Roboty z imponującym poczuciem rytmu? Film od Boston Dynamics stał się viralem

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Roboty z imponującym poczuciem rytmu? Film od Boston Dynamics stał się viralem

Udostępnij:

Wideo udostępnione przez amerykańską firmę obiegło świat i podbiło serca fanów nowych technologii. Taneczne popisy zaawansowanych robotów wyglądają tak dobrze, że są mylone z animacją.

Boston Dynamics to firma, która od wielu lat pracuje dla Google’a i już niejednokrotnie udowodniła, że technologia rodem z filmów sci-fi tworzona jest już dzisiaj. Produkowane przez nich roboty poruszają się i zachowują jak żywe istoty – przykładem jest chociażby słynny pies-robot o imieniu Spot, który patroluje park w Singapurze i przypomina spacerowiczom o zachowaniu dystansu.

Jednak Boston Dynamics zajmuje się nie tylko produkcją robotów przypominających psy. Firma ma w swoim portfolio również dwunożne roboty, które nie tylko poruszają się jak ludzie, ale także tańczą tak samo dobrze. Potwierdzeniem tego jest najnowszy filmik udostępniony przez firmę – widzimy w nim imponujący układ choreograficzny (do utworu zespołu The Contours – „Do You Love Me”), który tworzą cztery roboty BS.

Obok dwóch Atlasów, które robią w wideo największe show, możemy zobaczyć również, jak w rytmie porusza się dwukołowy Handle i wspomniany już wyżej robot Spot. Jeśli sądziliście, że te roboty będą jedynie sztywno podrygiwać do rytmu, to z pewnością będziecie zaskoczeni po zobaczeniu tego materiału. Okazuje się, że stać je na mistrzowskie akrobacje i do tego płynne ruchy, które idealnie pasują do stylu muzyki. Szczególne wrażenie robią ruchy Atlasów, które wydają się być niebywale lekkie i zgrabne – patrząc na te popisy, można zapomnieć, że są to realne, ciężkie, metalowe maszyny.

Boston Dynamics oczywiście swoim nagraniem chciał w jak najlepszy sposób zareklamować swoje produkty – zważywszy na to, że wiele osób pomyliło je z animacją komputerową, wydaje się, że cel został osiągnięte. Zaprezentowane maszyny już wkrótce będą dostępne w sprzedaży („psa” Spota już można kupić), a na razie ten niezwykle zaawansowany technologicznie sprzęt znajduje swoje zastosowanie w przemyśle i w wojsku. Roboty służą m.in. do patrolowania terenu.