Rok 2020 nauczył nas, że w dzisiejszych czasach liczy się elastyczne podejście do planów. STARTER podsumowuje 2020 rok

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Rok 2020 nauczył nas, że w dzisiejszych czasach liczy się elastyczne podejście do planów. STARTER podsumowuje 2020 rok

Udostępnij:

W 2020 roku chcieliśmy przede wszystkim w naszych działaniach skupić się na wspieraniu i integrowaniu ekosystemu startupowego w Gdańsku, a także zapewnieniu kompleksowego wsparcia w rozwoju nie tylko lokalnym, ale także zagranicznym startupom, które chciałyby rozpocząć działalność w naszym mieście. STARTER podsumowuje 2020 rok.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, akceleratory i fundusze podsumowują 2020 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.

Beata Jakubczyk – menedżer zespołu ds. rozwoju startupów:

Opierając się na dobrej znajomości ekosystemu startupowego postanowiliśmy zrobić kolejny krok w stronę jego integracji – chcieliśmy skupić się na przyciąganiu do Gdańska talentów technologicznych oraz zagranicznych startupów. W roku 2020 powołaliśmy również nieformalną grupę ds. wsparcia gdańskiego ekosystemu startupowego, której celem miała być diagnoza najpilniejszych potrzeb oraz wyznaczanie kroków, jakie każda z instytucji powinna podjąć aby na te wyzwania i potrzeby odpowiedzieć. Ponadto chcieliśmy rozwijać projekty, które ze STARTEREM kojarzone są już od dłuższego czasu m.in.: działania w ramach CLIPSTERA, warsztaty/spotkania skierowane dla kobiet w ramach projektu KOBIETY TEŻ BUDUJĄ STATKI czy też wpieranie firm w eksporcie przy Pomorskim Brokerze Eksportowym.

Plany na ten rok były ambitne, ale jednocześnie byliśmy przekonani, że to co przygotowaliśmy dla naszych odbiorców jest zgodne z ich potrzebami. Niestety w marcu 2020 roku ogłoszono lockdown, gospodarka spowolniła, okazało się że nasze plany w wielu przypadkach były nie do zrealizowania. Zaprojektowane pod konkretne potrzeby projekty okazały się działaniami, które na tamten moment w ogóle nie miały racji bytu, gdyż potrzeby poszczególnych grup uległy całkowitej zmianie. Nasz plan aby ściągnąć do Polski zagraniczne talenty i zachęcić je do wystartowania ze swoim biznesem w Gdańsku legł w gruzach. Nastał czas kiedy każdy musiał od początku zaprojektować swoje działania. Startupy walczyły wówczas o przetrwanie, a my stanęliśmy przed wyzwaniem jak pomóc przedsiębiorcom w tym trudnym czasie.

Agnieszka Ignaczak  – specjalista ds. rekrutacji startupów:

Przede wszystkim skupiliśmy się na doraźnym działaniu dla pomorskich przedsiębiorców w pierwszej fazie pandemii. Nasz program „Ogarnij kryzys” okazał się strzałem w dziesiątkę. Kilkadziesiąt indywidualnych doradztw dla młodego biznesu z zakresu szerokiego wachlarza wsparcia pomogło wielu przedsiębiorcom spojrzeć na swoą firmę w nieco inny sposób. Wiedząc, że przeniesienie do sieci to kwestia kilku tygodni głównie skupiliśmy się na wsparciu z zakresu brandingu i e-commerce. Ci, którzy skorzystali z programu otrzymali dawkę wiedzy która pozwoliła im utrzymać się na zmienionym rynku.

Niestety pandemia przyniosła niepożądane skutki w kwestii wynajmu powierzchni. Wiele startupów obawiając się jutra i ryzyka często ograniczały koszty wynajmu powierzchni biurowych. Jednak był to okres totalnego lockdownu i wielu ograniczeń. Późniejsze miesiące pokazały, że praca zdalna ma swoje plusy ale też wiele minusów i część młodych firm mimo wszystko inwestuje w małe powierzchnie biurowe. To nasz atut. Nasze dwa kompleksy biurowe cechują się właśnie elastyczną i niewielką powierzchnią pod wynajem. Jesienny okres jest zdecydowanie inny, większość naszych klientów wraca ale też pojawiają się nowi. To bardzo cieszy i jest pozytywnym znakiem na przyszłość.

