Rośnie świadomość społeczna i wsparcie dla przedsiębiorczych kobiet – Dorota Czekaj podsumowuje 2023

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Rośnie świadomość społeczna i wsparcie dla przedsiębiorczych kobiet – Dorota Czekaj podsumowuje 2023

Udostępnij:

– Zrównoważenie między pracą a życiem osobistym, zwłaszcza dla przedsiębiorczych mam, również pozostanie ważnym wyzwaniem. Kontynuowanie działań na rzecz elastycznych form zatrudnienia i wspierania równości płci może być jednym z najważniejszych wyzwań dla nas – organizacji wspierających kobiecą przedsiębiorczość. – pisze w podsumowaniu 2023 Dorota Czekaj, prezeska Sieci Przedsiębiorczych Kobiet.

Jak postrzega Pani polskie, kobiece startupy w 2023 r.?

W moim przekonaniu, polskie, kobiece startupy w 2023 roku zaprezentowały się niezwykle obiecująco. Obserwować możemy dynamiczny rozwój przedsiębiorczych inicjatyw prowadzonych przez kobiety, co świadczy o rosnącej roli oraz znaczeniu, jakie kobiety odgrywają w świecie biznesu. W ostatnich latach zauważalny jest wzrost świadomości społecznej i wsparcia dla przedsiębiorczych kobiet, co przyczynia się do wzmacniania ich pozycji na rynku.

Jednym z kluczowych czynników wpływających na sukces polskich startupów prowadzonych przez kobiety jest rozwinięta sieć wsparcia oraz wymiana doświadczeń między przedsiębiorczyniami. Inicjatywy takie jak nasza Sieć Przedsiębiorczych Kobiet, odgrywają istotną rolę w tworzeniu inspirującego środowiska, sprzyjającego rozwojowi nowych pomysłów i projektów. Sam fakt, że w prowadzonym przez nas programie Biznes w Kobiecych Rękach, którego 10 edycja właśnie startuje, co roku powstaje kilkadziesiąt nowych firm z sukcesami otwieranych przez kobiety, pokazuje, że kobiety cały czas myślą o tym, żeby “pójść na swoje”, a danie im wsparcia w postaci wiedzy, mentoringu i przestrzeni do networkingu, to jedna z najlepszych dróg. 

Coraz więcej kobiet decyduje się na śmiałe przedsięwzięcia, wykorzystując swoją kreatywność i umiejętności do tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Przedsiębiorcze kobiety w Polsce stanowią ważny segment rynku, przynosząc nie tylko nowe produkty i usługi, ale również wnosząc unikalne perspektywy i podejście do biznesu.

Jednak chciałabym podkreślić, że aby utrzymać ten pozytywny trend, ważne jest kontynuowanie działań na rzecz równości i eliminacji barier dla kobiet w biznesie. Dostęp do finansowania, mentoring oraz równa reprezentacja w kluczowych branżach to obszary, które wymagają dalszego rozwoju. Wierzę, że polskie, kobiece startupy mają ogromny potencjał i są kluczowym elementem przyszłości innowacyjnej przedsiębiorczości w naszym kraju.

Sukcesy których polskich, kobiecych startupów w 2023 r. zrobiły na Pani wrażenie i dlaczego?

Ciężko wymienić mi tutaj tylko kilka firm, podczas gdy obserwuję rozwój co najmniej kilkudziesięciu przedsiębiorczyń i z chęcią opowiedziałabym o nich wszystkich! W naszych programach (takich, jak Biznes W Kobiecych Rękach, czy NEXT), biorą udział kobiety, od których kreatywność i innowacyjność biją na kilometr i bardzo cieszę się, że wiele z nich po zakończeniu akceleracji i zdobyciu doświadczenia wraca do nas, żeby swoją wiedzą i umiejętnościami dzielić się z kolejnymi pokoleniami przedsiębiorczyń występując w charakterze mentorek, czy mówczyń na naszych wydarzeniach. Jeśli miałabym zwrócić szczególną uwagę na niektóre pomysły: 

  • Kamili Socińskiej i jej markę kimon Wherever
  • Magdy Rydzewska-Łapczyńska i aplikację do ćwiczenia gałki ocznej – 2eye
  • Adrianny Gajdziszewskiej – producentki personalizowanych stoisk targowych “Kwiaty paproci” 
  • Dominikii Chirek z  Naturalnie Proste, która edukuje na temat naturalnych kosmetyków

Jakie wyzwania mogą czekać na kobiece startupy w 2024 r.?

W najbliższej przyszłości kobiece startupy nadal mogą napotykać na różnorodne wyzwania. Przede wszystkim, dostęp do finansowania może być ograniczony, co wymagać będzie dalszych działań na rzecz zwiększenia świadomości inwestorów i równego dostępu do kapitału. Reprezentacja kobiet w kluczowych branżach wciąż nie jest tak wysoka, jak powinna być, a to wymaga stałych wysiłków w kierunku osiągnięcia równowagi płciowej.

Zrównoważenie między pracą a życiem osobistym, zwłaszcza dla przedsiębiorczych mam, również pozostanie ważnym wyzwaniem. Kontynuowanie działań na rzecz elastycznych form zatrudnienia i wspierania równości płci może być jednym z najważniejszych wyzwań dla nas – organizacji wspierających kobiecą przedsiębiorczość. Potrzeba edukacji i budowania świadomości na temat nierówności płci jest wciąż ogromna, ale niezmiennie dokładamy wszelkich starań, aby tę sytuację zmienić jak najszybciej. 

Kluczowe dla sukcesu może być znajdowanie mentorów i partnerów biznesowych. Rywalizacja na rynku może się zwiększyć wraz z rosnącym zainteresowaniem kobiecą przedsiębiorczością, co podkreśla potrzebę tworzenia unikalnych propozycji. Na pewno coraz ważniejsze będą działania w obszarach ESG, D&I. Coraz więcej kobiecych startupów się certyfikuje, staje się B-corpami czy zostaje wpisanych na polską listę startupów pozytywnego wpływu. 

Jestem pewna, że mimo wszystkich wyzwań kobieca przedsiębiorczość będzie obszarem rozwijającym się nadal tak prężnie i intensywnie, jak do tej pory. Na szczęście z roku na rok my, kobiety stajemy się coraz odważniejsze, a to w widoczny sposób przekłada się na podejmowane przez nas działania.

 

Więcej podsumowań 2023. 

 

Przeczytaj także:

arrow right emojiarrow right emoji➡️ Przedsiębiorczość jest potrzebna wszystkim – nawet kobietom na macierzyńskim – Dorota Czekaj (Sieć Przedsiębiorczych Kobiet)