Polskie startupy w drodze po miliard zł? Niespotykane przyspieszenie na polskim rynku venture capital

Dodane: 02.08.2019

Informacja prasowa

Udostępnij:

Od początku roku widać niespotykane przyspieszenie na polskim rynku venture capital. Łączne inwestycje w pierwszym i drugim kwartale 2019 przekroczyły poziom 550 mln złotych. To ponad dwukrotnie więcej niż w całym roku 2018 – wynika z najnowszej analizy funduszu Inovo Venture Partners.

Liczba inwestycji na polskim rynku startupów oraz ich wysokość od dawna pozostawiały sporo do życzenia. Wiele wskazuje jednak, że obecny trend wzrostowy pozwoli zmienić postrzeganie Polski na globalnej mapie inwestorskiej. Dzięki 18 rundom inwestycyjnym z udziałem polskich i międzynarodowych podmiotów, drugi kwartał bieżącego roku zamknął się rekordowym wynikiem ponad 444 mln złotych. Niekwestionowanym liderem drugiego kwartału jest spółka DocPlanner, której na etapie rundy E udało się zebrać od inwestorów aż 344 mln złotych.

– Rekordowy wynik rundy DocPlannera bezsprzecznie wywindował kwartalne wyniki całego rynku. Nadchodzą już jednak kolejne mega rundy. W lipcu, czyli już w Q3, byliśmy świadkami kolejnej inwestycji w Brainly – 30 mln dolarów od Naspers, Runa Capital oraz Manta Ray. W najbliższym czasie duże rundy mogą zebrać też m.in: PerfectGym, Elmodis oraz Booksy. W dalszej perspektywie w ich ślady powinny pójść m.in. PackHelp oraz Infermedica. Widać, że polski rynek wreszcie dojrzał – komentuje Michał Rokosz, Partner w funduszu Inovo Venture Partners.

Jeżeli obecny trend utrzyma się do końca roku, wartość rynku przekroczy miliard złotych i powinna osiągnąć tym samym poziom ok. 0,062% PKB. To realna szansa na prześcignięcie w tym zakresie państw takich jak Niemcy, Holandia, Hiszpania, Austria czy Norwegia.