Relacja z II Forum E-biznesu

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

27 listopada 2012 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie pod hasłem: „Ekspansja Zagraniczna” odbyło się II Forum E-biznesu zorganizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

27 listopada 2012 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie pod hasłem: „Ekspansja Zagraniczna” odbyło się II Forum E-biznesu zorganizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.


To niezwykłe wydarzenie było podsumowaniem 16 konferencji „Akademia e-biznesu” promujących zagadnienia związane z „cyklem życia” e-przedsiębiorstwa, które gościły największe miasta Polski.

Podczas uroczystego rozpoczęcia Forum uczestników przywitał Patron Honorowy – Michał Boni, Minister Administracji i Cyfryzacji. Z powodu braku możliwości przybycia na wydarzenie przekazał kilka istotnych słów poprzez nagranie video. Zwrócił uwagę, że dziś ICT (teleinformatyka) musi funkcjonować w każdym sektorze gospodarki.

– Chcemy, żeby Polska zaczęła się kojarzyć z wysokimi technologiami. Wprawdzie wartość polskiego rynku ICT szacowana jest na 20 mld euro, co przy niemieckiej branży – 150 mld euro – nie jest imponujące. Za to imponująca jest dynamika wzrostu w sektorze. 12 proc. rocznie to najwięcej w całej Unii Europejskiej – powiedział Dariusz Bogdan, Podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki. Podkreślił wagę statusu Polski jako partnera w przyszłorocznych targach informatycznych CeBIT 2013 w Hanowerze.

Na mocy parafowanego porozumienia nasz kraj uzyskał status partnera strategicznego, co upoważnia do udziału we wszystkich najważniejszych wydarzeniach związanych z teleinformatyką organizowanych w ciągu roku.

– W planach jest m.in. przygotowanie na terenie Niemiec ponad 10 seminariów, w których wezmą udział polskie firmy z sektora ICT – dodał Dariusz Bogdan.

Następnie Pani Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP omówiła przebieg konferencji regionalnych „Akademia E-biznesu”.

– Odwiedziliśmy 16 największych miast Polski. Program cyklu konferencji był zbudowany tak, aby pokazać całą drogę e-usługi od pomysłu na projekt, aż po ekspansję zagraniczną e-usługi, o której będziemy rozmawiać dzisiaj podczas Forum. Trzy z szesnastu konferencji poświęcone były technologiom B2B, które wdrożone w przedsiębiorstwie, wzmacniają jego potencjał i podnoszą jego konkurencyjność na rynku polskim i międzynarodowym. W konferencjach regionalnych uczestniczyło łącznie ponad 700 osób, które były obecne w salach konferencyjnych całej Polski, a transmisje internetowe obejrzało łącznie 10 000 internautów. „Akademia e-biznesu” stworzyła też ogromną bazę wiedzy. Tylko w ciągu 2 tygodni nagrania z konferencji odtworzono ponad 15 000 razy. Te imponujące liczby przekonują o potrzebie tego rodzaju spotkań – powiedziała Bożena Lublińska-Kasprzak.

– Dzisiejsze Forum, odbywające się pod hasłem „Ekspansja zagraniczna”, daje możliwość spojrzenia dalej, poza granice naszego kraju. Niektórzy z Beneficjentów naszych programów już ten sukces osiągnęli i dzisiaj będą dzielić się z Państwem swoimi doświadczeniami, swoimi sukcesami i wyzwaniami, jakie spotykali na drodze budowania polskiej marki e-usług na rynkach zagranicznych. Podczas wystąpień w ramach dzisiejszego Forum spotkają Państwo również wielu ekspertów i doradców – ich wiedza i doświadczenie we wspieraniu przedsiębiorstw, często przedsiębiorstw startup’owych. Zachęcam Państwa do rozmów z nimi, nawiązywania kontaktów, bowiem mogą one zaowocować ciekawymi biznesowymi projektami – dodała prezes PARP.

Kolejną osobą, która zabrała głos podczas spotkania był gość specjalny – Ken Globerman – mentor wspierający startup’y. Podzielił się On z uczestnikami Forum swoimi doświadczeniami w pozyskiwaniu źródeł finansowania poza granicami kraju oraz o współpracy z zagranicznymi inwestorami.

Po sesji plenarnej odbyło się wręczenie nagród w „Konkursie na innowacyjną e-usługę w ramach działania 8.1 i 8.2”, który miał na celu popularyzację i uhonorowanie innowacyjnych rozwiązań w biznesie poprzez promowanie projektów świadczących e-usługi oraz uhonorowanie najciekawszych projektów technologicznych B2B. Galę rozdania nagród poprowadziła Monika Nowacka-Sahin z Obserwatorium Zarządzania.

Z pośród zgłoszonych beneficjentów konkursu Kapituła wyłoniła 3 laureatów w każdej kategorii: 3 miejsca w kategorii e-usługa i 3 miejsca w kategorii technologia B2B.

Zwycięzcami w kategorii e-usługa są:

natomiast w kategorii B2B:

  • EuroFlorist Sp. z o.o.,
  • Inventory Solutions,
  • STAYPOLAND Sp. z o.o.

Następnie odbyło się 25 prelekcji eksperckich, podzielonych na 5 ścieżek tematycznych: Ekspansja zagraniczna – po co, dokąd i jak? Globalny e-biznes – jak się przygotować? Jesteśmy! Ale jak to ogarnąć? Marketing – tak samo, czy inaczej? oraz Wyzwania. Swoje prelekcje wygłosili m.in.: Marcin Woźniak, niezależny ekspert e-marketingu; Marcin Beme, audioteka.pl; Grzegorz Błażewicz, Benhauer; Marcin Deręgowski, artefakt.pl; Tomasz Karwatka, Divante, Paweł Harajda, Olcamp.pl.

Forum zakończyło się Sesją Podsumowującą z udziałem gościa zagranicznego – Andrew Rasieja –przedsiębiorcy, inwestora i stratega w obszarze nowych technologii. Nasz ekspert opowiedział o poszukiwaniu kontaktów i budowaniu relacji w kontekście współpracy międzynarodowej.

Podczas Forum obecni byli również Wystawcy z blisko 30 funduszy inwestycyjnych wspierających startup’y i firmy e-biznesowe m.in.: Spinaker Innowacji – Inkubator Bonus Card, Nomad Fund, eFund, LST Capital, IQ Partners, Profound Ventures.

Łącznie odwiedziło nas niespełna 700 uczestników! Zarówno Konferencje jak i Forum zrealizowane zostały w ramach kampanii edukacyjnej promującej zagadnienia związane z e-biznesem, dotacjami na e-biznes (tzw. Działania 8.1 i 8.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka). Współfinansowane były ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a udział w nich był bezpłatny.

Całość wydarzenia można było obejrzeć poprzez transmisję na żywo w Internecie. Więcej informacji na temat wydarzenia, a także opisy wszystkich Finalistów konkursu możecie Państwo znaleźć na stronie Internetowej: www.web.gov.pl.

źródło: informacja prasowa