Ranking najwyżej wycenianych managerów w Polsce. Kto na pierwszym miejscu?

Dodane: 06.12.2019

Kasia Krogulec

Udostępnij:

Agencja Martis Consulting oszacowała wartość polskich managerów. Na liście prezesi banków i spółek medialnych. Komu przypadło pierwsze miejsce?

Najwyżej wycenianym prezesem spośród spółek notowanych na warszawskiej giełdzie jest Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego, który według szacunków wart jest 1,3 mld zł. Tuż za nim uplasował się Paweł Surówka (PZU) z wyceną równą 0,9 mld zł oraz Michał Gajewski (Santander Bank Polska), którego wycena oscyluje na poziomie 0,8 mld zł.

Kwoty, które podaje raport agencji Martis Consulting, są hipotetyczną wartością, o jaką mogłaby spaść wycena spółek w przypadku odwołania lub rezygnacji ich prezesów.

W Polsce często zmieniają się prezesi

W porównaniu z krajami Europy Zachodniej duże polskie spółki często zmieniają prezesów. Tyczy się to szczególnie spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa, gdzie zmiana kluczowych menadżerów odbywa się średnio co 2 lata.

Ta zasada nie dotyczy jednak prezesa PKO Banku Polskiego, który urzęduje już 10 lat i tym samym jest najdłużej urzędującym prezesem wśród spółek państwowych notowanych na giełdzie.

Zbigniew Jagiełło liderem rankingu

Już po raz trzeci z rzędu ranking wygrywa Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego. Odwołanie Jagiełły teoretycznie doprowadziłoby do obniżenia wartości banku o prawie 1,3 mld zł (to 2,37% łącznej wyceny).

W porównaniu do roku 2018 wycena Jagiełły wzrosła o 389 mln zł. Natomiast wycena Pawła Surówki, prezesa PZU, wzrosła o 398 mln zł aż do 894,6 mln zł. Wartość Michała Gajewskiego z Santander Bank Polska wzrosła o 211 mln zł do 770,8 mln zł w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Kto pojawił się w pierwszej 10?

Ranking prezentuje się następująco:

Jaką wartość mają poszczególne branże?

W klasyfikacji na poszczególne branże, łącznie najwyżej wyceniani są prezesi z sektora bankowego (ponad 4 mld zł), natomiast usługi i przemysł ciężki (odpowiednio 1,172 mld i ponad 1 mld).

Martis Consulting zauważa jednak trend spadkowy sektora bankowego. W 2018 r. prezesi banków stanowili połowę wartości, w tym już tylko 44% całego rankingu.

Branża nowych technologii staje się coraz silniejsza (miejsce czwarte – 817 mln zł). Wartość prezesów tego sektora wzrosła z 6% w roku 2018 do 9% w roku obecnym.

Subrankingi wygrywa Adam Kiciński z CD Projekt

Agencja Martis Consulting sporządziła również subrankingi.

W jednym z nich, dotyczącym dynamiki wzrostu kursu akcji, najwyżej ocenieni zostali kolejno: Adam Kiciński z CD Projekt, Grzegorz Miechowski z 11 bit studios oraz Krzysztof Kostowski z PlayWay. Każdy z laureatów związany jest z branżą gier.

Następny subranking, dotyczący kompetencji menadżerskich, wygrał także Adam Kiciński z CD Projekt. Wyprzedził tym samym Krzysztofa Kostowskiego z PlayWay i Szymona Piducha z Dino Polska. Ocena w tym przypadku polegała na przyznaniu wszystkim badanym prezesom punktów od 1 do 10.

Trzeci subranking dotyczył dynamiki wzrostu EBITDA i jego zwycięzcą został Grzegorz Pilch z VRG.