Reprezentacja młodych przedsiębiorców z Polski na globalnym szczycie w Stambule

Dodane: 03.09.2015

Informacja prasowa

Udostępnij:

W dniach 7-9 września odbędzie się w Stambule konferencja G20 Young Entrepreneurs’ Alliance, globalny szczyt młodych przedsiębiorców. Turcja przewodniczy w tym roku państwom z grupy G20 i stąd też spotkanie młodych przedsiębiorców odbędzie się właśnie w tym kraju.

Młodych przedsiębiorców z Polski reprezentuje Forum Młodych Przedsiębiorców z Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Wyjazd został objęty honorowym patronatem przez Marszałka Wojciecha Saługę. Urząd Marszałkowski reprezentował będzie Kazimierz Karolczak, członek Zarządu województwa śląskiego. Młodych przedsiębiorców z Polski reprezentuje Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach w składzie: Przemysław Grzywa, Tomasz Zjawiony i Janusz Dramski.

„Kształt globalnej gospodarki jest dzisiaj jednym z kluczowych elementów określających kierunki prowadzenia polityk wewnętrznych i zewnętrznych każdego państwa na świecie. Tym istotniejsze jest włączanie w te procesy młodych przedsiębiorców. Jestem przekonany, że polska reprezentacja będzie miała istotny wkład w wypracowanie wspólnych wniosków i wniesie do dyskusji wiele ciekawych wątków – mówi Kazimierz Karolczak, członek Zarządu Województwa Śląskiego”.

„Pukamy do drzwi G20 już od kilku lat. Jesteśmy w tej chwili 23. gospodarką świata i niedługo znajdziemy się w grupie najbardziej rozwiniętych państw na świecie z głosem liczącym się w globalnej dyskusji. Jesteśmy gospodarczym i politycznym liderem w Europie środkowo-wschodniej i stąd też nasza obecność na Szczycie w Stambule”, dodaje Tomasz Zjawiony, Wiceprezes RIG w Katowicach.

G20 Young Entrepreneurs’ Alliance (G20 YEA) jest globalną siecią ponad 500 tys. młodych przedsiębiorców, którzy tworzą ponad 10 mln. miejsc pracy i organizacji ich wspierających. W tym roku kilkuset z nich spotyka się w Stambule, tradycyjnie na miesiąc przed spotkaniem G20, w kraju który przewodniczy grupie. Początek tych spotkań datuje się na rok 2009, gdy młodzi przedsiębiorcy spotkali się po raz pierwszy we Włoszech. Kolejne spotkania odbyły się w: Kanadzie, Francji, Meksyku, Rosji i Australii. Każde spotkanie zakończone jest oficjalnym stanowiskiem, które przedstawiane jest liderom G20 oraz globalnym organizacjom i instytucjom podkreślając rolę młodej przedsiębiorczości w budowie gospodarek jutra.

„W Polsce podejmujemy wiele działań skierowanych do młodych przedsiębiorców. Prowadzimy Program „Młody Przedsiębiorca w Nowoczesnym Mieście”, organizujemy ogólnopolski konkurs Młody Przedsiębiorca Roku, konsultujemy nowe rozwiązania gospodarcze dla Ministerstwa Gospodarki. Opublikowaliśmy w zeszłym roku Manifest Młodych Przedsiębiorców, czyli zbiór 25 rekomendacji, które mają poprawić działanie młodych przedsiębiorców w naszym kraju”, komentuje Janusz Dramski, Przewodniczący Forum Młodych Przedsiębiorców.

Mimo że Polska bierze udział po raz pierwszy w Szczycie, nasza reprezentacja będzie miała okazję zaprezentować polskie doświadczenia. Przemysław Grzywa został zaproszony do udziału w sesji „One of us” i podzieli się polskimi doświadczeniami z kolegami z całego świata.

„Kontynuujemy nasze działania podjęte na wiosnę, gdy po praz pierwszy byłem na spotkaniu grupy B20-G20. O naszej pozycji na arenie międzynarodowej świadczy fakt, że największe spotkanie młodych przedsiębiorców w Europie „EU-US Young Entrepreneurs Summit Katowice 2015, odbędzie się w Polsce już w dniach 12-14 października podczas Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach”, podsumowuje Przemysław Grzywa, szef polskiej delegacji.

Więcej informacji nt. Szczytu i szczegółowy program znajduje się na stronie: http://www.g20yeaturkey.org/en/