Teraz amerykańska spółka grupy Ramp została zarejestrowana przez amerykański Financial CrimesEnforcement Network (FinCEN) jako Money Service Business (MSB). Oznacza to, że Ramp może bezpośrednio obsługiwać użytkowników ze Stanów Zjednoczonych. Rejestracja w FinCEN pozwala na rozpoczęcie działalności w większości stanów. Tam, gdzie wymagana jest rejestracja na poziomie stanowym, Ramp dalej korzysta z infrastruktury licencjonowanych partnerów.
Wcześniej w tym roku brytyjska spółka z grupy Ramp uzyskała rejestrację jako tzw. cryptoasset business przez Financial Conduct Authority (FCA) – organ, który sprawuje nadzór regulacyjny nad firmami świadczącymi usługi finansowe i rynkami finansowymi w Wielkiej Brytanii. Ramp jest ósmą spółką prowadzącą działalność związaną z kryptoaktywami, która uzyskała pełną rejestrację FCA. W roku 2020 polska spółka Ramp została zarejestrowana przez polską Komisję Nadzoru Finansowego jako AISP (dostawca usług dostępu do informacji o rachunku), co umożliwia mu działanie w ramach Open Banking, zgodnie z unijną dyrektywą PSD2.
Ramp współpracuje dziś z ponad 400 partnerami, którzy korzystają z rozwiązania startupu w swoich aplikacjach. To między innymi przeglądarka Opera, popularna gra NFT AxieInfinity, gra fantasy football Sorare, Dapper Laps (twórcy CryptoKitties i NBA Top Shot), a także portfele kryptowalut Argent i Trust Wallet. W ciągu ostatniego roku firma urosła o 3000 proc. Ramp potroił swój zespół w ciągu pół roku i planuje powiększyć go trzykrotnie do końca przyszłego roku.
W pierwszych miesiącach 2021 roku Ramp pozyskał 37 mln zł (10,1 mln dolarów) w rundzie seed, której przewodziły NfX oraz Galaxy Digital. NfX to amerykański fundusz venture capital, znany z inwestycji m.in. w Lyft, Flickr, Patreon, czy Doordash. W rundzie udział wzięła też m.in. Mozilla, a także grupa aniołów biznesu. W tym gronie znaleźli się m.in. Balaji S. Srinivasan (były CTO Coinbase), czy Taavet Hinrikus (CEO i założyciel Wise, dawniej TransferWise).
Przeczytaj również: Ramp pozyskał 10,1 mln dolarów na rozwój infrastruktury do płatności w kryptowalutach
– Od samego początku budujemy Ramp w taki sposób, by dawać naszym użytkownikom i partnerom rozwiązanie proste w obsłudze i bezpieczne. Regulacje odgrywają w tej ochronie kluczową rolę i to właśnie one pozwalają na tworzenie świata, w którym każdy będzie mógł skorzystać z nowych możliwości, jakie daje krypto. Dzięki rejestracji przez FinCEN możemy bezpośrednio świadczyć usługi w Stanach Zjednoczonych, na jednym z najważniejszych rynków krypto na świecie. To pozwoli nam jeszcze szybciej rosnąć i rozwijać technologie, które pozwalają użytkownikom oraz tradycyjnemu sektorowi finansowemu korzystać z otwartych i zdecentralizowanych finansów – mówi Szymon Sypniewicz, CEO i współtwórca Ramp.
Ramp został założony w roku 2018 przez Szymona Sypniewicza (CEO) i Przemka Kowalczyka (CTO, CPO). Obaj pracowali w innym startupie związanym z blockchain i odkryli tam problemy związane z zakupem kryptowalut i innych cyfrowych aktywów. Dzięki wsparciu kapitałowemu i pozyskiwanym licencjom, startup planuje skalować swoją działalność – otworzyć infrastrukturę na większych partnerów, z większą liczbą użytkowników, a także poszerzyć listę zastosowań dla platformy. Ramp planuje też ekspansję na kolejne rynki i pozyskanie licencji, które umożliwią mu funkcjonowanie w zgodzie z lokalnymi przepisami i regulacjami.
W tym celu Ramp konsekwentnie powiększa swoje zespoły, przede wszystkim produktowy, operacyjny i biznesowy. Ramp prowadzi obecnie rekrutację m.in. na stanowiska specjalistów i menedżerów produktu, designerów, programistów, sprzedawców oraz wiele innych. Dużą część z nich planuje zatrudnić w Londynie, a także w polskich biurach w Warszawie i we Wrocławiu.