Rusza międzynarodowy akcelerator dla impaktowych startupów. Wśród ekspertów Lech Kaniuk

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Rusza międzynarodowy akcelerator dla impaktowych startupów. Wśród ekspertów Lech Kaniuk

Udostępnij:

Akcelerator ĀRYA Foundry ma na celu zachęcać i wspierać młode, zdolne osoby w wykorzystywaniu tego potencjału przy zakładaniu własnych startupów, które mają realny wpływ na społeczeństwo i środowisko. Pierwsza edycja ich flagowego programu akceleracyjnego, ĀRYA Accelerate, rusza już na początku listopadza.

Ucząc się od najlepszych

Pomysł na impact akcelerator pojawił się podczas pobytu w klasztorze Nepalu, a przez kolejne miesiące krystalizował poprzez niezliczone rozmowy z osobami, które z sukcesem przeszły przez najlepsze inkubatory i akceleratory w Europie oraz na świecie – Y Combinator, Techstars, MassChallenge, IndieBio czy wiele innych. Większość tych programów łączyło kilka wspólnych mianowników, które stały się też teraz częścią ĀRYA Accelerate.

Dużą inspiracją była też Sigma Squared Society, organizacja którą założycielka ĀRYA Foundry, Aleksandra Reinert, zbudowała dwa lata temu także w Polsce. Globalnie, Sigma Squared jednoczy ponad 900 najzdolniejszych founderów poniżej 26. roku życia, którzy zebrali łącznie ponad $1.3 miliarda na rozwój swoich spółek.

Program akceleracyjny nastawiony na impakt

W Polsce działa już kilka dobrze prosperujących programów inkubacyjnych i akceleracyjnych i choć wszyskim im przyświeca bardzo podobny cel, ĀRYA Accelerate zamierza kłaść nacisk na szereg innych aspektów.

ĀRYA Accelerate to 3-miesięczny, intensywny program akceleracyjny dla młodych przedsiębiorców na samym początku ich ścieżki z zakładaniem innowacyjnego biznesu. Skierowany jest on do osób, które rozwijają technologie o rewolucyjnym charakterze, mające wpływ społeczny lub środowiskowy i które są gotowe włożyć dużo ciężkiej pracy w rozwój swojej firmy, także na arenie międzynarodowej.

Do pierwszej edycji zostanie przyjętych kilka rygorystycznie wyselekcjonowanych startupów, które przez kolejne trzy miesiące będą pracować blisko z topowymi mentorami, pracować w tzw. “sprintach”, brać udział w “AMA” (Ask Me Anything) z doświadczonymi przedsiębiorcami wymieniać się lekcjami ze sobą na dedykowanych wyjazdach i bootcampach. Startupy będą przygotowywane pod inwestycje i łączone z investorami VC, zarówno z Polski jak i z zagranicy.

ĀRYA Accelerate jest programem bezpłatnym. Zwycięzca pierwszej edycji może liczyć na nagrodę pieniężną w postaci 15.000 zł.

Wspieranie nowej fali impaktu

ĀRYA Foundry wspierana jest przez grono inwestorów oraz przedsiębiorców, którzy wierzą w nową generację młodych innowatorów zmieniających świat.

Jedną z podstawowych idei ĀRYA Accelerate jest łączenie ambitnych założycieli z osobami, które wiedzą doskonale z czym ci aktualne się zmagają i są w stanie realnie im pomóc. Do mentoringu zapraszani są jedynie doświadczeni przedsiębiorcy i inwestorzy, zarówno z Polski jak i z zagranicy.

Z polskiej sceny startupowej znajdują się w tym gronie takie nazwiska jak Lech Kaniuk, założyciel SunRoof; Adam Rudowski, założyciel Level2 Ventures i długoletni przedsiębiorca; czy Marcin Szałek, założyciel ​​portalu SlowHop. Spoza Polski jest to mieszkanka inwestorów (jak na przykład, partnera w Redalpine – jednym z wiodących funduszy inwestycyjnych w Szwajcarii) oraz doświadczonych przedsiębiorców (przykładowo – zdobywczyni Earthshot Prize, zdobywca tytułu TIME’s Best Invention, czy były Chief Sustainability Officer w Twitterze).

Organizacja jest także wspierana przez stowarzyszenia Polaków na najlepszych zagranicznych uczelniach – na University of Cambridge, University of Oxford czy Imperial College London oraz przez inne organizacje wspirające młodych przedsiębiorców w Polsce, jak TeenCrunch, Econverse czy InnovationsHub.

Zgłoszenia do pierwszej edycji ĀRYA Accelerate trwają do 8 października. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej.