Rusza II edycja konkursów GovTech Polska. Zwycięzca zdobędzie kontrakt wart nawet 600 tys. zł

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Rusza II edycja konkursów GovTech Polska. Zwycięzca zdobędzie kontrakt wart nawet 600 tys. zł

Udostępnij:

Usprawnienie dialogu między sektorem publicznym, a innowatorami: przedsiębiorcami, start-upami, środowiskiem naukowym oraz samymi obywatelami to cel programu GovTech Polska.

Program wykorzystuje formułę konkursową, która jest alternatywą dla klasycznego postępowania przetargowego oraz sposobem na stworzenie skutecznego modelu pozyskiwania najnowszych technologii dla administracji publicznej oraz spółek Skarbu Państwa.

– Wypracowany przez nas system to furtka dla małych i średnich innowacyjnych przedsiębiorstw, które do tej pory nie miały wielu okazji do współpracy z administracją publiczną. Konkurs GovTech – Aktywuj Pomysły! jest dla nich szansą na realizację wdrożeń z obszaru big data, business intelligence czy sztucznej inteligencji – powiedziała Justyna Orłowska, dyrektor programu GovTech Polska.

W 2019 roku do programu zgłoszono ponad 60 potrzeb sektora publicznego, z czego 15 możliwych było do rozwiązania z pomocą nowych technologii. Przygotowane zostały przez takie instytucje jak: Kancelaria Senatu RP, Urząd Patentowy RP czy spółki Skarbu Państwa, m.in. Orlen i PKP. Poszukiwane są m. in. rozwiązania do automatycznej weryfikacji tankowanego pojazdu, do identyfikacji mówców na podstawie analizy głosu i obrazów wideo czy analizy ceny na przejazd koleją. 

Wyzwania poprzedzone były konsultacjami biznesowymi, podczas których zarówno instytucje zgłaszające wyzwania, jak i firmy zainteresowane udziałem w programie, mogły zweryfikować szczegóły zadania, omówić jego zakres czy zasugerować zmiany.

Wyniki postępowania kwalifikacyjnego 

ETAP 1 – składanie wstępnego zarysu projektu określonego regulaminem i przedstawienie Zamawiającym swojej wizji rozwiązania wyzwania.

LISTA FINALISTÓW – poinformowanie 5 uczestników etapu 1, którzy otrzymali najwięcej punków, o tym, że przeszli do 2. etapu konkursu – prototypowania rozwiązań.

ETAP 2 – rozpocznie się serią spotkań informacyjnych, podczas których Finaliści i instytucje zgłaszające wyzwania będą doprecyzowywać wymagania. Finaliści będą mogli przedstawić swoje rozwiązanie wyzwania – prototyp, przygotowany na podstawie danych udostępnionych przez instytucję. Rozwiązania podlegają ocenie Sądu Konkursowego.

Zwycięzcy poszczególnych wyzwań ogłoszeni będą na początku 2020 roku. Potem przystąpią do negocjacji warunków umowy i realizacji projektu

Obywatelska ścieżka programu GovTech Polska – Aktywuj pomysły! 

Nowością w tegorocznej edycji programu GovTech Polska jest jego obywatelska ścieżka. W jej ramach organizatorzy zapraszają obywateli do wspólnego poszukiwania rozwiązań istotnych problemów wagi państwowej.

– Po sukcesie pierwszej edycji programu, chcieliśmy rozwinąć skrzydła i otworzyć się także na kreatywne pomysły samych obywateli, którzy często dostrzegają różne administracyjne wyzwania i mają wiele ciekawych pomysłów na ich rozwiązanie – mówi Justyna Orłowska.

Pierwsza obywatelska burza mózgów, organizowana we współpracy z Fundacją Grupy PKP, dotyczyła opracowania innowacyjnych pomysłów usprawniających planowanie podróży koleją. Druga zaplanowana jest na 14-15 września 2019 r. i poświęcona będzie problemowi malejących zasobów wodnych. Do udziału w tej inicjatywie może zgłosić się każdy obywatel, który chce tworzyć wartościowe rozwiązania społecznych problemów. Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie GovTech Polska.