Rewolucja w płatnościach mobilnych w Polsce

Dodane: 24.09.2012

Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Koniec z informacjami przy kasie „płatność wyłącznie gotówką” czy „płatność kartą powyżej 20 zł”. Do Polski wchodzi rewolucyjna usługa Payleven, która likwiduje stawiane dotychczas przez firmy obsługujące płatności kartami bariery w postaci wysokich, comiesięcznych opłat.

Koniec z informacjami przy kasie „płatność wyłącznie gotówką” czy „płatność kartą powyżej 20 zł”. Do Polski wchodzi rewolucyjna usługa Payleven, która likwiduje stawiane dotychczas przez firmy obsługujące płatności kartami bariery w postaci wysokich, comiesięcznych opłat. Koniec z abonamentami w wysokości ok. 150 zł miesięcznie za dzierżawę terminala czy wygórowanymi prowizjami za płatności, sięgającymi nawet 12 proc. od każdej transakcji.

Od dziś Polska płaci mobilnie. Jest to możliwe dzięki małemu, osobistemu czytnikowi kart o nazwie Payleven, który przedsiębiorca podłącza do gniazda słuchawkowego w smartfonie lub tablecie, a następnie uruchamia aplikację. Nieważne czy mowa o małym sklepiku na rogu, kosmetyczce, restauracji, taksówce, czy początkującej projektantce mody – akceptowanie płatności bezgotówkowych jeszcze nigdy nie było tak bezgranicznie mobilne, wygodne i tanie. Dzięki całkowicie bezpłatnemu czytnikowi kart nasz telefon czy tablet w kilka sekund może zmienić się w mobilny terminal do przyjmowania płatności kartą.

Zasady korzystania z Payleven są proste: darmowy czytnik otrzymujemy pocztą, a aplikację pobieramy bez żadnych opłat ze strony internetowej. Następnie instalujemy aplikację i podłączamy czytnik kart do telefonu lub tabletu. Bez żadnych opłat za wynajem, aktywację czy użytkowanie, w zależności od potrzeb zmieniamy nasze urządzenie w mobilny terminal. Po wejściu do aplikacji wybieramy kwotę, przeciągamy kartę przez czytnik i prosimy Klienta o podpis. Na koniec zatwierdzamy transakcję i opcjonalnie wysyłamy potwierdzenie na wskazany przez Klienta adres mailowy.

Zarówno aplikacja, jak i terminal są i pozostaną całkowicie bezpłatne. Koszty transakcji, znacząco niższe niż u konkurencji, są stałe i wynoszą zawsze 2,95 proc. + 35 gr od transakcji. Brak opłat abonamentowych za korzystanie z urządzenia powoduje, iż przedsiębiorca płaci wyłącznie za zrealizowane transakcje. Dlatego na korzystanie z Payleven mogą pozwolić sobie mali przedsiębiorcy, dla których dotychczasowa oferta przyjmowania płatności kartami była zbyt droga. Do tej pory, w przypadku tradycyjnych płatności kartami, w sytuacji gdy obrót firmy spadał to umowa na dzierżawę terminala nie wygasała, a przedsiębiorca nadal zmuszony był do ponoszenia stałych kosztów wynikających z umowy – zwykle 150 zł za dzierżawę i minimum 50 zł za utrzymanie łącza internetowego. W ciągu roku dawało to w sumie 1800 zł za samą dzierżawę oraz 600 zł za Internet, czyli łącznie ponad 2400 zł. W perspektywie były kolejne lata płacenia za samo posiadanie terminala, ponieważ średni czas obowiązywania umowy na terminal wynosi 2-3 lata. Do tego każda z transakcji była oprocentowana od 4 do 12 procent.

Prowizje za płacenie kartami w sklepach (tzw. Interchange fee) w Polsce są najwyższe w Europie. Payleven to odpowiedź na tak wysokie koszty i ukłon w kierunku małych i średnich przedsiębiorstw. Tomasz Danis, zarządzający Rocket Internet Poland, firmy która jest inwestorem Payleven, wyjaśnia: – Tradycyjne metody akceptowania kart mają zazwyczaj kilka poważnych wad: są bardzo drogie, przywiązane do konkretnego miejsca oraz często niedostosowane do potrzeb małych i średnich przedsiębiorców. Payleven wychodzi naprzeciw potrzebom osób, którym zależy na możliwości przyjmowania płatności z dala od stacjonarnej kasy, na przykład w ogródkach kawiarni i restauracji, na targach i imprezach zewnętrznych, czy też w domach Klientów. Użytkowanie sprzętu jest całkowicie bezpłatne, koszty pojawiają się dopiero wtedy, gdy Klient płaci kartą. Payleven to także prawdziwie proekologiczne rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić setki ton papieru, gdyż nie wymaga drukowania paragonów – potwierdzenia transakcji przesyłane są na skrzynkę email – podsumowuje Danis.

Transakcje Payleven spełniają najwyższe wymogi bezpieczeństwa stawiane przez rynek płatności. Poufne dane przesyłane są zaszyfrowanym połączeniem, a ścisła współpraca z międzynarodowym liderem w obsłudze usług płatniczych gwarantuje pewną i bezproblemową finalizację transakcji. Przedsiębiorca otrzymuje wpłatę na konto już po siedmiu dniach, a nie po trzydziestu, jak w przypadku niektórych tradycyjnych rozwiązań.

W pierwszej fazie rozwoju czytnik Payleven obsługiwać będzie karty MasterCard i Diners Club. W planach firmy jest dynamiczny rozwój oraz umożliwienie sprzedawcom dotarcia do jak najszerszego grona Klientów. Na początku mobilne czytniki będą kompatybilne z systemem iOS, co oznacza, że będą działały na telefonach iPhone oraz tabletach iPad. W najbliższym czasie powstanie również aplikacja na system Android. – Naszym celem jest wprowadzenie innowacji do tradycyjnego, skostniałego już systemu płatności. Dzięki niskim opłatom i dużej mobilności planujemy przeprowadzenie rewolucji na polskim rynku transakcji bezgotówkowych – podsumowuje Tomasz Danis.

źródło: informacja prasowa

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem