Rozszerzona rzeczywistość pomogła pacjentom z amputowanymi kończynami. Nie odczuwają już silnego bólu

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzÄ…cyRedaktor prowadzÄ…cy MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Naukowiec ze Szwecji opracował metodę leczenia, która pomaga uśmierzyć ból pacjentów po utracie nóg i rąk. Oparta jest o rozszerzoną rzeczywistość i maszynowe uczenie. Terapia pomogła już 14-stu chorym.

Wirtualna ręka   

Osoby, którym amputowano kończyny często cierpią z powodu tzw. bólów fantomowych. Polegają one na uczuciu rwania albo mrowienia w miejscu usuniętej części ciała. Dolegliwość ta może trwać nawet latami, a dotychczas stosowane metody leczenia nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Nadzieją dla pacjentów jest terapia oparta o technologię maszynowego uczenia i rozszerzoną rzeczywistość. 

Opracował ją dr Max Ortiz Catalan z Uniwersytetu Technologicznego Chalmers w Szwecji i przetestował na 14-stu chorych. Do okolic usuniętych kończyn podłączył sensory, które odbierały sygnały z mięśni niegdyś kontrolujących utraconą rękę. Następnie uczestnicy badania usiedli przed komputerem i rejestrującą ich kamerą. Obraz ten wyświetlono na ekranie, ale oprócz swojego odbicia pacjenci zobaczyli wirtualną kończynę. 

Ograniczyli leki 

Na prośbę naukowca sterowali nią myślami oraz grali w proste gry zręcznościowe. Efekt tego był taki, że po dwunastu sesjach intensywność i częstotliwość bólu zmniejszyły się o 50 proc. Do tego dwóch z czterech pacjentów ograniczyło dawkę przyjmowanych leków przeciwbólowych o 81 proc., a rezultaty terapii utrzymywały się nawet po sześciu miesiącach od zakończenia eksperymentu. 

– Wyniki badania są nadzwyczaj zachęcające; zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę, że ci pacjenci próbowali czterech różnych metod leczenia bez satysfakcjonujących rezultatów. Zauważyliśmy również, że poziom bólu zmniejszał się nieustannie aż do ostatniego zabiegu. Świadczy to o tym, że uzyskalibyśmy jeszcze lepsze efekty z kolejnymi sesjami – mówi dr Max Ortiz Catalan, cytowany w komunikacie prasowym. 

Całkowite wyeliminowanie bólu 

Pomysłodawca terapii dodaje, że projekt był na tyle zadowalający, że będzie go kontynuować. Tym razem jednak pacjentów będzie więcej, a leczeniu zostaną poddane osoby, którym amputowano kończyny dolne. Celem badania będzie całkowite wyeliminowanie bólów fantomowych.