Ruszył nabór do 3. edycji akceleratora PwC Startup Collider

ruszyl nabor do 3 edycji akceleratora pwc startup collider
Udostępnij:
W październiku ruszył nabór do 3. edycji programu PwC Startup Collider. Od 10 do 15 najbardziej obiecujących firm ma szansę na udział w programie. Aplikacje można składać do 16 grudnia 2018 r.

Celem akceleratora PwC Startup Collider jest stworzenie biznesowej platformy do skalowania startupów, zapewniającej innowacyjnym przedsiębiorstwom z gotowymi rozwiązaniami B2B pomoc w rozwoju i wyskalowaniu ich biznesu na rynki zagraniczne w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Realizowany przez firmę doradczą PwC program skalowania startupów dedykowany jest przede wszystkim młodym firmom z Europy Środkowo-Wschodniej (CEE), które już działają w tym regionie. Do programu mogą zgłaszać się także startupy z całego świata, które planują ekspansję swoich innowacyjnych technologii i chciałyby rozwijać działalność wraz z PwC w regionie CEE.

Jedną z podstawowych przewag programu jest dostęp do międzynarodowej sieci ekspertów, mentorów i partnerów PwC, a także klientów firmy na całym świecie. W samej tylko Europie Środkowo-Wschodniej są to tysiące firm poszukujące innowacji z obszaru B2B, gotowych do implementacji wewnątrz swoich organizacji.

– Program PwC Startup Collider to nie inkubator ani program kierowany do startupów na wczesnym etapie rozwoju. Koncentrujemy się na startupach, które już są obecne na rynku i posiadają gotowy produkt. Naszym zadaniem jest weryfikacja ich modelu biznesowego, a także ich rozwiązań i pomysłów, a następnie skalowanie na nowe rynki lub do nowych branż. mówi – Beata Cichocka-Tylman, dyrektor w zespole innowacji i B+R w PwC Polska.

Program od samego początku miał międzynarodowy charakter. Tylko podczas rekrutacji do poprzedniej edycji PwC Startup, swoje zgłoszenia przesłało prawie 300 startupów z 30 krajów Europy, Bliskiego Wschodu i obu Ameryk. Dotychczasowi finaliści programu pochodzą z Europy Środkowo-Wschodniej, ale także spoza regionu, m.in. z Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii.

Program z edycji na edycję ewoluuje, dostosowując zakres poszukiwanych rozwiązań do specyfiki zmieniającego się rynku krajów środkowoeuropejskich, które coraz mocniej otwierają się na innowacje.

– Dostrzegamy zmieniające się zapotrzebowanie na innowacje u naszych klientów. Dlatego w tym roku zdecydowaliśmy się szukać rozwiązań aż z 12 obszarów, m.in.: fintech, zarządzanie ryzykiem, Internet Rzeczy, sztuczna inteligencja, e-commerce czy automatyzacja procesów. Te technologie bardzo się od siebie różnią i w każdej branży mogą być odmiennie implementowane wewnątrz korporacji. Popyt na rozwiązania inteligentne, gwarantujące zmianę dotychczasowych procesów i optymalizację nie maleje, wręcz przeciwnie – rośnie. – mówi Magdalena Kwoska, project manager PwC Startup Collider.

Nabór do programu skalowania startupów PwC trwać będzie do 16 grudnia 2018 r. Po zamknięciu aplikacji, wszystkie zgłoszenia będą dokładnie analizowane, a z końcem lutego 2019 r. spośród zgłoszeń zostanie wybranych od 10 do 15 najbardziej obiecujących firm. Ta grupa weźmie udział w półrocznym procesie skalowania realizowanym głównie w formule zdalnej. Startupy otrzymają także możliwość udziału w wydarzeniach branżowych i relacyjnych, na których obecny będzie również PwC Startup Collider. Między marcem a wrześniem 2019 r. przedsiębiorcy będą odbywali spotykania z ekspertami PwC i przedstawicielami biznesu. We wrześniu 2019 r. program zakończy wydarzenie specjalne – Demo Day przed inwestorami i potencjalnymi klientami, w trakcie którego startupy będą prezentować swoje produkty, usługi i technologie.

Eksperci PwC podkreślają, że akcelerator Startup Collider nie ogranicza swojej działalności na rzecz startupów wyłącznie do przyspieszenia ich wzrostu, rozbudowywania działalności i generowania zysku. Nieodłącznym elementem programu jest budowanie relacji biznesowych, które nie kończą się wraz z końcem skalowania. Demo Day, czyli zwieńczenie programu, jest jednocześnie początkiem dalszej współpracy.

Wszystkie informacje na temat programu, metod skalowania, wymagań i oferty dla startupów, są dostępne na stronie: startupcollider.pwc.com.