Dlatego też – wychodząc naprzeciw oczekiwaniom startupów i funduszy VC, oraz kontynuując swoją aktywną rolę w dialogu biznesu z sektorem publicznym – Startup Poland zdiagnozował poniższe rozwiązania dla startupów działających w Polsce i wspierających ich finansowanie funduszy venture capital. Ich implementacja pozwoli na zminimalizowanie aktualnych problemów branży startupowej i utrzymanie startupów na polskim rynku, a w konsekwencji na szybsze wyjście przedsiębiorców oraz gospodarki z kryzysu wywołanego epidemią Covid-19.
- Zwiększenie kwoty pożyczek dla startupów i przyśpieszenie ich otrzymywania. Obecnie startupy zatrudniające do 250 osób mają możliwość uzyskania pożyczki w wysokości 8% rocznego obrotu, kiedy obrót ten spada o 70% – taka kwota jest niewystarczająca na utrzymanie startupu, miejsc pracy i ewentualną zmianę modelu biznesowego. Pożyczka ze środków państwowych powinna realnie pomagać w pokryciu przez 2-3 miesiące największych kosztów dla startupów: kosztów pracowniczych oraz kosztów na rozwój, umożliwić dostosowanie do zmienionej sytuacji, a także adresować podstawowy problem startupów jakim jest krótkoterminowy brak kapitału;
Startup Poland deklaruje swoją ekspertyzę, a także pomoc potrzebną w szczegółowym opracowaniu oraz implementowaniu ww. rekomendacji startupów i funduszy VC w związku z sytuacją gospodarczą spowodowaną epidemią Covid-19. Jak pokazuje przeprowadzane przez Startup Poland corocznie od 2015 r. badanie sektora innowacyjnych przedsiębiorstw, startupy są podstawą budowania przewagi konkurencyjnej Polski w oparciu o innowacyjność, długoterminowo kreują miejsca pracy i są przyszłością polskiej gospodarki. Ponadto, Startup Poland uruchomiło specjalny formularz dotyczący skutków epidemii Covid-19: https://www.surveymonkey.com/r/wyzwaniastartupow pozwalający na dodatkowe zdiagnozowanie sytuacji startupów z związku z Covid-19. Dlatego też w dobie epidemii koronawirusa i jej skutków gospodarczych, Startup Poland apeluje o umożliwienie startupom większej elastyczności działania, a także dostosowanie mechanizmów pomocowych do ich specyfiki i potrzeb, co przyniesienie długoterminowe efekty biznesowe i gospodarcze.
Autor: Tomasz Snażyk, Prezes Zarządu Fundacji Startup Poland