Rząd USA blokuje przejęcie Plaid przez Visę

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Rząd USA blokuje przejęcie Plaid przez Visę

Udostępnij:

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych w czwartek złożył pozew w celu powstrzymania firmy Visa przed przejęciem za 5,3 miliardów dolarów fintechu Plaid. USA obawia się, że gigant zostanie monopolistą na rynku transakcji debetowych online.

Na początku tego roku informowaliśmy o tym, że Visa ogłosiła, że planuje nabyć fintech Plaid za 5,3 miliarda dolarów. Mówiono wtedy, że do finalizacji transakcji ma dojść w przeciągu najbliższych trzech, do sześciu miesięcy. Tyle miało trwać oczekiwanie na zatwierdzenie inwestycji przez organy regulacyjne. Teraz okazuje się, że do sprzedaży może w ogóle nie dość.

USA sprzeciwia się monopolowi Visy

Jak podaje Reuters w skardze złożonej do sądu federalnego w San Francisco, rząd USA nazwał Visę monopolistą w transakcjach debetowych online, i powiedział, że proponowane nabycie wyeliminuje rodzące się zagrożenie konkurencyjne dla tego monopolu. 

Natomiast Visa odpowiadając na ten zarzut powiedziała, że zdecydowanie nie zgadza się z pozwem, dodając, że odzwierciedla on brak zrozumienia działalności Plaid i wysoce konkurencyjny krajobraz płatności, w którym Visa działa. Firma powiedziała też, że zamierza stanowczo bronić transakcji.

Visa ma 70 proc. rynku

Visa obecnie zajmuje około 70 proc. rynku transakcji debetowych online, dla porównania Mastercard obejmuje jedynie 25 proc. w tym obszarze. USA twierdzi, że oznacza to, że klienci mają niewielki wybór. Rząd Stanów dodał, że Visa stwarza „znaczące bariery wejścia” dla konkurentów.

– Te bariery wejścia, w połączeniu z długoterminowymi, restrykcyjnymi umowami Visy z bankami, są prawie nie do pokonania, co oznacza, że Visa rzadko napotyka jakiekolwiek znaczące zagrożenia dla swojego internetowego monopolu debetowego – napisano w skardze.

Plaid milczy

Przedstawiciele Plaid jak do tej pory nie skomentowali całej sytuacji. Przypomnijmy, że fintech rozwija interfejsy API usług finansowych. Rozwiązanie pomaga deweloperom łatwiej udostępniać komunikaty bankowe i inne informacje finansowe.

Chociaż Plaid obecnie nie konkuruje bezpośrednio z Visa, rząd USA twierdzi, że fintech opracował plany nowej usługi debetowej, która pozwoliłaby konsumentom na dokonywanie zakupów online z pieniędzy pobranych z ich kont bankowych. To oznaczałoby, że stałby się potężnym konkurentem dla Visa i Mastercard. 

Visa zaprzeczyła tym zarzutom i powiedziała, że Plaid nie jest ani konkurentem ani firmą płatniczą, a jej możliwości jedynie uzupełniają produkty Visa.