Ruszył kolejny nabór wniosków na dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych w konkursie Szybka Ścieżka

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Ruszył kolejny nabór wniosków na dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych w konkursie Szybka Ścieżka

Udostępnij:

Narodowe Centrum badań i Rozwoju ogłosiło, że 16 września ruszył kolejny nabór wniosków w konkursie Szybka Ścieżka. Podczas spotkania w Toruniu naukowcy oraz przedsiębiorcy z regionu dowiedzieli się w jaki sposób składać aplikacje, aby z sukcesem starać się o dofinansowania na projekty badawczo-rozwojowe.

Spotkanie miało miejsce w Business Link w Toruniu. Podczas wydarzenia przedstawiciele NCBR przedstawili możliwości uzyskania dofinansowania. Wsparcie ma na celu pomoc przy wdrażaniu nowatorskich rozwiązań w prowadzonej przez przedsiębiorców działalności lub udoskonalenie już istniejących produktów lub usług. Poza tym omówiono również ogólne zasady udziału w konkursie oraz kryteria oceny, a osoby zainteresowane udziałem w konkursie miały okazję skonsultować swoje pomysły z ekspertami z NCBR. Projekt jest finansowany z Programu Inteligentny rozwój.

Każdego roku zainteresowanie konkursem jest coraz większe. W tym roku na spotkaniu w Toruniu pojawiło się kilkudziesięciu przedsiębiorców i naukowców. W zeszłorocznej edycji konkursu aż 121 projektów badawczo-rozwojowych z województwa kujawsko-pomorskiego otrzymało finansowe wsparcie, którego łączna kwota wynosiła 166 milionów złotych. W tym roku zgłoszenia można wysyłać do 16 grudnia.

– Umożliwiamy przedsiębiorcom, którzy chcą stworzyć zupełnie nowy bądź udoskonalić już istniejący produkt, zrealizowanie projektu, na który otrzymają do 80 procent dofinansowania. Pozostałe 20 procent musi pochodzić ze środków własnych. Dla przykładu jeżeli minimalna wartość projektu w konkursie Szybka Ścieżka to milion złotych, przedsiębiorcy mogą uzyskać nawet do 800 tysięcy złotych bezpłatnego dofinansowania. Oczywiście nie ma czegoś takiego jak pieniądze rozdawane za darmo. Trzeba spełnić pewne kryteria i warunki formalne, ale to, co jest najważniejsze i chciałbym żeby przedsiębiorcy o tym pamiętali, to po prostu dobry pomysł i nieźle ułożony biznesowy plan – powiedział Kamil Melcer rzecznik prasowy NCBR.

Spotkania NCBR

Spotkanie w Toruniu nie jest jedynym, podobne wydarzenia mają miejsce w innych częściach kraju. Uczestnictwo w nich jest ważne, ponieważ przyszli uczestnicy programu mogą dowiedzieć się czym właściwie jest ten projekt, jak się do niego przygotować i jakie zasoby można w tym konkursie przygotować.

– Mam tu na myśli personel, kadrę naukową, laboratoria, sprzęt, ale także bieżące koszty związane z obsługą księgową, finansową, zakupem różnego rodzaju rzeczy niezbędnych do zrealizowania projektu. Na wszystko to można uzyskać dofinansowanie. A zatem warto myśleć o tych środkach nie tylko w kontekście takich książkowych innowacji, czegoś niezwykle przełomowego, bo oczywiście istotą jest to,by być bardziej konkurencyjnym. Należy też patrzeć na te projekty z punktu widzenia prowadzenia działalności przez dwa-trzy lata po to, aby uzyskać określony cel. A zatem my staramy się wysoko stawiać poprzeczkę, ale to od przedsiębiorców od samych wnioskujących zależy na co te pieniądze chcieliby uzyskać. Nasi eksperci oceniają tylko czy są spełnione te kryteria, które mamy w konkursie Szybka Ścieżka, a po drugie czy faktycznie mamy do czynienia z czymś nowym z pewna wartością dodaną nawet jeśli jest to udoskonalenie istniejącego już produktu – powiedział Kamil Melcer.

– Prowadzę spotkania indywidualne dla przedsiębiorców, na które wcześniej chętni musieli się zapisać. Nasza oferta skierowana jest do małych, średnich i dużych firm, ale także do startupów oraz środowisk naukowych. Myślę, że takie indywidualne spotkania często otwierają oczy i uświadamiają potencjalnym beneficjentom, że warto startować w konkursie i ubiegać się o dofinansowanie swoich pomysłów. Najwięcej problemów sprawia przedsiębiorcom techniczne wypełnienie wniosku. Jeżeli chodzi o kwestie bardziej merytoryczne tu mamy do czynienia z problemami dotyczącymi kosztów i budżetu projektu – powiedziała Małgorzata Kuklińska ekspert NCBR.

Wnioski do 16 grudnia

Nabór wniosków w tym roku rozpoczął się 16 września i potrwa do 16 grudnia. Jednak przedstawiciele NCBR uczulają, żeby nie zostawiać składania wniosku na ostatnią chwilę, ponieważ wtedy kandydat nie będzie miał czasu na ewentualną korektę. Co warto wspomnieć, Narodowe Centrum Badan i Rozwoju wprowadziło nowy system wsparcia składania wniosków, który zdecydowanie skraca czas wydania decyzji do 90 dni od złożenia dokumentów.

Szczegóły na stronie ncbr.gov.pl

Szybka Ścieżka

Przypomnijmy, że na początku 2019 roku do grona laureatów programu Szybka Ścieżka dołączył wrocławski startup Genomtec, który otrzymał grant w wysokości prawie 9 mln złotych. Genomtec tworzy mobilne laboratorium do diagnostyki ludzkiej wielkości smartfona.

Szybka Ścieżka to flagowa inicjatywa NCBR, jest ona szansą dla przedsiębiorstw na dodatkowy zastrzyk pieniędzy na przełomowe rozwiązania. Grant przyznawany w ramach konkursu ma podnieść innowacyjność technologii, dzięki wykorzystywaniu rezultatów prac B+R.