Robot Leoś pomoże chorym dzieciom oglądać zwierzęta w poznańskim ZOO

Dodane:

Julia Gugniewicz Julia Gugniewicz

Robot Leoś pomoże chorym dzieciom oglądać zwierzęta w poznańskim ZOO

Udostępnij:

Program „Misie Dzieciom”, w ramach którego stworzono robota Leosia, ma na celu zapewnienie chorym dzieciom zabawy i pokazanie różnorodnych gatunków zwierząt w poznańskim ZOO.

Pomysłodawcą robota Leosia jest Łukasz Bodnarowski, założyciel fundacji Don Vittorio Foundation for Wild Animals, zajmującą się ochroną dzikich zwierząt. Kiedy jego ośmioletni syn zachorował na dystrofię mięśniową Duchenne’a, okazało się, że będzie musiał długotrwale przebywać w szpitalu. Wpadł więc na pomysł stworzenia robota, który byłby formą zabawy dla dziecka i jednocześnie pozwalałby na wirtualne przebywanie wśród zwierząt.

Tak też powstał robot Leoś, który składa się ze statywu, na którym zaczepiony jest tablet. Może on jeździć po całym poznańskim i pokazywać drugiej osobie świat z perspektywy pierwszej osoby. Oznacza to, że mały pacjent przebywający w szpitalu, może na ekranie swojego tabletu oglądać różnorodne gatunki zwierząt.

Robot Leoś został stworzony w ramach pilotażowego programu „Misie Dzieciom”. Głównymi celami inicjatywy jest zwiększenie floty robotów, tak by większa liczba dzieci przewlekle chorych oraz przebywających regularnie lub długotrwale na terenie placówek szpitalnych mogła korzystać z elektrycznego przyjaciela. W planach programu jest również stworzenie tzw. „Przyjaznej Gawy”, czyli świetlicy, w której każde chore dziecko znajdzie dla siebie coś, co pozwoli odetchnąć mu od codzienności, monotonii, smutku, a często chwilowo zapomnieć o bólu.

W pilotażowy program „Misie Dzieciom” włączyło się już poznańskie ZOO i oddział Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi w Poznaniu. Natomiast w portalu crowdfundingowym aktualnie trwa zbiórka funduszy potrzebnych na dalszy rozwój programu „Misie Dzieciom”.