Robot wesprze służbę zdrowia. Polscy naukowcy konstruują certyfikowane urządzenie

Dodane: 17.06.2020

Informacja prasowa

Udostępnij:

Technologia i medycyna coraz częściej zaczynają podążać wspólną drogą, a ich głównym celem jest przede wszystkim pomoc ludziom. Obecnie najbardziej potrzebujący wsparcia oraz bezpieczeństwa są pracownicy służby medycznej, zagrożeni COVID-19 każdego dnia. Dlatego Politechnika Śląska we współpracy z firmami APA Group oraz KUKA stworzyła specjalnego robota, który ma odciążyć pielęgniarzy i lekarzy w czasie pandemii.
Przez ostatnie miesiące świat sparaliżowała pandemia koronawirusa, a tym samym wywróciła wiele branż do góry nogami. Jednak niektóre z nich wykorzystały sytuację i postanowiły działać, aby wspomóc ludzi w tym trudnym okresie. Taką szansę na rozwój i jednoczesne wsparcie, przede wszystkim dla lekarzy i pielęgniarzy, dostrzegła firma Kuka, która wraz z inżynierami z Politechniki Śląskiej oraz wsparciem APA Group stworzyła prototyp robota-asystenta, który odciąży personel medyczny w ich pracy. Robot został zaprezentowany 20 maja i od tego momentu rodzi coraz większe zainteresowanie w mediach i świecie medycyny. W dobie pandemii COVID-19 to punkt zwrotny w zapewnieniu personelowi placówek medycznych niezbędnego wsparcia i bezpieczeństwa.

Robot pierwszego kontaktu

Lekarze i pielęgniarki przez ostatnie miesiące zostali poddani wyjątkowej próbie. Praca po kilkadziesiąt godzin w skafandrach i pełnym ekwipunku, przestrzegając maksymalnych zasad bezpieczeństwa, a także kontakt z osobami zarażonymi sprawiła, że ich życie jest zagrożone bardziej niż dotychczas. Dlatego, aby pomóc medykom, stworzono robota, który może w sposób bezkontaktowy wesprzeć personel, obsługując pacjentów w roli pielęgniarzy i lekarzy. Robot stworzony przez firmę KUKA oraz inżynierów z Politechniki Śląskiej przy wsparciu APA Group, ogranicza kontakt bezpośredni personelu medycznego z osobą zarażoną, stając się bezpiecznym pośrednikiem między lekarzem a pacjentem. – Tak jak lekarze mają swoją misję, żeby leczyć ludzi, tak inżynierowie mają misję, żeby tworzyć wynalazki, które powodują, że żyje nam się łatwiej – mówi Artur Pollak, prezes APA Group.

Bezpieczeństwo personelu – robot wielozadaniowy

Dlaczego jest to tak istotne, zwłaszcza teraz? Zarówno w obliczu pandemii ale i na co dzień, robot może wypełniać wyjątkową misję w szpitalach zakaźnych – ograniczyć ryzyko zakażenia personelu do zera. Dzięki jego funkcjom może on wykonywać wszystkie podstawowe zadania personelu, chroniąc ich przed kontaktem z osobą chorą. Podanie posiłku, zmierzenie temperatury, sprawdzenie samopoczucia czy dostarczenie lekarstw powodowałyby mniejszy stres u personelu, który doglądałby tego procesu z bezpiecznej odległości. Dodatkowo dzięki opcji samodzielnej dezynfekcji oraz reagowania na przedmioty w swoim otoczeniu, maszyna nie stanowi żadnego zagrożenia dla nikogo w swoim otoczeniu.

Technologia ratująca życie lekarzy

Ponad 230 tys. pielęgniarek i pielęgniarzy pracuje obecnie w służbie zdrowia, z czego w latach 2013-2018 przybyło ich ponad 20 tys. Brzmi to obiecująco, jednak jest to często niedoceniany, a niezwykle potrzebny zawód. Jak pokazał kryzys COVID-19, wciąż brakuje nam wykwalifikowanego personelu. Obecność robotów, które wspomogłyby ich pracę, jednocześnie gwarantując bezpieczeństwo w podobnych sytuacjach jak pandemia koronawirusa, mogłaby być jednym z działań przyciągających młodych adeptów medycyny na kierunki pielęgniarskie. Technologiczne ułatwienia, takie jak robot pozwalający na bezpieczną dla lekarza czy pielęgniarki opiekę nad pacjentem, z pewnością zwiększyłby komfort leczenia w przypadku chorób zakaźnych.

Technologią towarzyszącą maszynie, a także pomagająca w opiece nad pacjentami, są specjalne kamery i czujniki montowane w salach chorych, dzięki którym można na bieżąco monitorować ich temperaturę. Robot posiada ekran i system audio, dzięki któremu daje personelowi medycznemu oraz bliskim możliwość porozumiewania się z pacjentem na odległość, zapewniając mu opiekę i komfort psychiczny.

Symbioza medycyny i technologii

Jak mówi dr inż. Piotr Wodarski z Katedry Biomechatroniki Politechniki Śląskiej, celem postawionym przy stworzeniu prototypu robota jest skonstruowanie maszyny w pełni asystującej na oddziałach szpitalnych, która wyręczałaby personel narażony na zarażenie, zwłaszcza w okresie tak trudnym jak epidemia. Obecnie prototyp to tylko wstęp do morza możliwości, jakie stawia technologia, a zespół pracujący przy jego powstaniu rozpoczyna pracę nad urządzeniem, które jest w pełni certyfikowane medycznie i w realny sposób może pomóc tak potrzebnym nam na co dzień lekarzom i pielęgniarkom.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem