Robot medyczny, który naprawdę krwawi i płacze

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Robot medyczny, który naprawdę krwawi i płacze

Udostępnij:

Wszystkie zawody wymagają okresu praktyki. Jednak w przypadku zawodów medycznych ta praktyka jest szczególnie ważna, a przy tym odpowiedzialna. Popełnienie błędu w tym przypadku może się wiązać z ogromną tragedią. Właśnie dlatego firmy takie jak Gaumard zajmują się produkcją robotów, dzięki czemu lekarze i studenci medycyny ćwiczą prawdziwe działania bez ryzyka wyrządzenia szkody pacjentowi.

Gaumard wprowadził niedawno nowego robota o nazwie HAL. Jest to hiperrealistyczny robot który krwawi, płacze, a nawet może wyrażać emocje. Robot przypomina pięciolatka i jest skierowany dla wydziału pediatrii.

Według twórców Gaumard HAL jest najbardziej zaawansowanym na świecie robotem tego typu. Urządzenie do złudzenia przypomina człowieka, okazuje emocje, krwawi, płacze, jego źrenice reagują na światło, posiada zbiornic na mocz, czy można pobrać mu krew, żeby zbadać na przykład poziom cukru..

Robot wyposażony jest w czujniki, które wykazują, czy student prawidłowo wykonuje określone czynności. Dodatkowo można do niego wgrać zachowania i reakcje, które świadczą o określonej chorobie. HAL obejmuje dziesięć symulacji medycznych, od prostych lekarstw po pobieranie krwi, duszenie, szycie, a nawet operacje chirurgiczne.

Obecnie HAL jest już stosowany w szpitalach i ośrodkach uniwersyteckich w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Polski wirtualny szpital

Polacy również szukają rozwiązań, które będą wspierały edukację przyszłych lekarzy. Jakiś czas temu informowaliśmy o tym, że InventionMed, technologiczna firma z branży medycznej jest coraz bliżej rozpoczęcia budowy Centrum Innowacyjnych Symulacji Medycznych VR i AR w Bydgoszczy. Spółka podpisała umowę na dofinansowanie projektu w Ministerstwie Rozwoju w kwocie 16 mln zł.

Centrum Innowacyjnych Symulacji Medycznych VR i AR w Bydgoszczy to innowacyjna na światową skalę inwestycja.  Będzie to swego rodzaju demonstrator „wirtualnego szpitala”, który jednocześnie umożliwi testowanie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych i prototypowych symulatorów medycznych w oparciu o VR (virtual reality) i AR (augmented reality) oraz autorską technologię InventionMed – podwójną immersję. Spółka opracuje i wdroży rozwiązania produktowe umożliwiające kompleksowe szkolenie adeptów medycyny.

– Dzięki pozyskanym środkom od Ministerstwa Rozwoju, już niedługo InventionMed znacząco poszerzy skalę swojej działalności. Centrum Innowacyjnych Symulacji Medycznych VR i AR będzie pierwszą tego typu inwestycją na świecie – to nie tylko krok milowy w rozwoju spółki, ale też rewolucja technologiczna w zakresie projektowania rozwiązań z dziedziny symulacji medycznych – mówił Tomasz Kierul, Prezes Zarządu InventionMed S.A.

Obydwa projekty są zaskakujące. Jednak to co najważniejsze, to fakt, że tego typu pomysły pokazuję, że nowe technologie są nam potrzebne i dają nam prawdziwą wartość przenosząc medycynę w przyszłość. Miejmy nadzieję, że takich pomysłów będzie coraz więcej, bo jak widać technologia już na to pozwala.