Rusza ACCELERATE – program dla zespołów, które chcą budować globalny biznes

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

21 listopada Innovation Nest uruchomił program akceleracyjny, którego pula inwestycji w pierwszej edycji wynosi 200 000 USD. ACCELERATE skierowany jest do startupów na wczesnym etapie rozwoju i ma na celu otwarcie zespołów na globalne myślenie o biznesie poprzez wyposażenie ich w odpowiednią wiedzę

21 listopada Innovation Nest uruchomił program akceleracyjny, którego pula inwestycji w pierwszej edycji wynosi 200 000 USD. ACCELERATE skierowany jest do startupów na wczesnym etapie rozwoju i ma na celu otwarcie zespołów na globalne myślenie o biznesie poprzez wyposażenie ich w odpowiednią wiedzę i narzędzia oraz zapewnienie środków do kilkumiesięcznej intensywnej pracy nad produktem.

ACCELERATE składa się z trzech etapów: warsztatów Customer Development, wyjazdu do USA (San Francisco, Dolina Krzemowa) oraz w konsekwencji dalszej pracy nad budową produktu (z uwzględnieniem pozyskanej wiedzy oraz zebranych opinii od potencjalnych klientów i partnerów). Najlepsze zespoły, których wybór nastąpi po zakończeniu warsztatów Customer Development, otrzymają inwestycję w wysokości 25 000 USD w zamian za 8% udziałów i przejdą do kolejnych etapów. Zgłoszenia do pierwszej edycji programu zostaną zamknięte 16 grudnia.

Powodem, który skłonił Innovation Nest do uruchomienia programu ACCELERATE jest przekonanie, że polskie startupy w niedostatecznym stopniu wychodzą poza nisze lokalnego rynku. Marcin Szeląg, który w Innovation Nest zarządza programem ACCELERATE, opisuje to następująco:

Rozmawiając z dziesiątkami zespołów i obserwując sposób w jaki definiują swoje plany i stojące przed nimi wyzwania, zastanawialiśmy się co hamuje w Polsce powstanie firm na miarę Skype’a, Dropboxa czy Zyngi. Najczęściej identyfikowaliśmy cztery problemy:

  • brak wiary (a stąd też i motywacji), że realne jest zbudowanie projektów skierowanych – od momentu powstania – na globalne rynki;
  • brak odpowiedniej wiedzy i narzędzi do budowania “skalowalnych” startupów;
  • brak zagranicznych kontaktów (networku), w tym m.in. w Dolinie Krzemowej;
  • luka w szybkim finansowaniu startupów na początkowym etapie rozwoju.

Założenia programu

ACCELERATE jest skierowany do zespołów, które rozpoczęły budowę swojego startupu, przeszły już fazę organizacji i pracują nad swoim modelem biznesowym oraz MVP (prototypem produktu). Produkt, który tworzą winien adresować potrzeby szerokiego grona odbiorców, a docelowy rynek, na którym przyjdzie im działać, mieć odpowiednią skalę i pozwalać dzięki temu na potencjalne zbudowanie firmy o znacznej wartości.

Podstawą programu są warsztaty Customer Development (realizowane wraz ze Szkołą Przedsiębiorczości Innovation Nest). Podczas nich zespoły poznają metodologię, która pomoże im w dalszej pracy nad rozwojem swojego projektu oraz aktywnie pracują nad swoim modelem biznesowym (wykorzystując do tego celu narzędzie Business Model Canvas, szerzej opisane w książce Business Model Generation Alexandra Osterwaldera oraz Yves Pigneur).

Po zakończeniu warsztatów wybrane zostaną najlepsze zespoły, które otrzymają inwestycję w wysokości 25 000 USD i przejdą do kolejnej części programu – kilkutygodniowego wyjazdu do San Francisco i Doliny Krzemowej. Pobyt tam to dalsza intensywna praca nad projektem, nawiązywanie kontaktów, a przede wszystkim zbieranie opinii na temat swojej propozycji od amerykańskich mentorów programu ACCELERATE, specjalistów branżowych i – co najważniejsze – potencjalnych klientów.

Po powrocie, do Polski, przez kolejne dwa miesiące, zespoły będą wdrażały pozyskaną wiedzę, rozwijały swój prototyp produktu (MVP), który finalnie zaprezentują 17 maja 2013 roku podczas ACCELERATE DEMO DAY.

Startupy biorące udział w ACCELERATE będą podczas programu ściśle pracowały z zespołem Innovation Nest: Piotrem Wilamem, Markiem Kapturkiewiczem, Marcinem Szelągiem i Agnieszką Skalą. Oprócz wsparcia zespołu Innovation Nest, nad startupami będą czuwali mentorzy zaproszeni do programu. Wśród zewnętrznych mentorów znajdują się eksperci i inwestorzy z Doliny Krzemowej m.in. Nick Allen Co-founder w Ginzamarkets, firmy z portfolio 500startups, Allan Grant seryjny przedsiębiorca, absolwent Ycombinator oraz Peter Berger Director of Strategic Development w Tagged, wcześniej CEO w Topicmarks. W programie nie zabraknie też rodzimych przedsiębiorców i specjalistów z różnych dziedzin m.in.: Jakuba Krzycha, Macieja Maciejowskiego i Marka Sobóla.

Zapisy do programu startują 19 listopada i będą trwać do 16 grudnia! Lista zespołów, które zostały wybrane do udziału w pierwszej edycji ACCELERATE zostanie ogłoszona 21 grudnia. Pierwsze warsztaty odbędą się 11 stycznia w Krakowie.

Aby zgłosić swój startup należy wejść na stronę http://accelerate.innovationnest.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy.

źródło: informacja prasowa