Rublon – kryptograficzny system logowania smartfonem udostępnia API

rublon kryptograficzny system logowania smartfonem udostepnia api
Udostępnij:
Ruszyły integracje witryn internetowych z kryptograficznym systemem logowania Rublon (www.rublon.com/pl). Firma Adips opublikowała Rublon API oraz zestaw darmowych „wtyczek” umożliwiających łatwe i szybkie zabezpieczenie portali. Z usługi korzysta już Uniwersytet Zielonogórski.

Ruszyły integracje witryn internetowych z kryptograficznym systemem logowania Rublon. Firma Adips opublikowała Rublon API oraz zestaw darmowych „wtyczek” umożliwiających łatwe i szybkie zabezpieczenie portali. Z usługi korzysta już Uniwersytet Zielonogórski.


Twoja nowa cyfrowa tożsamość

Coraz częściej dostrzegamy w mediach tytuły: „Hasła już nie chronią!”, „Włamanie na serwer”, „Skradziono tożsamość”. Michał Wendrowski, aktywny w biznesie internetowym od 11 roku życia, ukrócił poczynania cyberprzestępców opracowując nową bezpieczną metodę logowania bez haseł. Przekształca ona urządzenie typu smartfon w prywatny „klucz do Internetu”.

Rublon, to nowy rodzaj cyfrowej tożsamości. Należy on do kategorii systemów realizujących tzw. uwierzytelnianie dwuskładnikowe (ang.: two-factor authentication), nie wymagając przy tym żadnego specjalizowanego urządzenia typu karta elektroniczna lub token. Tę rolę spełnia tak powszechny już smartfon z zainstalowaną aplikacją Rublon. Dzięki temu można logować się bez użycia haseł. Rublon jest pierwszym tego rodzaju, przy tym darmowym systemem gwarantującym najwyższe standardy bezpieczeństwa. To efekt zastosowania sprawdzonych metod kryptografii (asymetryczne klucze RSA 2048-bit) oraz najbezpieczniejszych algorytmów szyfrujących (AES 256-bit) wykorzystywanych zazwyczaj przez instytucje wojskowe, finansowe lub rządowe.

Rublon API

Po przeszło dwóch latach intensywnych prac nad projektem firma Adips udostępniła programistom oraz właścicielom portali tzw. API. W ramach Rublon Developers Area mogą oni skorzystać z gotowych wtyczek do najbardziej popularnych systemów, takich jak: phpBB, Simple Machines Forum (SMF), vBulletin, WordPress. Oprócz przekazania do użytku programistów biblioteki PHP, umożliwiono także bezpośredni dostęp do REST API, dzięki czemu Rublon może być obsługiwany w ramach portali bazujących na dowolnym języku programowania. Najbliższe plany obejmują realizację modułów bezpiecznego logowania się do sklepów internetowych.

Firmy, zabezpieczając swoje witryny Rublonem, minimalizują zjawisko oszustw, jak też wydatnie redukują koszty i ryzyka związane z zarządzaniem kont użytkowników oraz ich danych.

Przykładowe wdrożenia

Na zastosowanie nowego sposobu uwierzytelniania zdecydował się ostatnio Uniwersytet Zielonogórski w ramach swoich portali wymagających logowania, w tym studenckiego StudNet (http://bit.ly/studnetuz). Wdrożenie zostało przeprowadzone przez uniwersyteckie Centrum Komputerowe pod kierunkiem dr inż. Przemysława Baranowskiego. Jego prezentacja w ramach i3’2013—konferencji naukowej z dziedziny Internetu przyszłości, spotkała się z dużym zainteresowaniem.

Rublonem zalogujesz się także do portali wciąż bazujących na hasłach

Mobilna aplikacja Rublon nie tylko ułatwia rejestrację i logowanie do portali zabezpieczonych Rublonem, ale również do tych, które wciąż wykorzystują hasła. Stało się to możliwe dzięki wyposażeniu aplikacji w menedżera haseł, który współdziała z przeglądarką internetową. Po instalacji oferowanego rozszerzenia przeglądarki w każdej wspieranej witrynie pojawi się w prawym dolnym rogu ikonka Rublona, na którą należy kliknąć w celu zalogowania.

Aplikacja mobilna Rublon jest dostępna na smartfony Android, iPhone, Windows Phone oraz BlackBerry. Menedżer haseł jest dostępny w postaci rozszerzenia przeglądarek Chrome, Firefox i Safari. Rublon jest zarejestrowanym znakiem towarowym na terenie USA oraz Unii Europejskiej.

źródło: informacja prasowa