Rekord Grupy FREE NOW: 2 mld euro obrotów 2019 roku

Dodane: 20.12.2019

Informacja prasowa

Udostępnij:

Grupa FREE NOW odnotowała rekordowe obroty wynoszące ponad 2 miliardy euro w 2019 roku. FREE NOW staje się najszybciej rozwijającą się platformą ride-hailingu, pod względem wartości finansowej spółki oraz liczby przejazdów, we wszystkich krajach europejskich i Ameryki Łacińskiej, w których operuje.

Platformy do zamawiania przejazdów, wchodzące w skład Grupy FREE NOW, takie jak Kapten (dostępny w 3 krajach europejskich), Beat (dostępny w Grecji i 5-ciu krajach Ameryki Łacińskiej) oraz FREE NOW (10 krajów europejskich), zrealizowały w tym roku 300 milionów kursów oraz osiągnęły wzrost rok do roku na poziomie 120%. Wartość wszystkich przejazdów w podziale na kontynenty wynosi 57% w Europie i 43% w Ameryce Łacińskiej. Z markami wchodzącymi w skład FREE NOW współpracuje łącznie 800 000 kierowców, a liczba użytkowników tych aplikacji wynosi 35 milionów. Do Grupy FREE NOW należy również usługa wynajmu e-hulajnóg hive (w 5 krajach europejskich), która niedawno została zintegrowana w aplikacji FREE NOW.

Rok 2019 był najważniejszym w naszej historii – mówi Marc Berg, CEO FREE NOW Group – Przeszliśmy zmiany strukturalne w naszej organizacji oraz rebranding. Osiągnęliśmy ambitne cele rozwojowe, co pozwala nam nazwać się liderem w Europie i Ameryce Łacińskiej. Mimo globalnej skali naszej operacji, nadal utrzymujemy bliskie relacje z lokalnymi regulatorami i dostosowujemy swoją działalność do ich wymogów. Naszym celem jest bycie numerem jeden w Europie i jednym z dwóch najważniejszych graczy w Ameryce Łacińskiej. Cieszymy się wsparciem silnych inwestorów, BMW i Daimlera. Dzięki naszym staraniom połowa rynków, na których operujemy – osiągnęła rentowność.

Na rozwój Grupy FREE NOW wpływ miało między innymi umocnienie pozycji usługi Beat w Ameryce Łacińskiej – głównie dzięki udanemu startowi w Meksyku i Kolumbii. Marka Kapten rozwinęła się w Londynie, szybko zajmując konkurencyjną pozycję wobec dwóch pozostałych globalnych graczy umożliwiających zamawianie przejazdów przez aplikację.

Najważniejszą zmianą w tym roku był jednak rebranding mytaxi na FREE NOW w 100 miastach europejskich i przejście w kierunku multi-platformy oferującej alternatywne opcje transportu miejskiego. Platforma rozszerzona została o usługę wynajmu hulajnóg hive, a także nowe opcje zamawiania przejazdów z niskimi cenami znanymi z góry: takie jak Lite (w Polsce, Hiszpanii i Portugalii), a także Ride w Niemczech, w wyniku ustanowienia przez niemieckiego regulatora dwulicencyjnego systemu przewozu osób (licencjonowane taxi oraz wynajem auta z kierowcą). Udział rynkowy FREE NOW w Europie, pośród usług taxi zamawianych przez aplikację, osiągnął poziom 85%.

Polski rynek należy do jednych z najszybciej rozwijających się krajów w strukturze FREE NOW. Wzrost liczby zamówień w porównaniu z 2018 rokiem wynosi 140%. Flota kierowców współpracujących z FREE NOW w Polsce powiększyła się o blisko 80%.

Zakładając pomyślne wprowadzenie reformy taxi w 2020 roku, oceniamy, że na polskim rynku dojdzie do napływu nowych kierowców taxi – mówi Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający FREE NOW w Polsce – Dlatego przewidujemy, że nasza flota licząca obecnie 7 tysięcy aktywnych kierowców w Polsce, w ciągu 2020 roku powiększy się dwukrotnie. Naszym celem na przyszły rok jest bycie liderem w każdym mieście, w którym operujemy. Ride-hailing może być usługą dostępną cenowo dla każdego, jedynie przy założeniu dużej skali działalności i jednoczesnym zapewnieniu pasażerom krótkiego czasu dojazdu oraz sprawiedliwych zarobków dla kierowcy.