Reprezentanci 9 krajów z 5 kontynentów zmierzą się w finałach Smogathonu 2018

reprezentanci 9 krajow z 5 kontynentow zmierza sie w finalach smogathonu 2018
Udostępnij:
W ubiegłym tygodniu zakończyły się półfinały tegorocznego Smogathonu – podczas wydarzeń odbywających się w Brazylii, USA, Wielkiej Brytanii, Indiach, Chinach oraz Polsce jury wybrało 12 projektów, które w Krakowie powalczą o tytuł zwycięzcy tej edycji konkursu.

Wśród finałowych, antysmogowych rozwiązań są m.in. technologia tworzenia cegieł pod ciśnieniem, która likwiduje proces wypalania w trakcie ich produkcji, powłoka nakładana na szyby, która pochłania zanieczyszczenia, nowa generacja masek, która rozwiązuje problem nieszczelności czy antysmogowe przystanki.

– Smogathon z roku na rok staje się coraz bardziej międzynarodowy i dociera do szerokich kręgów odbiorców na całym świecie, co łatwo zauważyć, weryfikując profil uczestników. Staramy się, aby wybrane projekty rozwiązywały problem smogu nie tylko w naszym mieście lub kraju, ale na całym świecie. Niezmiernie cieszymy się, że to właśnie Kraków staje się liderem walki o czyste powietrze – mówi Maciej Ryś, założyciel Smogathonu.

Według WHO, zanieczyszczenie powietrza prowadzi do 8 milionów przedwczesnych zgonów rocznie na całym świecie. Co więcej, nawet 91% ludzi mieszka na terenach, na których powietrze nie spełnia przyjętych norm WHO. – Prowadzimy walkę z globalnym przeciwnikiem, a innowacje i technologia są szybko skalowalne i pozwalają na poprawę jakości życia już teraz, bez potrzeby oczekiwania na przebudzenie polityków. To właśnie dlatego wybraliśmy taką formę walki o czyste powietrze – przekonuje Kamila Knap, współzałożycielka inicjatywy.

Do finału Smogathon 2018 zakwalifikowały się projekty:

 • Airlabs
 • Ampaire
 • Blue Sky Lab
 • Breeze Technologies
 • CatiO2
 • Degrum
 • Eco Global Solutions
 • Indrio Technologies
 • Pi Green Tech Solutions
 • Smart Havens Africa
 • SmogBusters
 • Takachar

Teraz finalistów czeka kolejny etap walki o zwycięstwo w tegorocznej edycji Smogathonu – wszyscy będą musieli zmierzyć się z ekspertami w dziedzinie technologii i nauki, biznesu oraz inicjatyw społecznych. Tylko 6 najlepszych projektów dostanie szansę na zaprezentowanie rozwiązań podczas Wielkiego Finału przed jury, które ostatecznie wybierze zwycięzców. Bez względu na ostateczny wynik wszystkie 12 projektów będzie można zobaczyć podczas Clean Air Expo, które odbędzie się bezpośrednio przed Wielkim Finałem, 19 listopada tego roku w Kijów Centrum w Krakowie.

Zwycięzcy otrzymają nagrody o łącznej wartości 30 000 USD. Ponadto, Otrivin, podobnie jak w zeszłym roku, przygotował Specjalną Nagrodę Wdrożeniową o wartości 30 000 PLN. Partnerami tegorocznej edycji są Miasto Kraków, Philips, Johnson Matthey, ING Bank Śląski, Otrivin, GSK, Clean Breathing Institute oraz Województwo Małopolskie.

Smogathon powstał w 2015 roku i od tego czasu stał się globalną organizacją, która stara się wspierać projekty walczące z zanieczyszczonym powietrzem za pomocą innowacji i technologii. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.smogathon.com