Raport: firmy budują swoje strony internetowe od podstaw

Dodane: 28.03.2017

Informacja prasowa

Udostępnij:

Dobrze zaprojektowana, użyteczna i funkcjonalna strona internetowa to podstawa dla prowadzenia biznesu. Firmy już nie traktują stron www wyłącznie jako okna wystawowego, w którym prezentowane są produkty i usługi.

fot. materiały prasowe 

Według badania Oferteo.pl przedsiębiorstwa chcą budować w ramach swojej strony www interaktywne narzędzie komunikacji z klientem i coraz baczniejszą uwagę zwracają na potrzeby użytkowników urządzeń mobilnych. Rzadko z kolei decydują się na prowadzenie eksperckiego bloga tematycznego.

Z analizy zapytań złożonych w serwisie Oferteo.pl, łączącym w czasie rzeczywistym osoby poszukujące usług z ich dostawcami, wynika, że zdecydowanie najczęściej firmy chcą budować stronę internetową od podstaw – wskazało tak 78% z nich. Znacznie rzadziej przedsiębiorstwa decydują się na przebudowę już istniejącej strony (11%). Samym projektem graficznym strony było zainteresowanych 3% korzystających z Oferteo firm, 2% potrzebowało tylko zakodowania strony www, a 6% miało jeszcze innego rodzaju zlecenia.

Najczęściej przedmiotem zlecenia jest ogólna strona firmowa. Potrzebę jej stworzenia lub przebudowania zgłosiło 53% badanych przez Oferteo.pl firm. Poza tym firmy były zainteresowane m.in. przygotowaniem na ich potrzeby sklepu internetowego (9% wskazań) czy serwisu tematycznego (7%). Tylko 3% z nich wskazało, że chce stworzyć firmowego bloga. Może być to o tyle zaskakujące, że blog uważany jest za jedno z podstawowych i najważniejszych narzędzi służących kreowaniu marki. Ponadto odpowiednio prowadzony blog ma istotne znaczenie pod kątem SEO.

Strona www jako narzędzie komunikacji… mobilnej? 

Firmy badane przez Oferteo wskazywały również, jakie funkcjonalności chcą wdrożyć na swoich stronach. Najczęściej oczekiwana była możliwość edytowania strony przez firmę (23%).

W dalszej kolejności firmy wskazywały, że chciałyby, aby na stronie działał formularz kontaktowy (20% wskazań), 10% odpowiedzi dotyczyło możliwości rejestrowania się użytkowników, 8% – umożliwienia im dodawania komentarzy, a 4% – zbudowania forum. – To pozytywne zjawisko, które pokazuje, że firmom zależy na dwustronnej komunikacji z klientem – zauważa Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl.

Warto również zauważyć, że 17% wskazań padło na przygotowanie wersji strony na urządzenia mobilne, a 6% – na responsywność, czyli automatyczne dopasowanie strony do rozmiaru okna urządzenia. Jest to o tyle ważne, że internauci coraz częściej przeglądają strony www, korzystając z tabletów i smartfonów, a według danych przedstawionych przez firmę StatCounter w październiku 2016 roku ich odsetek wyniósł ponad 51%. Tym samym po raz pierwszy liczba użytkowników korzystających z mobile przewyższyła liczbę tych, którzy korzystają z internetu na komputerze. W dodatku w Polsce liczba odsłon stron na tabletach i smartfonach wyniosła w tym samym okresie ponad 60%.

Strona potrzebna jak najszybciej

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem