Rowerowa strona życia

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Cykliści mówią, żeby “always look in the bike side of life” (tłum. zawsze patrzeć na rowerową stronę życia). W przekonywaniu do tej ideologii pomagają aplikacje mobilne. Jakie programy przydają się tym, którzy lubią wysiłek i przygody związane z jazdą na rowerze?

Cykliści mówią, żeby “always look in the bike side of life” (tłum. zawsze patrzeć na rowerową stronę życia). W przekonywaniu do tej ideologii pomagają aplikacje mobilne. Jakie programy przydają się tym, którzy lubią wysiłek i przygody związane z jazdą na rowerze?

Postanowiliśmy sprawdzić, które aplikacje są najpopularniejsze wśród rowerzystów. Okazuje się, że często korzystają z poradników, jak naprawić swój rower czy jak wyregulować siodełko odpowiednio do ich wzrostu. Poznajcie sześć aplikacji dla rowerzystów.

Zdjęcie royalty free z Fotolia | Artykuł powstał na potrzeby konkursu #Zmienimyswiat

Mówi się, że trening czyni mistrza. Dobrze więc gdy mistrz pomaga w pracy, co oferuje aplikacja Coach My Ride, która powstała we współpracy z Lionelem Reynaudem, francuskim trenerem cyklistów. Program jest zbiorem porad dotyczących jazdy na rowerze, wyznacza wskazane tempo oraz wylicza przerwy między trasami. Po każdym treningu udostępnia też statystyki, które możemy porównać z poprzednimi.

Twórcy aplikacji Strava Running and Cycling GPS mówią, że każda przejechana lub przebiegnięta mila opowiada historię mięśni, które chcą się poddać i sukcesu, który odczuwamy docierając do celu. Aplikacja mierzy dystans, oblicza spalone kalorie, pokazuje trasę jaką odbyliśmy oraz pozwala na wzięcie udziału w wyzwaniach ze znajomymi. “Wizualizuje” też trening zanim weźmiemy w nim udział.

Użytkownicy jednośladów wiedzą, że jeśli bolą ich poszczególne mięśnie nóg, to oznacza, że w rowerze za nisko ustawione jest siodełko. Jeśli masz podobny problem i nie wiesz, jak go rozwiązać – skorzystaj z aplikacji bike repair. Ten podręcznik dla rowerzysty oferuje 80 rozwiązanych problemów, 60 poradników z serii “krok po kroku” oraz trzysta zdjęć z opisami, które przydadzą się w awaryjnych sytuacjach.

Programiści z Nowego Jorku proponują mieszkańcom aplikację na smartfony, która m.in. wskazuje, gdzie można wypożyczyć rowery. New York City Bike podaje bieżący stan wolnych jednośladów oraz miejsc, w których możemy go zostawić. Na mapce znajdziemy też rowerowe stacje kontroli, gdzie możemy ewentualnie naprawić uszkodzenia wraz z mapką prowadzącą nas do określonego punktu.

Jedną z najbardziej społecznościowych aplikacji dla aktywnych jest Endomondo. Oprócz “standardowych” funkcji typu mierzenia czasu przejazdu, ilości kilometrów czy spalonych kalorii, aplikacja pozwala na interakcję. Dzięki niej nasi znajomi z poziomu strony endomondo.com mogą wpisywać motywujący tekst, który zostanie nam przeczytany podczas jazdy na rowerze. Funkcja ta pomaga szczególnie podczas pierwszych treningów.

Jeśli brakuje nam samo-zapału, to warto pobrać aplikację stworzoną dla Fundacji Allegro All For Planet. Dzięki Kręć kilometry 2013 możemy ścigać się z innymi. Na realizację wyzwania, jakim jest przejechanie pięciuset kilometrów, mamy tylko miesiąc. Do zabawy warto zaprosić znajomych, którzy jeszcze bardziej zmotywują nas do treningu. A jest o co walczyć, bo do wygrania jest rower TREK i gadżety dla cyklistów. Przejechane kilometry trafiają również na konto województwa, które może otrzymać dizajnerskie stojaki.

Jak widać jest już wiele aplikacji mobilnych, które ułatwiają życie sportowcom. Zawsze marzyła mi się jednak nawigacja czy przewodnik dla rowerzystów. Skoro niektóre programy mówią nam, że do rekordu brakuje kilkaset metrów, to niech mówią jeszcze gdzie warto pojechać. Jeśli jazda na rowerze stanie się tak popularna, jak samochodem, to przyda się też aplikacja, która pokaże, jak omijać rowerowe korki. Oby do takiej sytuacji nigdy nie doszło.