Rumuński healthtech xVision pozyskał 1 mln euro. Jednym z inwestorów jest bValue

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Rumuński healthtech xVision pozyskał 1 mln euro. Jednym z inwestorów jest bValue

Udostępnij:

Rumuński startup xVision pozyskał od inwestorów 1 mln euro. Wiodącym inwestorem w rundzie był fundusz bValue, wśród inwestorów są również fundusze Gap Minder,RocaX a także Marek Dziubiński, oraz ResQmed. Spółka dostarcza rozwiązania sztucznej inteligencji dla radiologii i planuje ekspansję w Polsce, Europie Zachodniej oraz USA.

XVision to platforma medyczna oparta na sztucznej inteligencji oferująca wsparcie radiologom w analizie oraz interpretacji zdjęć RTG oraz tomografii komputerowej. Nowe finansowanie spółka planuje przeznaczyć na rozbudowę zespołu machine learning, rozwój produktów oraz ekspansję sprzedażową na nowe rynki. Rozwiązanie spółki jest obecne w 50 szpitalach w 4 krajach, w tym w Polsce. Zaangażowanie inwestorów branżowych takich jak ResQmed czy Marka Dziubińskiego (założyciela Medicalgorithmics) ma w istotny sposób przyspieszyć rozwój spółki.

Spółka założona w 2018 roku dostarcza zaawansowane algorytmy umożliwiające wykrywanie i interpretację patologii widocznych na zdjęciach radiologicznych. Dzięki temu radiolodzy oszczędzają czas i są w stanie dokonać dokładniejszych analiz zdjęć zawierających zmiany chorobowe. Produkt xVision odpowiada na zapotrzebowanie wynikające z dwóch trendów; zwiększającej się roli diagnostyki obrazowej w medycynie oraz malejącej liczbie radiologów wchodzących na rynek pracy. Są to zjawiska globalne, rozwiązanie xVision przyspiesza analizę obrazów rentgenowskich o 25% oraz obrazów tomografii komputerowej o 30%.

– Ta runda jest strategicznie istotna dla xVision, gdyż produkt został zwalidowany przez szpitale i radiologów, którzy korzystają z tego rozwiązania na co dzień. Nadszedł czas na przyspieszenie naszej ekspansji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce, oraz na kraje Europy Zachodniej. Jednocześnie mamy ambitne plany dotyczące rozwoju oferty produktowej, dlatego widzimy Polskę jako strategiczny rynek pod kątem bogatej populacji utalentowanych inżynierów AI/ML. Wsparcie lokalnych inwestorów będzie dla nas niezwykle istotne w budowie naszego zespołu technologicznego a przez to oferty platformy – deklaruje Stefan Iarca, współzałożyciel xVision.

– Według badań Komisji Europejskiej w Europie przeciętny pacjent przechodzi prawie dwukrotnie mniej badań radiologicznych względem pacjentów w Stanach Zjednoczonych, pomimo istniejących przesłanek do takich badań. Głównym powodem jest obecne dramatycznie wysokie obciążenie pracą radiologów, którzy mają bardzo mało czasu na analizę obrazów. Rodzi to nie tylko ryzyko błędów, ale także zniechęca lekarzy do robienia większej ilości tego typu badań. W naszej opinii xVision może odwrócić ten trend i zwiększyć efektywność diagnostyki obrazowej. Dodając również możliwość szybkiej diagnozy obecności COVID-19 spółka ma szanse stać się niezbędnym narzędziem w codziennej pracy radiologów. To już nasza druga inwestycja na rynku rumuńskim i bardzo się cieszymy, że spółki z regionu chętnie rozwijają swoje działy technologiczne w Polsce. – tłumaczy Maciej Balsewicz, z bValue.