Sara Miotk – koordynatorka projektów startupowych:

Jak się okazało czas pandemii to dla nas okres wytężonej pracy. Jesteśmy dumni z tego, że udało nam się przeprowadzić program preakceleracji „Techseed.me”, skierowany do młodych zespołów startupowych. Kreatywne, innowacyjne pomysły, z którymi przyszli uczestnicy były dla nas wielkim zaskoczeniem. Ostatecznie wygrał zespół, którego projekt opierał się na wykrywaniu emocji użytkowników podczas testowania aplikacji, stron internetowych, spotów reklamowych czy nawet muzyki.

Zrealizowaliśmy dwa wielkie programy wsparcia dla pomorskich przedsiębiorców (w tym startupów i branż kreatywnych). Projekt „Ogarnij kryzys” został doceniony nie tylko przez biznes gdański ale także został jedną z trzech finałowych praktyk w kategorii konkursowej Przedsiębiorczość Kongresu w Lublinie.

Natomiast „Startup Inspire” skupił się na warsztatach, webinarach i doradztwie z zakresu prawa internetowego, brandingu i sprzedaży online. Szczególnie cieszy nas fakt, że takie niszowe kreatywne biznesy połączyły rzemiosło z nowymi technologiami. Oczywiście nie możemy pominąć jakże ważnego tematu w obecnym czasie, roli kobiet. W tym roku kontynuowaliśmy projekt „Kobiety też budują statki”, który odbił się echem w ogólnopolskim wydaniu Wysokich Obcasów. To dla branży morskiej, która dominuje w pomorskiej gospodarce, szalenie istotne.

Beata Jakubczyk – menedżer zespołu ds. rozwoju startupów:

Rok 2020 nauczył nas, że w dzisiejszych czasach liczy się elastyczne podejście do planów, bieżące obserwowanie rynku i potrzeb przedsiębiorców/startupow, gdyż te potrzeby bardzo często potrafią ulegać diametralnej zmianie.

Projektując nasze działania na rok 2021 zadaliśmy sobie pytanie na które potrzeby startupów jesteśmy w stanie odpowiedzieć i w którym my jako STARTER kierunku chcemy podążać.

Przede wszystkim chcemy wspierać ekosystem startupowy w Gdańsku, chcemy integrować tutejszą społeczność, inspirować, wspierać ich rozwój, pomagać w podbijaniu nowych rynków. Naszym celem jest udoskonalenie ekosystemu startupowego oraz ściślejsza współpraca ze wszystkimi instytucjami zaangażowanymi we wsparcie startupów. Chcemy aby działania ekosystemu były spójne, odpowiadały na jego potrzeby oraz wzmacniały pozycję Gdańska na międzynarodowej arenie startupowej i sprawiały, że miasto będzie przyciągać więcej zagranicznych startupów, tworząc im przyjazne warunki do rozwoju. Pomimo pandemii udało nam się przygotować i opublikować pierwsze wydanie raportu pomorskiego ekosystemu startupowego 2020. W kolejnych latach zamierzamy jego kontynuowanie. Ta publikacja to przewodnik dla początkujących startupów.

Na podstawie zebranych dotychczas doświadczeń i sygnałów z rynku, w tym szczególnie trudnym czasie trwającej pandemii, Inkubator STARTER chce wspierać przedsiębiorstwa, które są nie tylko podstawą wpływów budżetowych, ale gwarantem miejsc pracy i stabilności społecznej. Naszymi działaniami chcemy stymulować rynek do rozwoju oraz prowadzić do funkcjonowania dojrzałego i efektywnego modelu wsparcia MŚP oraz startupów w Gdańsku.