Australijscy naukowcy dowiedli, że rośliny mogą pomóc przedsiębiorcom w prowadzeniu biznesu. Jak to możliwe? Znużenie pracowników przekłada się na spadek efektywności, natomiast zieleń temu zapobiega. Wystarczy przez 40 sekund obserwować zieloną roślinność, aby na nowo się skoncentrować.

Mikro-przerwy pomogą w koncentracji

Zdarza się, że wykonując codzienne czynności zawodowe czujemy się znużeni i wyczerpani. To natomiast prowadzi do spadku koncentracji i pogarszających się efektów pracy. Okazuje się, że w prosty sposób można rozwiązać ten problem. Australijscy naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne wskazują, że robienie mikro-przerw w podejmowanych zajęcia może pomóc w osiąganiu lepszy rezultatów i radzą jak należy spędzić tych kilka wolnych chwil.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

W pierwszej kolejności należy zdać sobie sprawę, że przerwy mogą być naprawdę krótkie, bo trwające zaledwie czterdzieści sekund. W tym czasie wystarczy odwrócić wzrok od ekranu monitora i skupić uwagę na naturalnych widokach znajdujących się za oknem. Najlepiej jeśli to będzie zieleń, czyli liście drzew oraz trawy. Opracowany sposób wzmożenia koncentracji przez doktor Kate Lee z Uniwersytetu w Melbourne zdaje się być niewiarygodnie prosty, ale ma swoje uzasadnienie w przeprowadzonych badaniach.

40 sekund z zielenią i lepsze efekty gwarantowane

Naukowcy zaangażowali do eksperymentu stu dwudziestu studentów, którzy byli zobowiązani do wciskania odpowiednich klawiszy w zależności od tego jakie cyfry pojawiały się na ekranie monitora. Podczas przerwy w nużącym zajęciu, uczestnicy zostali podzielenie na dwie grupy. Pierwsza z nich wpatrywała się w zielone rośliny znajdujące się na dachu budynku, natomiast druga grupa obserwowała betonowy dach. Okazało się, że studenci z pierwszej grupy po powrocie do czynności osiągnęli lepszy rezultat w stosunku do drugiego zespołu, który tego nie robił.

Doktor Kate Lee jest przekonana, że kontakt z naturą poprawia samopoczucie, a to sprawia, że stajemy się bardziej skoncentrowani i efektywni, co przekłada się na wynik pracy. Warto więc, żeby przedsiębiorcy pamiętali o właściwej aranżacji środowiska pracy i zadbali o dostęp do zielonej roślinności. Dzięki temu pracownicy będą mogli odetchnąć od codziennych obowiązków, a w kryzysowych momentach w naturalny sposób pobudzić się do koncentracji.

Komentarze (0)