Equity crowdfunding początkowo był alternatywą dla biznesów, które na wczesnym etapie rozwoju nie mogły liczyć na zainteresowanie dużych inwestorów. Obecnie fundusze venture capital coraz chętniej łączą siły ze społecznością crowdfundingową w ramach inwestycji Crowdfunding VC (Crowdfunding Venture Capital).
Pierwszą tego typu transakcję w Polsce chce przeprowadzić fundusz Arkley II Seed Fund. Jej przedmiotem są udziały w spółce Robo Technologies GmbH (austriacki odpowiednik sp. z o.o.), która ze swoim projektem ROBO Wunderkind w zaledwie 3 lata ze stadium tzw. „doliny śmierci” przeszła do fazy „fast-grow” – najbardziej dynamicznego etapu wzrostu wartości firmy.
– Fundusz Arkley zgodnie z harmonogramem kończy wkrótce zaplanowany na 4 lata okres finansowania rozwoju spółki Robo. Postanowiliśmy podzielić się z inwestorami crowdfundingowymi udziałami w spółce, by wspólnie z nimi doprowadzić do wyjścia z inwestycji do końca 2020 roku – powiedział Andrzej Dyngosz, wiceprezes Arkley II Seed Fund SA. – To idealny moment na zakup udziałów w spółce, która właśnie osiągnęła równy 1 milion euro przychodów od początku działalności, a po fazie intensywnych inwestycji już w przyszłym roku ma osiągnąć rentowność operacyjną – dodał.
W ramach zbiórki promowanej na platformie Crowdway.pl fundusz proponuje pakiety udziałów w spółce Robo Technologies GmbH, o wartości od 1 tys. euro. Przewidziano również crowdfundingowe benefity w postaci produktów ROBO. Każdy inwestor będzie mógł zdecydować o wyjściu z projektu do końca 2020 r. lub przedłużeniu zaangażowania w dalszy rozwój spółki.
– Cel kampanii to równowartość 1,74 mln zł, jednak nie mniej ważna dla nas jest możliwość prezentacji innowacyjnych rozwiązań ROBO Wunderkind wśród inwestorów, dystrybutorów oraz konsumentów w Polsce, która stanowi obiecujący rynek zbytu robotów. Część środków pozyskanych ze zbiórki zostanie przeznaczona na zatrudnienie zagranicznych specjalistów w dziedzinie pozyskiwania funduszy dla spółek oraz realizację strategii wyjścia z inwestycji dla udziałowców– dodał Andrzej Dyngosz.
ROBO Wunderkind łączy zabawę i naukę programowania
ROBO Wunderkind jest narzędziem z sektora EdTech (educationtechnology), łączącym zabawę i naukę programowania. W ramach projektu powstały zabawki edukacyjne, które wprowadzają dzieci w wieku 5+ w świat robotyki i kodowania, w ten sposób wspierając wczesny rozwój pokolenia przyszłych technologicznych geniuszy. Spółka stworzyła trzy modele robotów: ROBO Starter, Education oraz Advancedwraz z aplikacjami oraz programami nauczania dla szkół i przedszkoli. W 2020 roku do rodziny dołączy nowy produkt – ROBOGo.
Do tej pory spółka sprzedała już 9000 robotów, które znalazły nabywców w 60 krajach na całym świecie, wprowadziła programy do ponad 200 szkół, a z nauczania przy pomocy zestawów ROBO Wunderkind skorzystało aż 70 tys. dzieci. Firma pozyskała też kilkunastu znaczących dystrybutorów, w tym największego operatora w sektorze edukacji w USA – The Douglas Stewart Company. Produkty ROBO są dostępne w sklepie internetowym spółki, a także na Amazon.com.
Pomysł ROBO Wunderkind w 2015 roku zachwycił społeczność na Kickstarterze, która wsparła projekt kwotą 246 tysięcy dolarów wobec założonego celu 70 tys. USD. Zespół Robo zdobył już 12 prestiżowych nagród na całym świecie, w tym m.in.: Parent’s Choice Award (USA), Startup of the Year (Austria), a produkty znalazły się na liście „must have” najgorętszych tegorocznych zabawek STEM wedługTechCrunch.
Robotyka i matematyka cieszą się zainteresowaniem
Koncept ROBO Wunderkind został stworzony przez Annę Iarotską, Yuri Levina i Rustema Akishbekova. Dostawa pierwszych robotów ruszyła w 2016 roku. W tym czasie pomysł spotkał się z ogromnym zainteresowaniem branży EdTech, społeczności zgromadzonej wokół platformy Kickstarter, a także inwestorów instytucjonalnych.
W 2016 roku w spółkę zainwestował Arkley II Seed Fund SA. Kolejne rundy finansowania zrealizowali międzynarodowi Aniołowie Biznesu, a ostatnią kwotę dokapitalizowania w wysokości 750000 euro Robo pozyskało w maju 2019 roku od inwestora z Austrii.– Łącznie Robo Technologies GmbH pozyskało do tej pory prawie 1,85 mln euro w różnych rundach finansowania – podkreśla spółka.
Produkty ROBO Wunderkind są obecne na rynku od grudnia 2017 roku. W 2021 roku spółka planuje osiągnąć sprzedaż 72 tys. robotów oraz przychody przekraczające 10 mln euro. Celem firmy jest zrewolucjonizowanie edukacji dzieci w dziedzinie programowania i kodowania oraz wprowadzenie ROBO Wunderkind do szkół i przedszkoli, jako najbardziej efektywnego programu w obszarze nauczania nowych technologii.
Crowdway.pl to jedna z największych w Polsce internetowych platform informujących o kampaniach crowdfundingu inwestycyjnego (crowdinvestingu). Działa od 2015 r. Na swoim koncie ma zakończone sukcesem wsparcie kampanii w ramach społecznościowego pozyskiwania kapitału na rozwój projektów start-upowych i spółek szybkiego wzrostu. Dotychczas, wraz z markami PINTA BarrelBrewing, Doctor Brew, Bivrost i Lovely pobiła rekordy polskiego crowdinvestingu. Platforma należy do CrowdVentures Sp. z o.o. www.crowdway.pl
Arkley II Seed Fund SA powstał w 2015 roku. Jest funduszem seedowym specjalizującym się w inwestycjach w spółki na wczesnym etapie rozwoju. Arkley skupia się bezpośrednio na projektach technologicznych w sektorze „hardware”. Obecnie w portfelu ma 4 innowacyjne spółki, z których każda stworzyła produkty o zasięgu globalnym: Robo Technologies GmbH, Lovely Inc., Bivrost sp. z o.o. oraz Tespack DV.