Rusza MojeStado – aplikacja wspierająca hodowców i weterynarzy

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Nadal niewiele osób utożsamia wykorzystanie nowych technologii z rolnictwem. Niemniej od pewnego czasu można zaobserwować olbrzymie zainteresowanie w szczególności młodego pokolenia rolników czy lekarzy weterynarii nowinkami technologicznymi.

Specjalizacja czy zwiększanie wydajności z wykorzystaniem nowinek technicznych to już nieodzowny aspekt konkurencyjnego gospodarstwa. MojeStado.pl to usługa, która poprzez wykorzystanie technologii mobilnych wspiera i usprawnia pracę lekarzy weterynarii, inseminatorów czy hodowców. Skupia się na niszy związanej z rozrodem i leczeniem bydła. 

To już drugi startup dwóch wspólników z Warszawy, pierwszym była platforma do sprzedaży reklamy OOH (np. spotów na ekranach w galeriach handlowych). W przeciwieństwie do pierwszego pomysłu, MojeStado.pl wywodzi się z bardzo konkretnego problemu doświadczonego przez jednego ze wspólników na stadzie krów jego rodziców.

Nie jest powszechnie znane, że rozród bydła, ma kluczowe znaczenie dla producentów mleka. Nie chodzi tu jedynie o nowo narodzone zwierzęta, ale przede wszystkim o maksymalizację produkcji mleka przez krowy. W Polsce jest około 5.9mln sztuk bydła z czego około 2.3mln stanowią krowy, które zgodnie ze statystykami GUSu unasienniane są średnio raz rocznie. Według tych samych danych, od 2005 roku średnia produkcja mleka na krowę wzrosła aż o 20%. Można spodziewać się, że jest to związane głównie z optymalizacją zarządzania stadem a także specjalizacją.

MojeStado.pl to kolejny element układanki wpasowujący się w obraz nowoczesnego i wyspecjalizowanego leczenia i rozrodu bydła w Polsce. Usługa umożliwia optymalizację czasu i zwiększenie dochodów poprzez uproszczenie oraz przyśpieszenie tworzenia dokumentacji przez inseminatora czy lekarza a także skuteczniejsze zarządzanie stadem. Całkowity czas potrzebny na wypisywanie wymaganych przez prawo zaświadczeń (a także ich ręczne przepisywanie do rejestru oraz ogólnopolskiego systemu Symlek obejmującego wszystkie zagadnienia związane z oceną bydła) stanowi duże obciążenie i może być wykorzystany znacznie produktywniej. 

Skomputeryzowanie całego procesu minimalizuje szansę na powstanie błędów. Ma to istotne znaczenie, z uwagi na funkcjonującą na rynku relację polegająca na tym, że samo wprowadzanie danych z zaświadczeń (wypisywanych ręcznie) do systemu Symlek nie jest realizowane przez osobę wykonującą zabieg a przez zewnętrzną firmę. To generuje błędy, a należy pamiętać, że dotyczą one rodowodu zwierząt a więc ich zdrowia i w ostateczności jakości mleka czy mięsa. MojeStado.pl po podpisaniu pełnomocnictwa może dodawać informacje o zabiegach inseminacji do systemu Symlek automatycznie. 

Aplikacja nie pozostawia również bez uwagi hodowcy, który oprócz różnych funkcji związanych z zarządzeniem stadem otrzymuje również powiadomienia SMS ułatwiające prowadzenie wydajnej hodowli, między innymi:

  • przypomnienie o obserwacji czy krowa / jałówka nie ma ponownie rui,
  • powiadomienie o sugerowanym badaniu USG,
  • przypomnienie o zasuszeniu krowy / jałówki,
  • przypomnienie o zwiększeniu dawki żywieniowej,
  • powiadomienie o „książkowym” terminie wycielenia krowy / jałówki,
  • powiadomienie o obserwacji w celu ponownego zacielenia krowy / jałówki.

Najbardziej wymagającą grupą odbiorców są z lekarze weterynarii, którzy oprócz funkcji dostępnych dla inseminatorów mają również możliwość obsłużenia synchronizacji rui (gdzie kluczowe znaczenie ma czas wykonania poszczególnych zabiegów a tym samym przypomnienia generowane z usługi) a także takie funkcje jak książka leczenia czy prowadzenie dokumentacji dla zwierząt.

Aplikacja dynamicznie się rozwija skupiając się na rozwiązywaniu konkretnych problemów czy wymagań zgłaszanych przez klientów. Dodatkowo jest niezależna od producentów czy innych firm działających na rynku, co z kolei powoduje, że nie ma w niej żadnych ograniczeń czy preferencji odnośnie konkretnych produktów.

Firma zakwalifikowała się do programu „Katalizator Rozwoju Firmy” prowadzonego przez Youth Business Poland a także oczekuje na decyzję odnośnie wsparcia finansowego z jednego z programów akceleracji dla startupów. Ewentualne fundusze planuje wykorzystać na wprowadzenie unikalnej na rynku funkcji dodatkowo zwiększającej pozytywny wpływ usługi MojeStado.pl na hodowlę oraz rozród bydła w Polsce.