraz częściej widywane na spotkaniach biznesowych.

Oczywiście nie zapominamy o miłośnikach podświetlenia RGB, które pozostaje stałym punktem w takich seriach jak Strix. Są one zdecydowanie bliżej e-sportu i tradycyjnej gamingowej estetyki.

ASUS ROG Strix

Czy ASUS zamierza nadal zaskakiwać rynek nieszablonowymi rozwiązaniami jak dual screen?

Nie chciałbym tego nazywać zaskakiwaniem. To świadome wprowadzenie kolejnych, przydatnych innowacji – zarówno w zakresie zastosowanych technologii, jak i konstrukcji. Ich nieszablonowy czy zaskakujący wygląd, to efekt uboczny.

Czy podwójny ekran będzie stałym trendem?

Jesteśmy o tym przekonani. Badania, które przeprowadziliśmy wspólnie z Nielsen Polska w 2019 roku, jednoznacznie wskazują na rosnący trend multitaskingu i zapotrzebowania na rozwiązania ułatwiające pracę wielozadaniową. Wyniki nie pozostawiają wątpliwości – 91% respondentów wykonuje w tym samym czasie na laptopie więcej niż jedno zadanie, a 51% korzysta do tego z wielu ekranów jednocześnie. ASUS, jeśli chodzi o laptopy dwuekranowe, jest liderem od 2018 roku. Wtedy po raz pierwszy wprowadziliśmy dodatkowy ekran, czyli ScreenPad (początkowo na miejscu gładzika). To rozwiązanie jest stale rozwijane, nie tylko poprzez powiększanie dodatkowego ekranu, ale także poprzez rozwijanie jego możliwości. Nad poszerzaniem zastosowań i adaptacją do jego konstrukcji istniejących aplikacji nieprzerwanie współpracujemy z producentami gier i software’u.