RKKVC inwestuje w niemiecki startup Augmented Robotics GmbH

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

RKKVC inwestuje w niemiecki startup Augmented Robotics GmbH

Udostępnij:

Fundusz RKKVC inwestorem wiodącym rundy inwestycyjnej seed w Augmented Robotics GmbH, która oferuje rozwiązania z sektora rozszerzonej rzeczywistości (augmented reality – AR). To druga koinwestycja RKKVC z wehikułem inwestycyjnym Sony, która była możliwa dzięki nawiązaniu strategicznego partnerstwa pomiędzy dwoma instytucjami. Firma dostarcza zarówno własną technologię AR, jak i platformę mobilnych gier w oparciu o rozwiązania chmurowe. Spółka, pomimo młodego wieku, generuje już przychody i ma strategiczne partnerstwa m.in. z Nici, Carerra czy Movie Games.

Firma Augmented Robotics GmbH zebrała ponad 700 tysięcy euro w swojej pierwszej rundzie finansowania, w której głównym inwestorem (lead investor) był fundusz RKKVC. W rundzie uczestniczyły także wehikuł inwestycyjny Sony oraz fundusze Depo Ventures i Gruport Ventures z Czech, Zugdamer Asset Management z Niemiec oraz aniołowie biznesu.

Augmented Robotics to niemiecki startup z siedzibą w Berlinie, specjalizujący się w dostarczaniu rozwiązań w obszarze rzeczywistości rozszerzonej (tzw. augmented reality) dla branży zabawkarskiej i rozrywkowej. Dzięki oferowanym rozwiązaniom zwykła zabawka może być za pośrednictwem smartfona czy tabletu przeniesiona w wirtualny świat, pełen innych przedmiotów oraz możliwych do wykonania animacji (np. wyścigi samochodem). W przypadku niektórych zabawek istnieje możliwość doczepienia do nich sensorów kompatybilnych z technologią firmy. Dzięki nim można „ożywić” nieruchome zabawki.

Firma dąży do tego, aby stać się zarówno wiodącym dostawcą technologii, jak i platformą dla mobilnych gier wykorzystujących rzeczywistość rozszerzoną, eliminując potrzebę korzystania z drogiego sprzętu, np. konsol, dzięki technologii chmurowej.

Tony Nitschke, współzałożyciel i CEO Augmented Robotics, wyjaśnia powody, dla których on i jego wspólnicy zdecydowali się zaangażować właśnie w sektor zabawek: „Zdecydowaliśmy się skupić na zabawkach i grach, ponieważ możemy zrewolucjonizować świat rozrywki w taki sposób, w jak sami byśmy chcieli jej doświadczać. Chcemy umożliwić zupełnie nowy sposób interakcji z zabawkami.”

Firma złożyła już dwa wnioski patentowe dotyczące umożliwienia smartfonom przenoszenie prawdziwych obiektów do wirtualnych światów. Pierwszy dotyczy możliwości śledzenia szybko poruszających się obiektów, drugi dotyczy możliwości sterowania zabawkami elektronicznymi.

Niemiecki startup zawarł już umowy ze swoimi pierwszymi klientami, w tym gigantami takimi jak Carrera/Revell (międzynarodowy producent zabawek i gier), RM Resources/TTS (producent materiałów edukacyjnych) oraz Movie Games (polski producent gier wideo). Model biznesowy Augmented Robotics przewiduje udostępnianie innym firmom licencji na użytkowanie swojej technologii. Firma przygotowuje się również do wydania niezależnej aplikacji na smartfony dla samochodów-zabawek, która jest obecnie w fazie testów.

W rozwój firmy zaangażowany jest między innymi Douglas Wong, doświadczony inwestor (powiązany między innymi z funduszami Startup Wise Guys i Antler), przedsiębiorca, ex Apple CFO i ekspert w branży zabawkarskiej.

Mateusz Bodio, Managing Director RKKVC, skomentował: „Augmented Robotics to wyjątkowa firma, która może zrewolucjonizować świat zabawek. Dzięki technologii firmy nie tylko dzieci odnajdą nowy sposób interakcji z zabawkami, ale pewnie też niejeden dorosły. Widzimy w tym ogromny potencjał biznesowy i technologiczny.”

„Zabawkami współgrającymi z rozszerzoną rzeczywistością mogą być pluszowe misie, samochody wyścigowe, a nawet te, które sam zbudujesz! Wszystkie mogą ożyć i możesz nimi sterować za pomocą wygodnego smartfona!” – mówi Tony Nitschke – „Myślę, że za 5 lat każda zabawka będzie miała jakiś cyfrowy komponent tak naturalnie, jak telefony mają aparat czy touchpad. Właśnie w tym kierunku idzie branża zabawkarska, a my chcemy stać się liderem rozwiązań AR dla niej” – dodał Nitschke.