Ruszył fundusz pożyczkowy na zrównoważone rolnictwo o wartości 50 mln euro

Dodane:

Weronika Kot Weronika Kot

Ruszył fundusz pożyczkowy na zrównoważone rolnictwo o wartości 50 mln euro

Udostępnij:

HeavyFinance to litewski fintech, który uruchomił fundusz pożyczkowy o wartości 50 mln euro, przeznaczony dla małych i średnich przedsiębiorstw z terenów Bułgarii, Łotwy, Litwy, Polski i Portugalii. Jego nadrzędnym celem jest wsparcie procesu dekarbonizacji gospodarstw rolnych i efektywniejsze wdrażanie bardziej zrównoważonych i ekologicznych rozwiązań w zakresie praktyk rolniczych.

Pieniądze otrzymane z funduszu będą pomocne dla gospodarstw rolnych w zakresie redukcji śladu węglowego. Do działań przyczyniających się do sekwestracji, a tym samym poprawy kondycji gleby, zalicza się m.in. rolnictwo bezorkowe, ograniczenie stosowania nawozów syntetycznych czy użycie sprzętu rolniczego powodującego mniejsze zanieczyszczenia. 

– HeavyFinance umożliwia europejskim rolnikom tworzenie bardziej zrównoważonej przyszłości. Poprzez zaangażowanie EIF i InvestEU możemy wspierać rozwój rolnictwa regeneracyjnego i przyczyniać się do dekarbonizacji poprzez wykorzystanie potencjału naszej ziemi, co pozwoli nam budować gospodarkę bardziej przyjazną dla środowiska – mówi Marjut Falkstedt, dyrektor Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, który przeznaczył na rzecz HeavyFinance 20 mln. euro. 

Współpraca Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego i HeavyFinance

Europejski Fundusz Inwestycyjny, będący głównym inwestorem, w ramach funduszu pożyczkowego, będzie rozporządzać kwotą sięgającą 20 mln euro. Przyczyni się to nie tylko do zwiększenia kapitalizacji instrumentu, ale też przyciągnie dodatkowych inwestorów – publicznych i prywatnych. 

Współpraca pomiędzy podmiotami była możliwa dzięki wsparciu pochodzącemu z programu InvestEU, którego celem jest generowanie dodatkowych inwestycji skupionych na priorytetach polityki UE, m.in. na zieloną i cyfrową transformację. 

– Rolnicy stoją w obliczu bezprecedensowych wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi, ale są również liderami w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań  bazujących na poszanowaniu przyrody. Nasz fundusz pożyczkowy stanowi kluczowy krok w realizacji celu, jaki postawiliśmy sobie jako HeavyFinance, którym jest eliminacja jednej gigatony dwutlenku węgla z atmosfery do 2050 roku – podsumowuje Laimonas Noreika, dyrektor generalny HeavyFinance

Czytaj także: